Foto: SIPA/ SCANPIX/ LETA

Varbūtība satikt inficētu cilvēku palielinās. Kā apturēt Covid-19 epidēmijas dzinējus? 8

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Kamēr Eiropā reģistrēto inficēšanās ar Covid-19 gadījumu skaits pēdējo divu nedēļu laikā ir pieaudzis par 14%, tikmēr mūsu valstī divu nedēļu laikā šis pieaugums ir 172%, tādējādi pierādot, ka vīruss ļoti īsā laikā var izplatīties zibenīgi un diezgan plaši.

Ir atklāti trīs lieli infekcijas uzliesmojumi darba kolektīvos un daudz mazu uzliesmojumu, tajā skaitā arī izglītības iestādēs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Eksperti pārliecinājuši Latvijas valdību, ka saslimstību var ierobežot ne vairs ar deguna un mutes aizsegšanu ar lakatiņu vai šallīti, bet gan ar medicīnisko vai higiēnisko sejas masku, kā arī sejas vairoga valkāšanu sabiedriskajā transportā.

Tāpēc vakar Ministru kabineta ārkārtas sēdē tika pieņemts lēmums, ka no 7. oktobra līdz 6. novembrim sabiedriskā transporta pasažieriem, sākot ar 13 gadu vecumu, sejas maskas ir obligātas.

Šodien valdībā skatīja Satiksmes ministrijas sagatavotos priekšlikumus, kā nodrošināt, lai cilvēki ievērotu valdības pieņemto lēmumu.

Epidemiologs Jurijs Perevoščikovs sacīja, ka maziem bērniem sejas masku valkāšana neesot obligāta tādēļ, ka viņi “nav galvenais šīs epidēmijas dzinējs”.

Viņi varot drīzāk infekciju iznēsāt savā starpā, nevis inficēt pieaugušos. Turklāt maziem bērniem esot grūtāk kontrolēt higiēnas prasības, kas jāievēro, uzliekot un noņemot sejas masku.

Koronavīrusa infekcija ir pierādījusi, ka tā īsā laikā spēj plaši izplatīties. Latvijā vairākus mēnešus bija relatīvi mierīga situācija. Taču jau pavasarī uzzinājām, ka vairākās valstīs pēc šādas it kā mierīgas situācijas infekcija burtiski divu nedēļu laikā sāka strauji izplatīties.

Diemžēl patlaban līdzīgā situācijā ir nonākusi arī mūsu valsts. Vīruss uzliesmojis ne tikai Rīgā, bet arī Kuldīgā, Talsu un Aizputes novadā, Daugavpilī un pēdējās dienās arī Valmierā, kur infekcijas perēklis sācies no viena saslimuša tehnikuma skolēna.

Kuldīgā un Daugavpilī infekcijas izplatība ir tik plaša, ka pagājušajā nedēļā valdība tur ieviesa stingrākus ierobežojumus nekā pārējā valstī. Kopš vasaras palielinās to cilvēku vecuma struktūra, kas ar vidēju vai smagu slimības gaitu nonāk slimnīcā, – saslimst arvien jaunāki cilvēki.

Reklāma
Reklāma

Pirms divām nedēļām pozitīvu testu īpatsvars bija 0,3% (cik ir inficēto no kopā testētajiem), bet pagājušajā nedēļā tas palielinājās līdz 1,7 procentiem. Ja šis īpatsvars pakāpj līdz 3% un vairāk, tad slimības izplatība uzskatāma par strauju un nekontrolētu.

“Latvijā pagaidām šis kritiskais līmenis nav sasniegts, bet tendence ir iezīmējusies,” pavēstīja Perevoščikovs un piebilda, ka esot pieaudzis koronavīrusu diagnosticējošo testu skaits – jo vairāk testē, jo vairāk inficēto atrod.

