Foto: Shutterstock

Mārrutka labumi – dod spēku un uzlabo smadzeņu darbību 0

Mārrutka saknes satur ēteriskās eļļas, saponīnus, fitoncīdus, olbaltumvielas, vitamīnus C, B1, B2, minerālvielas: fosforu, dzelzi sēru, kas nepieciešams smadzeņu darbībai, kā arī kalciju, kāliju, cinku, varu, mangānu un citas vielas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Smalki sarīvētus, vienādās devās sajauktus ar cukuru vai medu, mārrutkus 2–3 reizes dienā pa vienai tējkarotei lieto pret klepu. Diemžēl mārrutki kairina ādu un gļotādu, un tas lielās devās var būt ļoti kaitīgi. Pavisam šo augu nav ieteicams lietot, ja ir hronisks gastrīts, aknu, zarnu vai nieru iekaisums. Arī sagatavojot patērēšanai – rīvējot vai maļot, jābūt uzmanīgam, jo ēteriskās eļļas kairina acis, tādēļ to vislabāk darīt svaigā gaisā, vēlams nelielā vējā.

Mārrutkus pārtikā lieto svaigi sarīvētus. Parasti izmanto viengadīgas saknes, taču der arī divgadīgās, jo to garša ir daudz sīvāka. Mārrutku asumu var mazināt, ja tos samaisa ar krējumu. Mārrutki ir apetīti rosinoša piedeva pie gaļas, sevišķi galerta un cūkgaļas, zivju un citiem ēdieniem, tos pievieno mērcēm un salātiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Agitas Pāvules grāmatā Mārrutki un stepes katrans minēts, ka mārrutkus var izmantot svaigas gaļas, zivju un dārzeņu saglabāšanai – “gaļa slēgtā traukā, kurā ievietoti svaigi rīvēti mārrutki, saglabājas nebojāta vairākas dienas, savukārt plūmes, vīnogas, bumbierus, ābolus iespējams uzglabāt svaigus kopā ar mārrutkiem pat līdz 10 mēnešiem”. Var pamēģināt!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.