Foto: Pexels.com

“Man nepatīk dzīvnieki!” Kur sakņojas šāda attieksme? 0

Daži cilvēki necieš mājdzīvnieku klātbūtni, izjūt pret viņiem nepatiku un riebumu. „Dzīvnieki slikti ož, un visu piemēslo,” viņi saka. Citiem mājas mīluļi vienkārši ir vienaldzīgi. Kāds iemesls ir tādai attieksmei?

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Lasīt citas ziņas

„Kad es ciemojos pie saviem draugiem, tūlīt lūdzu viņus ieslēgt savu angļu buldogu citā istabā,” atzīstas 27 gadus vecā J. Viņa nebaidās no suņiem, vienkārši “nepanes viņu klātbūtni.” Tāpat kā J., cilvēki, kuriem nepatīk dzīvnieki, izjūt pret tiem aizkaitinājumu, riebumu vai, gluži pretēji, ir absolūti vienaldzīgi pret dzīvnieku pasauli.

„Bieži vien aiz šāda noraidījuma slēpjas nespēja pieņemt visiem dzīvniekiem raksturīgās instinktīvās izpausmes, to tiešumu un patiesumu,” saka psihoterapeite Irina Zemceva. „Tāpat arī beznosacījuma mīlestība, ko pauž mājdzīvnieki, ir biedējoša.” Mēģināsim noskaidrot, kāpēc.

Negatīva pieredze vai tās trūkums

CITI ŠOBRĪD LASA

Dzīvnieki uzlādē mūs ar pozitīvām emocijām, dāvā savu beznosacījumu mīlestību, un mēs nereti sākam uztvert tos kā patiesus draugus un vienlīdzīgus ģimenes locekļus. Tiem, kuri no bērnības nav pieraduši pie tādas komunikācijas, var būt grūti to pieņemt.

Bieži vien vienaldzīgie ir tie, kuriem mājās nekad nav bijuši ne suņi, ne kaķi vai kāmīši, tāpēc viņiem nav bijusi šāda veida attiecību pieredze.

Dažreiz vienaldzība ir saistīta ar neapzinātu vēlmi pasargāt sevi no iespējamās dvēseles traumas. „Ja, piemēram, bērnībā bērns piedzīvojis mīļotā suņa zaudējumu, tad kā pieaugušais, pats to neapzinoties, viņš šajā situācijā – suns mājās – saskatīs draudus savam dvēseles līdzsvaram. Viņš darīs visu, lai no tā izvairītos,” skaidro zoopsiholoģe Jeļena Fedoroviča.

Spoguļattēls

„Dažreiz mēs pēkšņi varam ieraudzīt savos dzīvniekos paši sevi,” saka Irina Zemceva. Tā kā viņi ir “ļoti jūtīgas radības, tad bieži pārņem mums raksturīgās iezīmes. Viņi kļūst par sava veida spoguli, par sava saimnieka neapzinātu projekciju.”

Piemēram, ja kāds paziņo, ka necieš kaķus, tas var nozīmēt, ka viņš nevis neieredz šīs sugas pārstāvjus, bet gan to iezīmi, ko tie viņa acīs iemieso.

Kaķi vispirms asociējas ar neatkarību. Secinājums – vai nu cilvēkam nav šīs rakstura iezīmes (bet vēlētos, jo viņš cieš no savas atkarības no cita cilvēka vai apstākļiem), vai, gluži pretēji, viņa neatkarība rada viņam ciešanas (jo nolemj smagai vientulībai).

G., 26 gadus vecs, inženieris „Es varu ar viņiem komunicēt, jo mīlu viņu saimniekus”

„Vecāki vienmēr teica, ka dzīvnieki ir netīri un slikti ož. Varbūt tāpēc nekad neesmu jutis pret dzīvniekiem maigas jūtas? Mani neaizsutina uz ielas sataptais smieklīgais kucēns, drīzāk kaitina. Turklāt man šķiet, ka no mājdzīvniekiem nav nekādas jēgas, izņemot varbūt sargsuņus un medību suņus. Tomēr par diviem suņiem varu teikt, ka man tie patīk. Lielākoties tāpēc, ka viņi pieder maniem labākajiem draugiem.

