Foto no žurnāla “Medības” arhīva.

Medniekam zināšanai. Kalibrs .223 Remington – lētāks nekā dubļi 0

Pašķirstot informāciju interneta ārēs, rodas pārliecība, ka .223 Remington ir patiess amerikāņu kalibrs. Tā munīcija un ieroču piedāvājums ir gandrīz vai bezgalīgs, un šo kalibru liela kā vienu no lētākajiem.
.223 Rem ir patrona, kuras ārējās dimensijas ir gandrīz vai tādas pašas kā 5.56×45 mm NATO militārajai patronai. Kalibra lode ir 5,68 mm diametrā, svars no 40 līdz 90 greiniem (2,6 līdz 5,8 grami), un viena no populārākajām ir tieši 55 greinu (3,6 gramu) lode. No militārās versijas .223 Rem atšķiras ar maksimālo spiedienu un patrontelpas formu. Atšķiras arī tas, kā spiedienu mēra NATO un SAAMI (Sporting Arms and Ammunition Manufacturers‘ Institute), kas ir ASV ieroču un munīcijas ražotāju asociācija. Arī 5.56 kalibra specifikācijas mainījušās, kopš tas tika radīts, jo mūsdienās militārām vajadzībām lieto garākas un smagākas lodes nekā oriģinālajā versijā.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Tādēļ, kaut arī .223 Rem var droši šaut ar ieroci, kas paredzēts 5.6×45 mm NATO, tomēr militāro munīciju .223 Rem ieročos lietot nevajadzētu.

.223 Rem ASV tiek lietots galvenokārt diviem ieroču veidiem. Pirmkārt, t. s. varminta ieročiem, kas lielākoties ir aizslēga karabīnes. Otrkārt, pusautomātiskajiem ieročiem, piemēram, AR-15 un Ruger Mini-14. Eiropā pastāv stingri ierobežojumi attiecībā uz patronu skaitu, ko var lādēt pusautomātiskajos ieročos, tādēļ tāda veida izmantošana Eiropā nav ļoti populāra. ASV pusautomātiskās versijas bieži izmanto policija, dažreiz arī mednieki medībās. Šīs patronas ir lieliski piemērotas treniņiem, jo izmaksas ir samērā nelielas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī Latvijā šis kalibrs ir ļoti populārs tieši sporta šaušanā, tāpat treniņiem. Izmantošana medībās šim kalibram ir ierobežota, jo ar to nedrīkst medīt mežacūkas, staltbriežus un aļņus, jo kalibram stobra galā enerģija ir mazāka par 3000 džouliem. Toties treniņu nolūkiem un mazajiem medījumiem tas tiešām ir ļoti piemērots – pirmkārt, munīcija ir pietiekami pieejama Latvijas medīblietu veikalos, otrkārt, tās cena ir saprātīga. Dažādos veikalos šī kalibra munīcija ir pieejama no 35 eiro centiem līdz pat tādai, kas maksā jau vairāk nekā divus eiro.

Piemēram, .223 Rem RWS T-Mantel 3,56 gramu lodi iesaka izmantot stirnu un lapsu medībām. Šī patrona būs efektīva, šaujot līdz 200 metriem. RWS norāda, ka šī kalibra izmantošana medībās un treniņšaušanā ir identiska .222 Rem kalibram, lai gan .223 Rem esot nedaudz jaudīgāks. Pašam lādējot patronas .223 Rem kalibrā, ir iespējams sasniegt izcilu precizitāti, tādēļ arī šis kalibrs ir tik populārs sporta šaušanā. Vēl jāņem vērā, ka šim kalibram atsitiens šāviena brīdī būs minimāls, tādēļ ar to ir patīkami izšaut diezgan lielu patronu daudzumu.

.222 Remington
.222 Remington

Mazā atsitiena, munīcijas cenas un arī lielāka stobra resursa dēļ bieži šī kalibra ieročus izmanto šautuvēs, lai apmācītu jaunos medniekus. Šī kalibra ieročus mednieki izmanto arī praktiskās šaušanas eksāmena nokārtošanai, šaujot ar vītņstobra ieroci. Latvijas apstākļos šis kalibrs būs ideāli piemērots, lai medītu lapsas, stirnas, arī jenotsuņus, āpšus, rudenī – medni. Tāpat izmantojams, arī medījot sēdošas zosis uz lauka, tikai tad jāievēro drošība – jāpārzina medību platību ģeogrāfiskās īpatnības.
.222 Remington

.222 Rem angliski runājošā pasaules daļā pazīst kā Triple Deuce/Triple Two/Treble Two – trīskāršais divnieks. Patronas aizsākumi meklējami pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados, kad ASV šī kļuva par pirmo komerciālo .22 (5,56 mm) kalibru ar centrālo kapseli. Šai patronai bija izveidots pilnīgi jauns dizains bez bāzes čaulītes. Kopš ieviešanas brīža .222 Rem kļuva par populāru kalibru, lai šautu mērķī, kļūstot leģendārai ar savu precizitāti. Joprojām tas saglabājas kā ļoti populārs varminta kalibrs, un iecienītākās patronas ir ar lodēm, kuru svars ir 40 – 55 greini (2,59 – 3,56 g). Lodes ātrums šim kalibram ir vidēji 914 – 1066 m/s, bet enerģija stobra galā apmēram 1500 džouli. Lai gan ASV to vairs īpaši daudz neizmanto, tomēr no tā izrietošie kalibri joprojām ir ļoti populāri, piemēram, .222 Magnum un .223 Rem. Toties .222 Rem joprojām ir ļoti populārs Eiropā, un atbilstošus ieročus ražo kā Sako, Tikka, tā arī Sauer. Šis kalibrs lieliski noderēs, lai medītu lapsas, kā arī zosis uz lauka, tāpat ideāli piemērots šaušanas treniņiem.
Vairāk par kalibriem lasiet šeit

Reklāma
Reklāma

Vairāk lasiet žurnāla “Medības” īpašajā pielikumā “Ieroči”