Medību kalibri. Īsais magnums – .300 WSM 0

Moderns, jaudīgs, daži to sauktu par ziloņu gāzēju, pilnā vārdā – .300 Winchester Short Magnum, parasti saukts par .300 WSM. Šis ir viens no 0,30 collu kalibriem, starp kuriem ietilpst arī šādi populāri kalibri – .308 Win, .30-06 Springfield, .300 Winchester Magnum, kā arī daudzi citi mums mazāk zināmi un retāk izmantoti kalibri.

.300 WSM 2001. gadā radīja amerikāņu kompānija Winchester, kas ir slavena ar daudziem pasaulē ļoti populāriem un daudz izmantotiem kalibriem. Patronas kopējais garums ir 72,64 mm, čaulītes garums – 53,34 mm, bet lodes diametrs – 0,308 collas jeb 7,62 mm, kas ir kopīgs visiem ASV .30 grupas patronām. Šī kalibra galvenā atšķirības zīme ir tāda, ka tajā var ievietot lielāku pulvera apjomu, kas atrodas daudz tuvāk kapselei, tādā veidā nodrošinot vienmērīgu pulvera aizdegšanos. Praksē .300 WSM ir ļoti līdzīgs savam priekšgājējam .300 Winchester Magnum, kas savukārt tika radīts, pārveidojot .375 Holland&Holland čaulīti.

.300 WSM priekšrocība ir tāda, ka tas nodrošina teju vai identiskus .300 Winchester Magnum ballistiskos rādītājus, taču vieglākā ierocī ar īsāku patrontelpu. .300 WSM pasaulē sekmīgi izmanto aļņu, melno lāču, brūno lāču, vapiti un citu briežveidīgo medībām mežos, kā arī laukos, kur nepieciešams šaut tālās distancēs. .300 WSM izmanto benchrest šaušanas sacensībās. Vēl viena šī kalibra priekšrocība – tam ir plaši pieejams munīcijas klāsts. 

Rādītāji
.300 WSM radītājiem izdevies sasniegt to, ko viņi sākotnēji vēlējās, proti, .300 Win Mag ātrumu ar īsāku un vieglāku risinājumu. Ieguvums būtībā ir teju 6 cm ieroča garumā, lietojot 61 cm garu stobru pretstatā 66 cm garam stobram, kas nepieciešams, lai šautu ar .300 Win Mag. Jābrīdina gan – lai arī .300 WSM atsitiens it kā ir mazliet vājāks nekā tā lielākajam brālim, tomēr dzīvē .300 WSM ar vieglu ieroci prasa noteiktas šaušanas iemaņas un arī tehniku, lai varētu saglabāt šaušanas precizitāti.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Lasīt citas ziņas

Tomēr, ja runājam par svara samazinājumu ekipējumam, kad, piemēram, jāmedī grūtos, kalnainos apstākļos, kad katram gramam ir nozīme, .300 WSM ir grūti pārspēt. .300 WSM spēj raidīt mērķī ar lielu ātrumu teju vai jebkura svara lodi, lai nodrošinātu maksimālu apturošo spēku kā vidējās, tā arī tālās distancēs, ļaujot šāvējam justies droši bez nepieciešamības piemeklēt īpašu šaušanas tehniku.

Lai cīnītos ar atsitienu, var izmantot stobru bremzes, kā arī trokšņa slāpētāju, kas ieroci gan padarīs lielāku un garāku, tomēr būs ļoti efektīvs risinājums, kas noņem atsitienu un šaušanu padara daudz patīkamāku.

Vislielākā šā kalibra priekšrocība ir spēja efektīvi iedarboties uz vidēju vai lielu medījumu būtībā jebkurā distancē. Mežainos apvidos kalibra priekšrocība ir lode ar lielu ātrumu, kas apturēs dzīvnieku, šaujot praktiski jebkurā rakursā ar dažādiem trāpījumiem. Pasaules pieredze liecina, ka šī kalibra Hornady A-Max lode būs iedarbīga, uz dzīvnieku šaujot pat attālumā virs 900 metriem. Tas gan nenozīmē, ka ir jāveic šādi neētiski eksperimenti, toties pierāda, ka lādiņa priekšrocība ir spēja efektīvi apturēt dzīvnieku teju jebkurā distancē.

Izmantojot smagākas lodes, .300 WSM priekšgājējs .300 Win Mag varētu būt efektīvāks, dažbrīd līdz pat 60 m/s, ja runājam par lodes ātrumu, tomēr arī tas ir atkarīgs no dažādiem lādiņiem un atšķirīgiem ieročiem. Ja izmanto smagas 13,6 gramu lodes, tad WSM spēj tās raidīt ar 822 m/s, nodrošinot ļoti labu apturošo spēku vidēji tālās distancēs.

Munīcija
Winchester Olin piedāvā 9,7 gramu PowerPoint lodi, kas tiek raidīta ar 996 m/s, Ballistic Silvertip (BST) – 1005 m/s, bet Elite XP-3 arī ar 1005 m/s. Gan PowerPoint, gan BST ir labi piemērotas medībās atklātās teritorijās mazākam medījumam. PowerPoint ballistiskais koeficients ir 0,294, taču lielā ātruma dēļ stobra galā lodes lidojuma trajektorija nav ļoti izliekta un iegūstams labs apturošais spēks, šaujot ierastās medību distancēs. 
Olin 11,66 gramu Nosler AccuBond lode ir vislabāk piemērota medījumam virs 90 kg un līdz pat 320 kg, lai gan speciālisti norāda, ka tā nav pārāk uzticama, iedarbojoties uz lieliem medījumiem, jo, iekļūstot ķermenī, zaudē daudz savas masas. Tomēr AccuBond labi iedarbojas uz briežveidīgajiem. Visātrāk šī lode nogalina, piemēram, 200 metros, lidojot ar 792 m/s.
Tuvāk varam aplūkot Latvijā plašāk izmatotās patronas un tās savstarpēji salīdzināt. .300 WSM Latvijā var atrast teju vai visu zināmāko zīmolu izskatā. 

