Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Maksts sausums – modernās medicīnas un ājurvēdas skatījumā 0

Vaginālais sausums ir simptoms, kas skar ne vien fizisko ķermeni, bet arī partneru attiecības. To atzīst gan modernā medicīna, gan ājurvēda. Šī senā Indijas veselības sistēma, kas uz cilvēku raugās ne vien kā uz orgānu kopumu, kas apveltīts ar saprātu, bet kā Visuma daļu, maksts mitruma trūkumu saista gan ar uzturu, gan elementu līdzsvara izjaukšanu. Pat ar partnera attieksmi pret visu sievietes dzimtu!

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Veselam
“Es mazliet samulstu, kāpēc rentgens rokai, bet man jāizģērbjas!” Sieviete dalās pieredzes stāstā par radiologa apmeklējumu 17
Lasīt citas ziņas

Vagina jeb maksts ir pašmitrinošs orgāns – ja sieviete ir noskaņota mīlēties, makstij nevajadzētu būt sausai. Mitrums nepieciešams, lai varētu notikt dzimumakts, pretējā gadījumā vīrieša ieiešana ir sāpīga un nepatīkama. Tā var atstāt gan fiziskas pēdas (sīkus savainojumus), gan psiholoģiskas – sieviete turpmāk var vairīties no seksa, ja zina, ka tas sagādās nepatīkamas sajūtas.

Ja partnere piekrīt mīlēties, par spīti vaginālajam sausumam, var izveidoties apburtais loks: pēc šāda seksa maksts gļotāda ir traumēta, var attīstīties kāda infekcija, kas jāārstē, bet, kamēr notiek ārstēšana, seksa nav. Kad sieviete ir izveseļojusies, partneris uzskata, ka vairs nav iemesla nemīlēties, bet sieviete var nebūt gatava, seko nepatīkams sekss, infekcija un citas problēmas.

Bojā veselību un attiecības

CITI ŠOBRĪD LASA

Šāda situācija nekādi nenāk par labu attiecībām, tāpēc jāatceras, ka labs sekss sākas ar priekšspēli. Tai nepieciešams laiks, uzmanība, sava un otra cilvēka ķermeņa un vajadzību laba pārzināšana. Steigties ir bezjēdzīgi, īpaši attiecību sākumposmā, kad otru cilvēku vēl tik labi nepazīst un kad traucēklis var būt arī kautrība.

Ja attiecības ar partneri ir siltas un tuvas, ja mīlēšanās prelūdija ir gana gara, bet sausums nemazinās, cēlonis var būt meklējams kur citur.

Iespējams, pie vainas pārlieku centīga un bieža mazgāšanās, turklāt liekot lietā agresīvus, intīmajai higiēnai nepiemērotus kopšanas līdzekļus. Šāda kombinācija izjauc maksts dabisko mikrofloru, līdz ar to tiek apgrūtināti arī citi dabiskie procesi, ieskaitot mitrināšanu. Pie vainas var būt arī higiēnas priekšmeti – tamponi, paketes, dažkārt pat pareiza to lietošana kairina ārējos dzimumorgānus, novedot pie infekcijām un ar to saistītām nevēlamām izmaiņām to darbībā. Arī šaurs, neelpojošs apģērbs un apakšveļa no kairinoša (sintētiska) auduma var būt sākums, lai sieviete vēlāk sūdzētos par dedzināšanu un sausumu dzimumorgānos.

Bet dažkārt kaitējumu intīmajām ķermeņa vietām nodara nevis drēbes, bet spēcīgi ķīmiskie līdzekļi, ar kuriem tās mazgātas.

Vaginālo sausumu var rosināt arī noteiktu medikamentu lietošana. Vēl tas mēdz skart sievietes pārejas vecumā – menopauzē, kad samazinās sievišķo hormonu ražošana. Jāpiebilst, ka šo hormonu līmenis pazeminās arī pēc dzemdībām un barojot bērnu ar krūti, tāpēc maksts mitrināšana var būt problēma arī šajā dzīves posmā. Jebkurā gadījumā vēlams konsultēties ar ārstu.