Ministre lūdz ievērot ierobežojumus

Draudīgā situācija liek valdībai vērtēt epidēmijas ierobežošanas klāstu. Veselības ministre Ilze Viņķele: “Tiem cilvēkiem, kas izplata dezinformējošas ziņas par to, ka kovids ir izdomājums un globālas valdību sazvērestības, lai cilvēkus kontrolētu un pakļautu nezin kam, es gribētu atbildēt sekojoši: tie, kas tic tādam apgalvojumam, laikam joprojām dzīvo pārliecībā, ka zeme ir plakana, jo to arī ar acīm nevar redzēt.

Mēs ceram, ka disciplinēta, atbildīga un apzinīga sejas masku lietošana sabiedriskajā transportā varētu palēnināt vai apturēt koronavīrusa izplatību. Ja tas pietiekami nelīdzēs, tad tiks pieņemts lēmums par plašāku sejas masku lietošanu arī ārpus sabiedriskā transporta.

Ja lūkojamies uz citu valstu pieredzi, kur ir vērojams lielāks uzliesmojums nekā Latvijā, piemēram, Spānijā un Lielbritānijā, tad redzam, ka šie ierobežojumi atkal skar ekonomiku un tautsaimniecību.

Ja jūs novēlat savai piemājas kafejnīcai sekmīgu darbu, ja jūs vēlaties, lai joprojām notiktu teātra izrādes un bērni var mācīties klātienē, lūdzu, ievērojiet šos drošības pasākumus, lai nav jāķeras klāt pie papildu ierobežojumiem.”

Ministre prognozēja, ja situācija turpinās pasliktināties, tad vispirms ierobežojumi skaršot cilvēku pulcēšanās skaitu iekštelpās un pasākumos, kuros nav iespējams izvietot sēdvietas ar distanci.

Tuvākajā laikā veselības ministrei būšot saruna ar sabiedrisko ēdināšanu pārstāvošajām nevalstiskajām organizācijām, lai noskaidrotu, ko uzņēmēji paši var darīt, lai mazinātu inficēšanās risku.

Vīruss paliekot maskā

J. Perevoščikovs atgādināja, ka vīruss ir gaisa pilienu infekcija, kuru cilvēks izelpo vai izdala, runājot vai klepojot. Vīruss var parādīties siekalās un izelpotajos pilienos divas dienas pirms saslimšanas simptomu rašanās.

Parasti infekcija pirmajās saslimšanas dienas norit samērā mierīgi, tāpēc cilvēki nereti domā, ka viņus skārusi parasta saaukstēšanās un viņi bieži vien turpina veikt ikdienas aktivitātes, tostarp, doties uz darbu, neraugoties uz to, ka viņu izelpotie gaisa pilieni jau satur koronavīrusu.

Apkārtējie ir pakļauti inficēšanās riskam, ja kontaktējas ar saslimušo tuvāk par diviem metriem un ilgāk par 15 minūtēm.

“Mēs atgriežamies pie situācijas, ka iespējamība iegūt infekciju sabiedrībā pieaug – varbūtība satikt inficētu cilvēku palielinās. Ja veikalā var kontrolēt situāciju, ievērojot distanci un ātri iepērkoties, tad to nevar izdarīt sabiedriskajā transportā, kur cilvēki pavada pietiekami ilgu laiku un kur var viegli inficēties, ja līdzās ir cilvēks, kurš izdala koronavīrusu.

Tieši sejas aizsargmaska ir papildu barjera starp inficēto un veselo cilvēku, jo vīruss kopā ar pilieniem pārsvarā tajā paliek. Ārējā vidē izdalīsies niecīgs vīrusa daudzums, un tas nenokļūs tālāk par dažiem desmitiem centimetru no inficētā pasažiera. Maska, atkarībā no filtrācijas spējas, tomēr dod papildu aizsardzību cilvēkam, kurš citos apstākļos varētu tikt inficēts,” sacīja Perevoščikovs.

Viņš informēja, ka Pasaules veselības organizācijas mājaslapā internetā ir video, kā pašiem pagatavot trīsslāņu masku, jo arī šādas nemedicīniskas maskas šajā situācijā būšot lietderīgas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.