Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: Shutterstock

Mazi tārpiņi meža gaļā… un ēdāja ķermenī! Kā sevi pasargāt? 0

Autore: Anita Reika

Ēdot nepareizi apstrādātu vai nepārbaudītu medījuma gaļu, iespējams inficēties ar trihinelozi – slimību, ko izraisa sīksīki parazīti. Speciālisti uzskata: ja vien meža gaļu vispār ceļ galdā, iespēja inficēties ir samērā liela. Kā sevi pasargāt?

Reklāma
Reklāma

Trihinelozes simptomi

* Slikta dūša

* Vemšana

* Caureja

* Nogurums

* Sāpes vēderā

* Plakstiņu un sejas pietūkums

* Acu gļotādas iekaisums

* Niezoši alerģiski izsitumi uz ādas

* Stipra svīšana

* Sāpes locītavās

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 382
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 30
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Pirmie trihinelozes simptomi var parādīties jau 12 stundas vai 2–3 dienas pēc inficēšanās. Vēlāk rodas acu un ādas iekaisums. Ja kāpuri ieviešas diafragmā vai starpribu muskuļos, sākas sāpes elpojot. Smagākos gadījumos novēroti arī koordinācijas un sirdsdarbības traucējumi.

Trihineloze ir parazitāra infekcijas slimība, kuras ierosinātājs ir parazitārais tārps trihinella. Salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm Latvijā savvaļas dzīv-niekos trihinellas atrodamas ļoti bieži. Cilvēka organismā tās var nonākt, ēdot inficētu neapstrādātu vai nepietiekami apstrādātu siltasiņu dzīvnieku gaļu. Slimības pārnēsātāji var būt gan plēsēji, gan visēdāji. No Latvijā medījamiem meža dzīvniekiem ar trihinellām inficēti var būt lūši, vilki, lapsas, jenotsuņi un citi zīdītāji.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visvairāk jāuzmanās tiem, kuri iecienījuši mežacūkas gaļu. Šīs meža iemītnieces ir vieni no galvenajiem medījamajiem dzīvniekiem Latvijā, turklāt to medības atļautas visu gadu, tātad gaļa pieejama pastāvīgi. Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR Parazitoloģijas nodaļas vadītāja un vadošā pētniece Gunita Deksne aicina būt uzmanīgiem, iegādājoties medījuma gaļu un tās izstrādājumus. “Ņemot vērā, ka tikai neliels skaits nomedīto mežacūku tiek oficiāli izmeklētas, nav iespējams pilnvērtīgi novērtēt riskus cilvēkam,” stāsta pētniece.

Piemēram, 2014. gadā nomedīts vairāk nekā 45 000 mežacūku, bet no tām izmeklēts vien nedaudz virs 5000. Saslimšanas gadījumi bijuši visā Latvijā, tāpēc nevar noteikt konkrētu reģionu, kurā slimo dzīvnieku būtu vairāk, kurā – mazāk.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.