Atkarībā no cēloņa kā risinājumu speciālists var piedāvāt lietot lubrikantus seksa laikā, speciālas vaginālās svecītes vai hialuronskābes injekcijas makstī. Taču pilnīgi iespējams, ka pietiks ar brīvāka apģērba un dabīga materiāla apakšveļas valkāšanu, biežāku padzeršanos un citādu sevis mitrināšanu no iekšienes, piemēram, ar kādu sievietes veselībai labvēlīgu augu tēju vai uztura bagātinātājiem, ko ieteiks ārsts. Attiecību veselību savukārt vislabāk uzlabot, kopā apmeklējot psihologu vai seksologu.

Nepaturēt un neaizturēt

Ājurvēdas skatījums uz jebkuru simptomu, tajā skaitā vaginālo sausumu, ir ļoti plašs un saistīts gan ar pieciem elementiem (gaisu, ūdeni, uguni, zemi un ēteru), gan no šiem elementiem izrietošajiem trim pamattipiem jeb došām: vatu, pittu un kaphu. “Katrai no došām vaginālais sausums izpaudīsies citādi, piemēram, vatai tas būs sausums ar sāpēm, pittai sausums ar dedzināšanu, tāpēc tuvība nav iespējama,” stāsta ājurvēdas speciāliste un psiholoģe Ilze Selecka.

Reklāma
Reklāma

“Kaphai būs pilnīgi cits stāsts – tai pāri malām iet emocijas un aizvainojums: kāds nav puķi uzdāvinājis, kāds nepievērš uzmanību. Tāpēc sausums ir nevis fizisks, bet drīzāk emocionāls – nemaz netiek līdz intimitātei, jo mitrināšana nav notikusi jūtu līmenī, un partneris tiek ignorēts.”

Artava Vaha Srotas – tā ājurvēdā sauc kanālus, ceļus, kas piegādā izejvielas (gan fiziskas, gan garīgas) sievietes reproduktīvajai sistēmai. Šie kanāli ir cieši saistīti ar tādām norisēm kā ovulācija, menstruācija un augļa ieņemšana un ietver dzemdi, olnīcas, vaginu un ārējos dzimumorgānus, ir īpaši aktīvi ir laikā, kad sieviete spēj radīt pēcnācējus, bet pēc menopauzes tie kļūst pasīvi. Šajos kanālos valda lejupejoša kustība Apana Vata (no nabas uz leju), kas atbildīga, piemēram, par olšūnas un spermatozoīda satikšanos. Tā atbildīga arī par ķermeņa galaproduktu izvadīšanu: par urināciju un fekāliju virzīšanu.

“Būtiski, lai šī kustība netiktu aizturēta,” akcentē Ilze Selecka. “Piemēram, man tagad divas stundas jārunā, tāpēc neiešu pačurāt, kaut gan gribas. Pacietīšos! Bet muskuļi saspringst, un, kad tā notiek, rezultāts ir iekšēja aizvēršanās.

To var izskaidrot arī medicīniski: ilgstoši sasprindzinot kādu muskuli, notiek asinsvadu spazmēšanās, veidojas satūkums, kas traucē normālai šķidrumu apmaiņai.

Tā arī ar dzimumorgāniem: ja es regulāri aizturos, muskuļi spazmējas, asinsrite un limfas attece tiek bremzēta.”

Apspiestas dabiskās vajadzības – tas ir daudzu slimību cēlonis: ja fēces un urīns netiek laukā, bet sastājas, sākas ķīmisku reakciju virkne, kas nevēlami iedarbojas uz izvadorgāniem.

Piemēram, sākas aizcietējumi, hemoroīdi vai cistīts. Sekas jūt arī apkārtējie orgāni, to skaitā reproduktīvā sistēma, kas var izpausties arī kā vaginālais sausums. “Laba vēdera izeja ir ļoti svarīga, ājurvēdā ir sīki aprakstīts, kādai tai jābūt – gan formas, gan konsistences ziņā,” teic ājurvēdas speciāliste. “Ja fēcēm ir ideāls stāvoklis, tas ir labs priekšnosacījums arī maksts veselībai – tā paredz ājurvēdas diagnostika.”

Ēdiens un seksualitāte

Ēdiens, tā kvalitāte un daudzums ir ļoti svarīgs faktors, kas organismu ietekmē ilglaicīgi. Pēc ājurvēdas, no apēstā vispirms veidojas plazma, limfātiskie audi – rasa, no tās tiek veidotas asinis, no asinīm muskuļaudi, no tiem taukaudi, tad kaulaudi un kaula smadzeņu audi. Iepriekšējā audu kopa baro nākamo.