Praktiskā izmantošana
Attiecībā uz magnuma kalibriem Latvijas medniekiem ir daudz aizspriedumu, proti, pastāv viedoklis, ka magnuma kalibri paredzēti tikai ziloņu medībām Āfrikā. Tam gan paredzēti pavisam citi kalibri, bet magnuma šāviņi patiesībā piedāvā daudz plašākas iespējas un efektīvāku rezultātu visdažādākajiem dzīvniekiem un atšķirīgās situācijās. Ir taču atšķirība, ja, piemēram, tā pati Norma Ecostrike 9,7 gramu .308 Win lode 200 metros trāpa dzīvniekam ar 719 m/s un 2511 džouliem vai ar tāda paša ražojuma .300 WSM lodi, kuras ātrums 200 metros ir 836 m/s, bet enerģija 3390 džouli.

Piedevām vēl .308 Win lodes kritums, ja tā piešauta 100 metros, 200 metru distancē ir 11,8 cm, bet .300 WSM tie ir 7,8 cm. Nav runas par to, ka .308 Win nav piemērots, lai šajā distancē efektīvi nomedītu dzīvnieku. Runa ir par to, ka .300 WSM pieļauj vairāk šāvēja kļūdu, bet tas nenozīmē, ka medniekam jākļūst nolaidīgam. Vienkārši drošības sajūta, šaujot dzīvnieku 200 metros ar .300 WSM, ir lielāka nekā ar .308 Win. Tur arī ir tā galvenā nianse, kādēļ bieži vien mednieki tomēr izvēlas magnuma kalibrus.

Protams, lielākais magnuma kalibru mīnuss ir munīcijas izvēle. Piemēram, Purnavu muižas internetveikala katalogā vidēji šā kalibra munīcija maksā ap 4 eiro. Veikalā Huberts.lv cena jau ir draudzīgāka, piedāvājot Winchester munīciju mazliet zem 3 eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Magnuma kalibri no komforta viedokļa nav diez ko piemēroti ilgiem treniņiem šautuvē, tādā ziņā .308 Win ir daudz ērtāks, bet šoreiz galvenais uzsvars ir uz medībām. Protams, šaut arī ar .300 WSM 300 metru distancē bez attiecīgā ekipējuma – tālmēra un ballistiskā kalkulatora – vai vismaz sajēgas, kur šādā distancē lido lode, ir rupjš mednieka ētikas pārkāpums, bet, ja ir izpratne par šaušanas pamatiem distancēs tālāk par 200 metriem, tad šis kalibrs nodrošinās daudz interesantu un aizraujošu medību mirkļu.

Vēl viens arguments pret šo kalibru ir lielais atsitiens. Protams, magnuma kalibri ir jaudīgāki, salīdzinot ar to mazākajiem brāļiem, tomēr, pareizi pielāgots ierocis, nesitīs vairāk kā citi kalibri. Dažādi ieroču zīmoli piedāvā speciālas ielikas laidēs ar mērķi mazināt atsitienu. Tomēr visvienkāršākais risinājums ir trokšņa slāpētājs, kas ļoti efektīvi atrisina atsitiena problēmu. 

Secinājums ir tāds, ka magnuma kalibrus, it īpaši .300 WSM, izvēlas aktīvs un dinamisks mednieks, kurš vēlas labu rezultātu jebkurā distancē. Tomēr jāatceras, ka tik tiešām reti kad izmēram ir nozīme, ja māk ar konkrēto ierīci apieties. Tas attiecas arī uz .300 WSM. Nevajag cerēt, ka 500 metru distancē, šaujot ar aizvērtām acīm, būs iespējams nomedīt rozā ziloni. Tas ir mīts! Bet, medījot gudri un saprātīgi, šis varētu būt neaizvietojams kalibrs, lai tiešām šautu teju vai jebkurā distancē.

Gudrais magnums – RWS 10.3×68 Mag
RWS jaunākais kalibrs – pēc skata reāls snaipera cienīgs lādiņš – RWS 10.3×68 Mag. Dimensijas iespaidīgas. Ko par tām teiks plecs? Vai tad mums trūkst ziloņu gāžamo? Tās bija pirmās domas, skatoties uz jauno RWS patronu.

RWS ir pilnīgi pārdefinējis ideju par magnumu kā tādu, apvienojot leģendāro RWS 68 mm čaulīti un tradicionālo 10,3 mm lodi. Jāpiebilst gan, ka tradicionāla tā ir citur Eiropā, ne tik ļoti pie mums. 68 mm čaulīte, kā izsakās ražotājs, rada labi sabalansētu, labestīgu patronu ar unikālu potenciālo lodes svara izvēli, sākot no 11 līdz 26 g. Atkarībā no prasībām kalibra rādītāji ir kaut kur pa vidu starp .30-06 un .416 Rem. Tādēļ 10.3×68 Mag pēc būtības nemaz nav nekāds ziloņu gāzējs, to varētu izmantot medībās, sākot ar baibaku un beidzot ar Āfrikas bifeli. Ražotājs to dēvē par vienu kalibru visam. Prakse rādīs, kā tur būs…

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.