GPS izsekošanas sistēma neļaus sunim mežā pazust. Pat šāds mazs suns var pamanīties nomaldīties.
GPS izsekošanas sistēma neļaus sunim mežā pazust. Pat šāds mazs suns var pamanīties nomaldīties.
Foto: Linda Dombrovska

Apmācām suni medījuma pēdu meklēšanā 1

Suņa apmācīšana prasa laiku, bet ir pavisam vienkārša. Katru reizi medībās, kad ir kaut kas nomedīts, var iet meklēt dzīvnieku ar savu kucēnu, pat ja dzīvnieks nokritis uz vietas. Tas ļaus sunim saprast, ko saimnieks grib no sava suņa un ka dzīvnieka atrašana rada saimniekam prieku.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Soli pa solim var izmantot mākslīgās asinspēdas, kad izmanto no medījuma savāktas asinis, kuras pēc tam izpilina mežā, liekot sunim meklēt. Tāpat var izmantot arī speciāli šim nolūkam radītu pulveri – apstrādātas asinis, ko sajauc ar ūdeni. Ir divi veidi, kā suns var ziņot par atrastu medījumu, – rejot vai nākot pakaļ saimniekam, ja, asinis meklējot, suns nav pavadā.

Ir vēl viens veids, kā izsekot sunim. Uzliekot GPS suņa izsekošanas siksnu, var ļoti labi redzēt, ko suns dara un kur atrodas. It īpaši Garmin suņu izsekošanas sistēma parāda, ka suns apstājies. Ejot meklēt pēdas ar suni, ir svarīgi saprast vairākas lietas, proti, cik tālu ticis šauts, ar kādu kalibru, kāda bijusi reakcija pēc šāviena, vai ir atrastas asinis. Pēc šāviena attāluma un kalibra var aptuveni lēst, cik smags varētu būt ievainojums. Iespējams, ka dzinējmedībās vēl varētu aplenkt konkrēto mastu, lai neļautu dzīvniekam aizmukt. Tāpat ir labi, ja ir atrastas asinis vai kādas citas liecības šāviena vietā. Gaišas asinis ar burbuļiem nozīmē trāpījumu plaušās, kas, iespējams, norāda uz to, ka ievainojums ir nāvējošs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr, ja trāpīts trahejā, arī būs gaišas asinis ar burbuļiem, kas var norādīt uz to, ka dzīvnieku atrast būs grūti un praktiski neiespējami, tomēr ilgtermiņā ievainojums var izrādīties nāvējošs. Tādēļ ir svarīgi arī zināt, kā dzīvnieks stāvējis šāviena brīdī.

Tāpat asinspēdas uz augiem var norādīt, kur ir ievainojums – ja augstu, skarts krūškurvis, ja zemu – ievainota kāja vai krūškurvja apakšējā daļa. No tā ir atkarīgs, cik tālu būs jāiet, cik ātri dzīvnieks kustas, iespējams pat, ka vajadzēs pagaidīt vairākas stundas, ļaujot dzīvniekam iegulties un nomierināties. Kaula šķembas var norādīt uz to, ka trāpījums bijis kājā vai žoklī. Tad meklēšana var būt ilga un grūta un visdrošāk būtu izsaukt profesionālu meklētāju.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.