“Pats beidzamais šajā ķēdē ir dzimumaudi. Tad var iztēloties – ja ir problēmas ar limfātisko audu kopu, ar asinīm, kauliem, muskuļiem un citiem šīs ķēdes elementiem, visticamāk, būs problēmas arī ar dzimumsistēmu, jo šī pēdējā instance būs saņēmusi nekvalitatīvu visu audu kopu galaproduktu,” apraksta Ilze Selecka.

“Secināms, ka vaginālais sausums var būt nepietiekamas vai nepareizas ēšanas sekas. Varbūt barojam nevis savu ķermeni, bet savus aizvainojumus vai pašdestrukciju. Draugs aizvainoja? Sapērkos un apēdu trīs čipsu pakas, skatoties romantisku filmu. Sāls uzlabo garšu neizdevušās attiecībās, nomierina nervus. Nākamajā dienā šī destrukcija izpaužas ķermenī, limfātisko audu kopā, kā aizpampušas acis, pēc nedēļas čipsu sāls iesālīs muskuļaudus, kaulaudus, ilgākā laika posmā izraisīs iekaisumu dzimumaudos.”

Ar nepietiekamu ēšanu savai seksualitātei mēdz kaitēt vatas – tām patīk knakstīties, grauzt kaut ko vieglu, kraukšķīgu.

“Ķermenis nav saņēmis baudu ēdot, prieks no knakstīšanās ticis tikai prātam. Šāda niekošanās ar ēdienu – cepumiņiem, salātiņiem, īpaši ziemā, ķermeni padara aukstu un sausu. Vēsajā gadalaikā vajadzīgi silti sautējumi un barojošas, sātīgas zupas. Tāda ir arī seksualitāte – silta, slīdoša, barojoša. Ja ir tikai uzkodas, arī seksualitāte ir tikai tādā knakstīšanās līmenī.”

Ar neregulārām, nepietiekamām vai tieši pārmērīgām ēdienreizēm grēko arī pittas. Atšķirībā no vatām tās nevis niekojas ar ēdienu, bet vai nu regulāri pārēdas, – kas izraisa gremošanas traucējumus, tie savukārt mīlēšanās prieku mazina, vai arī pārspīlēti seko modes tendencēm, kas pastāv arī uztura jomā.

“Visi ēd tikai olas – nu, tad es arī! Visi ēd tikai gaļu? Arī es ēdīšu tikai gaļu! Bet šie produkti lielos daudzumos vairo pittu, kas saskābina organismu, izkaltē šūnu membrānas, rada iekaisumus. Rezultāts ir moderna sieviete, bet ar sausu vaginu,” teic ājurvēdas speciāliste, ieteikdama izvēlēties nevis tendences, bet veselo saprātu.

Ājurvēdas ieskatā, ķermeņa konstitūcijai un gadalaikam nepiemērots ēdiens rada palielinātu slodzi aknām.

Ja tās netiek galā ar toksīnu izvadi, tas jāpaveic ādai un gļotādām, jo arī tām piemīt toksīnu izvadfunkcija. “Arī makstī ir gļotāda. Ja neēdam atbilstoši, izdalījumu var būt par daudz, tie var būt gan smakojoši, gan niezi izraisoši. Tad gadās, ka ārsts izraksta kādus līdzekļus, lai izdalījumi izbeigtos. Rezultāts – organismam nevajadzīgo izvadvielu aizture un tai sekojošs sausums,” Ilze Selecka uzsver, ka šāds vaginālā sausuma cēlonis nereti piemeklē pittas.

Aiztures gan var izpausties arī citos veidos – kā dzimumsistēmas audzēji, piemēram, miomas. Šādas sekas neveidojas vienā dienā un pat ne vienā gadā, tāpēc nereti ir grūti sasaistīt savus ēšanas paradumus jaunībā un regulāri lietotus medikamentus ar vaginas sausumu vēlākā dzīves posmā.

