Foto: Shutterstock

Mans partneris ir tirāns! Kāpēc aiziet no nelaimīgām attiecībām ir tik grūti? 1

Kāpēc daudzi narcisu un māju tirānu upuru nespēj pamest savus partnerus? “Bieži vien viņi paši meklē iemeslus, lai paliktu, pārliecinot sevi, ka viss nav tik slikti vai nākotnē uzlabosies,” skaidro psihoterapeite Šerija Stainesa.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas
Dažreiz ir pārāk grūti ieskatīties patiesībai acīs.

Atzīt, ka tas, kuru mīlam, vienkārši par mums ņirgājas. Daudz vieglāk ir mānīt sevi, izlikties, ka viss ir kārtībā un drīz būs vēl labāk, un tam ticēt. Aplūkosim 10 šāda pašapmāna veidus.

CITI ŠOBRĪD LASA

1. Bēgšana fantāzijās
Daži cietsirdīgās izturēšanās upuri dzīvo kā alternatīvā realitātē, pārliecinot sevi, ka partneris viņus mīl, vienkārši viņam ir problēmas vai “viņš (a) jau to nedomā nopietni”. Tas ir mēģinājums attaisnot partnera nepiedienīgo izturēšanos.

2. “Rīt būs labāk”
Pieņemts uzskatīt, ka šo taktiku galvenokārt izmantomanipulatori. Patiesībā arī viņu upuri bieži māna paši sevi, iedomājoties, ka pēc kāda laika viss būs kārtībā. Tā viņi aizmirst par tagadnes realitāti un dzīvo pilnīgi izdomātā nākotnē.

3. “Ja es aiziešu, cietīs bērni”
Daudzi vardarbības ģimenē upuri pārliecinājuši sevi, ka bērniem ģimenē vajadzīgi abi vecāki – pat ja viņiem ir neveselīgas un nelabvēlīgas attiecības. Viņi nesaprot, ka vecāku toksiskās attiecības bērniem var nodarīt ne mazāku kaitējumu kā šķiršanās.

Foto: SHUTTERSTOCK

4. “Viņš (a) mīl mani, viņam (viņai) vienkārši ir problēmas”
Upuri mēģina sevi par to pārliecināt, jo viņiem ir grūti atzīt, ka partneris, iespējams, viņusnemīl. Viņus par to var pārliecināt arī apkārtējie. “Jā, viņš mani rupji lamā un sviež ar dažādiem priekšmetiem, bet es zinu, ka sirds dziļumos viņš mani mīl.” “Jā, viņa flirtē ar citiem vīriešiem, bet vienmēr atgriežas mājās pie manis.”

Mīlestība izpaužas rīcībā. Ja kāds tevi mīl, viņš vismaz cenšas tevi neapvainot un nesāpināt. Jā, jebkurās attiecībās partneri dažreiz neapzināti sāpina viens otru. Nelabvēlīgas attiecības arī seko noteiktiem šabloniem. Upuri bieži vien pārliecina sevi, ka partneris viņus mīl, neskatoties uz to, ka viņam nemaz nerūp viņu jūtas.

5. “Es tikšu galā”
Sakot sevšos vārdus, upuri pieklusina sāpes. Viņi pārliecina sevi, ka nepieņemamā situācija ģimenē patiesībā ir diezgan pieņemama. Bet, pat ja cilvēks spēj tikt galā ar šo situāciju, vai ir vērts pakļaut sevi šādam pārbaudījumam?

6. “Viņš (a) vienkārši nespēj savaldīties”
Upuri māna sevi, vienlaikus attaisnojot mīļotā necienīgo izturēšanos. Viņi pārliecina sevi, ka partneris nav īsti atbildīgs par savu rīcību. Narcisi un tirāni labprāt atbalsta šos maldus.

Dažreiz nepiedienīgo izturēšanos viņi izskaidro ar alkohola lietošanu, psihiskām problēmām vai stresu.

Tas nevar būt attaisnojums vardarbībai un ņirgām, bet upuri to bieži nesaprot. Viņi meklē jebkādu iemeslu attiecību saglabāšanai, jo viņiem šķiet, ka šķiroties būs vēl sliktāk.

Reklāma
Reklāma

7. “Viņš (a) spēs mainīties”
Vardarbības ģimenē upuri bieži jautā psihoterapeitiem, vai viņu partneris varētu mainīties, ja arī uzsāktu terapiju. Speciālisti pārliecinoši atbild uz šo jautājumu “nē”. Tirāns un mocītājs nemainīsies. Mainīties var tikai tas, kurš to vēlas.

8. “Es spēšu visu mainīt”
Šajā gadījumā upuri vai nu ir pārliecināti, ka paši vainīgi pie sliktās attieksmes, vai arī uzskata, ka, ja viņi mainīsies, arī partneris kļūs par citu cilvēku.

Dažreiz upuris saprot, ka vaina pilnībā gulstas uz partneri, bet uzskata, ka pastāv kāda maģiska formula, kas visu mainīs. Bieži vien viņiem šķiet, ka vienkārši vajag stiprāk mīlēt partneri. Tāpēc upuri vilcinās šķirties, cerot, ka nākotnē viņi spēs visu labot.

Foto: pexels.com

Galvenā problēma šeit ir tā, ka partnera – tirāna uzvedība paliek bez sekām, kas vēl vairāk pastiprina viņa nesodāmības sajūtu.

9. “Tas ir attaisnojams upuris”
Daudzi mājas tirānu partneri apzināti upurē sevi mīļotā cilvēka un ģimenes labā. Rezultāts – neviens nejūtas labāk, un upuris zaudē sevi kā patstāvīgu personību. Ikvienam, kurš vēlas palīdzēt, vispirms vajadzētu viņu pārliecināt, ka nav pieļaujams paciest vardarbību un ņirgāšanos.

10. Amnēzija
Daudziem cilvēkiem rodas selektīva amnēzija – viņi “aizmirst” par vardarbības un ņirgāšanās gadījumiem, atceroties tikai attiecību priecīgos mirkļus.

Patiesībā mājas tirāni ņirgājas par partneriem pilnīgi apzinoties, ko dara. Viņi nav bezspēcīgi upuri, kuri nespēj sevi kontrolēt. Viņu rīcība sniedz viņiem baudu vai ir izdevīga. Sāpinot citus, viņi jūtas spēcīgi un vareni, atriebjas vai vienkārši gūst sadistisku baudu.

“Ja tavs partneris ir narciss vai arī izturas vardarbīgi un tu vēlies mainīt situāciju, vispirms jāpārvērtē savi uzskati par attiecībām. Centies objektīvi aplūkot savas reakcijas un uzvedības modeļus. Nolem, ka vairs neļausies pašapmānam un par katru cenu nemēģināsi saglabāt attiecības ar kādu, kurš izturas nežēlīgi. Saudzē sevi un atceries, ka esi pelnījis (pelnījusi) labāku dzīvi!” iesaka Šerija Stainesa.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.