Foto – Shutterstock

Mazie negantnieki – augļu mušas. Kā ar tām tikt galā 0

Šogad īpaši daudz savairojušās augļu mušas. Kur kāds auglis, tur arī drozofilas klāt! Kur šīs mušas rodas, kā vairojas un kā no tām atbrīvoties, stāsta Latvijas Universitātes bioloģijas katedras vadītājs, asociētais profesors VOLDEMĀRS SPUŅĢIS.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 6
Lasīt citas ziņas

* Augļu muša Drosophila melanogaster pieder posmkāju tipa Arthopoda kukaiņu klases Insecta, divspārņu kārtas Diptera un Drosophilidae dzimtai.

* Drozofila ir mazs, apmēram trīs milimetrus liels kukainis, kas sastopams visā pasaulē. Pavisam ir 33 drozofilu sugas.

CITI ŠOBRĪD LASA

* Latvijas ziemu augļu mušu kāpuri un olas pārlaiž augsnē.

* Mātītes parasti ir nedaudz lielākas par tēviņiem. Vēdera gals mātītēm ir smailāks, jo beidzas ar teleskopisku dējekli, tēviņiem – noapaļots un beidzas ar ģenitālijām. Īpaša tēviņu pazīme ir dzimuma sekstītes – hitīna sariņu virknes, kas atrodas uz priekškāju pirmā posma. Pārošanās laikā tās palīdz labāk noturēties uz mātītes.

* Gan kāpuri, gan pieaugušas mušas barojas ar augu sulu, rūgstošiem augļiem un raugiem. Tāpēc savvaļā augļu mušas ir atrodamas uz nobriedušiem, mīkstiem augļiem, piemēram, vīnogām, banāniem, plūmēm, iztecējušas koku sulas u. c.

* Kukaiņu attīstībā izšķir embrionālās un postembrionālās attīstības posmu. Pirmais noris kukaiņa olā, otrais – sākas ar kukaiņa izšķilšanos un noslēdzas ar pieauguša kukaiņa izveidošanos.

* Drosophila melanogaster olas ir 0,5 mm garas, nedaudz ovālas. Olai izšķir priekšējo un mugurējo galu, vēdera un muguras daļu. Olas priekšējā daļā atrodas neliels izaugums ar atveri, caur kuru olā iekļūst spermatozoīds.

* Olas apaugļojas mātītes olvadā. Mātītes olas izdēj tūlīt pēc tam, kad tajās iekļuvis spermatozoīds. Ja mātīte nevar atrast piemērotu vietu olu dēšanai, embrionālā attīstība notiek olvadā un mātīte izdēj jau attīstītus kāpurus.

* Pēc izšķilšanās postembrionālās attīstības posmā kāpuri intensīvi barojas un aug. Tie iegraužas barotnē un paliek tur līdz iekūņošanās brīdim.

* Kutikula (jeb āda), ķermenim augot, nespēj pietiekami labi izplesties, tāpēc tā ir jānomaina.

Foto – Shutterstock

* Drozofilas kāpura periodu veido trīs attīstības stadijas. Pirmā un otrā stadija beidzas ar ādas maiņu, trešā – ar iekūņošanos. Pirms iekūņošanās kāpuri sasniedz 4,5 mm garumu. Kad tie gatavojas iekūņoties, izlien no barotnes.

Reklāma
Reklāma

* Drozofila izšķiļas un atbrīvojas no kūniņas apvalka, sasprindzinot šķidrumu pieres pūslī. Kūniņas apvalks priekšējā galā ieplīst, ļaujot mušai atbrīvoties.

* Augļu mušas vidējais dzīves ilgums var sasniegt 80 līdz 153 dienas, bet laboratorijas apstākļos mātītēm tas ir aptuveni 26 dienas, tēviņiem – 33 dienas.

* Drozofilu auglība lielā mērā atkarīga no ārējās vides apstākļiem. Vairošanās rezultātu nosaka arī kukaiņu dzimumaktivitāte, kas lielā mērā atkarīga no gaisa temperatūras, mitruma, gaismas daudzuma, barības un olu dēšanai piemērotu vietu pieejamības. Ārējās vides iedarbība izraisa organisma atbildes reakciju, piemēram, no barības kvalitātes (no olbaltumvielu un ogļhidrātu daudzuma) ir atkarīga olšūnu oocītu nobriešana.

* Augļu mušas mātītes un tēviņi dzimumgatavību sasniedz otrajā diennaktī pēc izšķilšanās, bet maksimālā dzimumgatavība un auglība iestājas četras līdz sešas dienas vecām mušām. Pāroties tās spēj vēl agrāk – jau sešas stundas pēc izšķilšanās.

* Mātītes sāk dēt olas otrajā, trešajā dienā pēc izšķilšanās. Dēšanas intensitāte maksimumu sasniedz ceturtajā piektajā dienā. Tā saglabājas apmēram vienu nedēļu, pēc tam dēšanas intensitāte samazinās, līdz pilnībā izsīkst.

* Mātītēm pastāv izteikts dēšanas cirkādiskais ritms – visvairāk olu tās izdēj vakara pirmajās tumsas stundās.

* Drozofilas kā modeļorganismus bieži izmanto dažādos zinātniskos pētījumos, jo laboratorijā šīs mušas ir viegli uzturēt, tās ātri vairojas. Tām ir vienkāršs, pilnībā izpētīts genoms un labi izpētīta fizioloģija. Piemēram, LU Bioloģijas fakultātē patlaban veic pētījumus par dažādu sēņu ekstraktu ietekmi uz drozofilu augšanu, attīstību, auglību un fizioloģiju.

* Augļu mušiņas kā modeli pētījumos izmanto jau gandrīz simts gadus. Pirmais zinātniskos nolūkos 1909. gadā tās izmantoja Tomass Hants Morgans (Thomas Hunt Morgan).

* Ja mājoklī savairojušās drozofilas, vispirms atbrīvojieties no visiem augļiem un atvērtām sulas kārbām, tad mušas pašas aizlidos. Otra metode – burkā ielejiet kaut ko rūgstošu, un, kad mušas tajā salīdušas, uzlieciet vāku un iznesiet ārā. Var arī iegādāties speciālas mušu lamatas, kurās ieliek ēsmu. Mušas pa apakšu ielīdīs, bet centīsies izkļūt ārā pa augšu, jo tām piemīt negatīvais ģeotropisms jeb tieksme lidot uz augšu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.