Foto: Shutterstock

Pret kaltējošo vēju – ar vaginas masāžu

Mīlestībā un tuvībā svarīgs ir uguns elements, kas nodrošina savstarpējo enerģiju apmaiņu ķermenī, kā arī atbild par labsajūtu pirms un pēc mīlēšanās. Attiecīgā uguns elementa viena no apakšgrupām – Sādhaka Pitta, kas smalkajā līmenī atbildīga par ego, jūtām un arī uzticēšanos, ir saistīta ar redzi, dzirdi un sirdi.

“Tāpēc seksualitātē ir svarīgi redzēt un dzirdēt caur gara gaismu (gara mājvieta vēdās – sirds) – ja redzu kaut ko garu iedvesmojošu, manī sākas attiecīga kustība ķermenī, kas mani pievelk pie garam patīkama objekta.

Arī tad, ja dzirdu labus vārdus, manī sakustas siltums un virza ķermeņa šķidrumus.

Es tevi mīlu, tev ir tik skaistas acis – ja tamlīdzīgu vārdu nav, ķermenis vajadzīgo impulsu nesaņem,” apraksta Ilze Selecka.

“Ausis un acis, uguns elementa iededzinātas, veido ceļu uz Artava Vaha kanāliem – reproduktīvās sistēmas ceļiem. Rožu ziedlapiņas, sveces, mīļi vārdi – jau pirms 4000 gadu bija zināms, ka tamlīdzīgas lietas ir seksualitāti rosinošas un arī vaginālo mitrināšanu nodrošinošas.”

Tas, cik daudz šādu stimulu nepieciešams, atkarīgs no uguns elementa daudzuma katrā došā. Pittai, kurā dominējošs ir uguns elements, var pietikt tikai ar vārdiem un skatieniem, vatai vairāk nepieciešami glāsti – tajā dominē gaisa elements, kas rada saspringumu un nervozitāti, tāpēc tai svarīgi ir pieskārieni, kas sazemē un nomierina.

Vagina un mitrināšana pati par sevi ir zemes elementa pārvaldījumā, taču sausums nenozīmē, ka šā elementa trūktu, – drīzāk runa ir par vatas un pittas pārmērīgu palielināšanos. “Ja gaisa kustības un karstuma ir par daudz, viss izžūst. Gaisa kustību rada arī turpu šurpu skraidīšana. Ja caurām dienām skrienu pēc atzinības, pēc panākumiem, es izraisu vēju un izžūstu. Ja man ir daudz tamlīdzīgu mērķu, manā iekšējā telpā saceļas vēl pamatīgāks vējš. Rezultāts ir vēl lielāks sausums, zemes elements manī iet mazumā. Iznākums var būt ne tikai sausa vagina, bet arī krakšķoši kauli,” ājurvēdas skatījumu uz gara un ķermeņa saistību aicina iztēloties Ilze Selecka.

“Ja spazmējas saspringti plecu daļas muskuļi, palīdz masāža.

Tantriskajās praksēs ir speciālas masāžas makstij, kas palīdz atvieglot spazmas šajā vietā. Tas prasa no partneriem daudz laika un savstarpēju uzticēšanos.

Šāda masāža ir ļoti lēna un jutīga – nojausmu un uzminēšanas līmenī. Var arī runāt, jautāt – ko tu šeit jūti, ja es pieskaros, un kā te? Sievietes vagina ir ceļš. Tajā daudz kas ir noticis – gan bailes, gan aizvainojumi, gan saspringumi. Dzemdības, nemaz nerunājot par abortiem, ir liels notikums, kas atstāj sabiezējumus, rētaudus un spazmas. Ar masāžu gan vaginu, gan starpeni ļoti labi var atslābināt. Un tas ir dziļas tuvības brīdis abiem partneriem.”

Veicot tikai starpenes mašāzu, var lietot eļļu, kam piejaukta jasmīna, rožu vai mandarīna aromātiskā eļļa, bet maksts masāžai labāk izmantot tīru, neitrālu – piemēram, mandeļu eļļu.