Šķiet, ka man izdevās viņus iemīlēt, jo es mīlu viņu saimniekus.

Redzot mani, suņi tik vētraini priecājas, ka laikam par atbildi es jūtu to pašu. Tomēr tas nenozīmē, ka esmu gatavs iemīlēt citus dzīvniekus. Bet šie suņi mani aizkustina, es esmu pieradis pie viņiem un patiešām priecājos tos redzēt.”

Ko darīt

Izrādi iejūtību

Mēģini iedomāties sevi drauga vietā, kuram ir četrkājainais draugs. Kādas emocijas viņam sagādā mājas mīlulis? Kāpēc tavs draugs tā viņam pieķēries? Mēģinot atrast atbildes uz šiem jautājumiem, varēsi paraudzīties uz situāciju jaunā veidā: atklāt sev, ka mājdzīvnieki ir pelnījuši interesi un pat mīlestību. Silto attieksmi pret viņiem patiešām var iemācīties.

Reklāma
Reklāma

Iepazīsties ar savu ķermeni

Komunicēšana ar dzīvniekiem ietver fizisko kontaktu. Iespējams, tas tev ir nepatīkami, jo tu vispār jūties neērti gan no cilvēku, gan dzīvnieku pieskārieniem. Turklāt dzīvnieki savu tieksmi pēc maiguma un fiziska kontakta izrāda pavisam tieši.

Mācies gūt prieku no taustes sajūtām. Profesionālā masāža, maigi partnera pieskārieni vai vakara rituāls ar krēma vai smaržīgu eļļu uzklāšanu uz ādas palīdzēs atklāt šos jutekliskos priekus.

Sarežģītas jūtas

Mājdzīvnieki instinktīvi meklē fizisku kontaktu ar cilvēku un sagaida no mums atbildi. Komunicēšana ar viņiem vienmēr saistīta ar fizisko kontaktu. Ja cilvēks saka, ka viņam nepatīk dzīvnieki, tas var nozīmēt, ka viņš jūtas neērti… savā ķermenī, viņš ir kā nošķirts no fiziskajām sajūtām. Tāpēc tāda it kā vienkārša un dabiska fiziska mijiedarbība ar kaķi, suni vai jūrascūciņu izraisa viņam bailes un trauksmi.

Ar riebumu pret mājdzīvniekiem nereti izturas tie, kuriem agrā bērnībā vecāki aizliedza uzvesties tā kā parasti uzvedas mazi bērni – instinktīvi un atbilstoši savām vēlmēm.

„Tas ir pārsteidzoši, bet vēlāk savu draugu kaķī, kurš pēkšņi ielēcis viņam klēpī, šis cilvēks saskata uzbāzīgu nevaldāmu bērnu,” turpina Irina Zemceva. “Un, tāpat kā viņa vecāki, kuri nepieļāva spontānu uzvedību, viņš dusmojas, izjūt nepatiku pret dzīvnieku.”

Tam, kurš blakus

Nav vērts nosodīt tos, kuriem nepatīk dzīvnieki: tam ir savi iemesli. Taču tu vari mēģināt izveidot kontaktu starp viņu un tavu mājdzīvnieku. Pastāsti par to, ko tev dod komunicēšana ar dzīvnieciņu. Ieraugot, kādu lomu četrkājainais draugs spēlē tavā dzīvē, kādu uzmanību, maigumu un mīlestību viņš tev dāvā, sarunu biedrs labāk varēs izprast tās saiknes būtību, kas izveidojas starp cilvēkiem un mājdzīvniekiem. Tu varēsi lēnām viņus satuvināt, parādot, kādas spēles un glāsti visvairāk patīk tavam mājas mīlulim. Taču nesteidzies un nekādā gadījumā neuzspied šo komunicēšanu.