Barot, paturēt, apmierināt

Svarīgi pieminēt arī zemes elementa enerģijas manifestāciju – Kledaka Kapha. Tā atrodas kuņģī, ir mitrinoša un nedaudz gļotaina, atbildīga par apēstās pārtikas plūstošu pārstrādi. Lai šī enerģija labi darbotos, nedrīkst pārēsties: kuņģī noteikti jāpaliek brīvai vietai. Ja tas nenotiek, veidosies aizcietējumi vai arī iekšējā uguns tiks nomākta, pat nodzēsta. Tas nozīmē, ka dzimumsistēmai tiks sagatavota nekvalitatīva barība, kas nenāks par labu seksualitātei un tās skaistākajai izpausmei – ķermeņa mirdzumam.

Zemes elementam piederīga ir Tarpana Kapha enerģija – barot, paturēt un apmierināt. Tā saistīta ar partneru uzticību un savstarpēju uzticēšanos. Ja tas nav līdzsvarā, vairojas gaisa elements, un rezultāts jau atkal ir izžūšana. “Kur viņš ir, ko dara, kāpēc nav mājās, kur atkal aizkavējies, kad būs?! Tamlīdzīgas raizes izraisa iekšējo vēju, vagina žāvējas,” piemēru min ājurvēdas speciāliste. “Ja nav uzticēšanās, tātad nevaru paturēt un tāpēc nebaroju šīs attiecības. Tās nenes tādu apmierinājumu, kā cerēts.”

Mīlestība ir spēja pieņemt otru cilvēku, alkatība – izvēlēties pārāk augstu mērķi: iegūt vīrieti, ko nespēj pieņemt, bet gribas paturēt un salauzt. “Tagad modē ir izaicinājumi, bet, ja trīsreiz esi salauzusi kaklu ar tiem izaicinājumiem, varbūt tagad neizvēlies tādu cilvēku, kas tevi ieved ļoti lielā kaislē. Kaisle ir ļoti liels ego izaicinājums. Ņem tādu, kurš ir labs draugs. Varbūt seksualitāte nebūs tāda, ka jumtu rauj nost, bet būs miers un uzticība. Pēc tam, kad dzimumceļos kaisles trauksme norims, ar šo vīrieti būs brīnišķīga draudzība!”

Pēc ājurvēdas, ķermeņa šķidrumi satur arī ķermeņa atmiņas: par dzimtu, iepriekšējām dzīvēm.

Arī par to atbild Tarpana Kapha, tāpēc, ja vīrietis noniecina sievietes dzimtu – avotu, no kurienes viņa nākusi, piemēram, pasakot partnerei, ka viņas māte ir muļķe, – arī tas var radīt vaginas sausumu. “Vari kaisīt rožlapiņas, cik vēlies, un glāstīt, cik patīk, – Tarpana Kapha sievietē nobloķējas. Dzimta sargā un svēta attiecības, ietin kā siltā kažociņā. Ja tā nav, esi pakļauts visiem vējiem. Tāpēc senās tradīcijas paredz vecāku svētības izlūgšanos, bet būt vienam, būt pašam – tikai es, es es! – ir kā iešana pret vēju.”

Foto: Shutterstock

Jasmīns mitrināšanai

• Starpenes masāžai var izmantot džatjadi (jatyadi) jeb smaržīgā jasmīna eļļu. To var lietot arī tamponos vaginas mitrināšanai – sausumu ar to var izdziedināt lokāli.

•Starp citu, jebkurš ājurvēdas līdzeklis iedarbojas efektīvāk, ja to lieto tradīcijas ietvaros, veicot visa ķermeņa attīrīšanu jeb pančakarmu, regulāri lietojot prānajāmu jeb pareizas elpošanas vingrinājumus, ēdot piemērotu uzturu un regulāri vingrinot ķermeni svaigā gaisā un patīkamā sabiedrībā.

Vējš un uguns

No ājurvēdas skatpunkta kaltējoši elementi ir divi: gaiss jeb vējš un tā stiprums un temperatūra jeb karstums.

“Ja liekam veļu žāvēties, tā izžūst ātrāk, ja vējš ir stiprāks un gaiss karstāks,” salīdzina Ilze Selecka. “Tomēr jautājums par vaginālo sausumu nav tik vienkāršs. Runa nav tikai par vienu vietu ķermenī, bet procesu virkni. Ja viens elements tajā nenotiek, kā vajadzētu, izjūk arī pārējā ķēdīte.”

Mūsu eksperte Ilze Selecka, ājurvēdas ārste un psiholoģe ājurvēdas un jogas centrā Triguna

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.