Svetlanas Kalniņas (foto) ģimenei pieder divi nelieli pārtikas veikaliņi Pīterboro.
Svetlanas Kalniņas (foto) ģimenei pieder divi nelieli pārtikas veikaliņi Pīterboro.
Foto: Ilze Kalve/LA.LV

“Mēs neļaujam grābt, pirkt visu!” Veikaliņa īpašniece Anglijā stāsta par notiekošo pārtikas iegādē 2

Ja Anglijā vēl pagājušajā nedēļā varēja uzjautrināties par tukšajiem tualetes papīra plauktiem lielveikalos, tad šobrīd vairs smiekli nenāk, redzot, ka lielveikalu plaša patēriņa produktu plaukti ir tukši kā izslaucīti. Lai arī cilvēki tiek aicināti iepirkties saprātīgi, jo pārtikas pietikšot visiem, tomēr tas neattur lielu daļu iedzīvotāju paniski ķert visu, ko nu vien var, un lādēt iepirkumu ratos, tādejādi citiem neatstājot pilnīgi neko. Daudzi veikali ir ieviesuši ierobežojumus un īpašu laiku, kad iepirkties vecākiem cilvēkiem, taču atsevišķās vietās ir nācies lūgt policijas palīdzību.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Lasīt citas ziņas

Lai noskaidrotu, vai tiešām Apvienotajā Karalistē sāksies bads, portāls LA.LV aicināja uz sarunu Svetlanu Kalniņu, kuras ģimenei pieder divi nelieli pārtikas veikaliņi Pīterboro.

Izpērk lielākoties musulmaņi

Pīterboro atrodas Anglijas vidienē, pilsētā dzīvo ap 200 000 iedzīvotāju, kas runā vairāk kā 80 valodās, pagaidām vēl ir bijuši tikai 2 koronavīrusa slimnieki. Svetlanas ģimenes veikaliņu plauktos atrodas gan austrumeiropiešu pārtika, gan ekostiskākas preces, ko savukārt iecienījuši apkārtnē dzīvojošie musulmaņi. Publika ir visai raiba, atšķiras gan reliģija un kultūra, gan pirkšanas paradumi.

CITI ŠOBRĪD LASA
Jautāta, kura pircēju grupa ir tā, kas visvairāk ķer un grābj, Svetlana atzīst, ka viņu veikaliņos tie ir musulmaņi.

„Eiropieši pārsvarā ne, viņi tādi prātīgi, nopērk vienu iepakojumu, divus. Bet musulmaņi pērk maisiem rīsus, mums ir lielie maisi pa 10, 15 kg, tad pērk kaudzēm sauso maizi, sausās baltās pupiņas, konservus. Vīrs otrā veikaliņā vēl pagājušonedēļ ļāva pirkt, cik nu gribēja, bet nu jau visiem uzlicis ierobežojumus. Mēs neļaujam grābt, pirkt visu, jo gribam, lai pietiek visiem. Ir taču jādalās! Nevar viens pagrābt visu un citiem nekas nepaliek.”

Svetlana tomēr pieļauj, ka lielākie „panikas pircēji”, iespējams, ir nevis iebraucēji, bet paši angļi, jo angļi pārsvarā iet uz lielveikaliem, kur viss izpirkts, ne uz mazajiem veikaliņiem, kur vēl plauktos prece ir.

Taču nupat, nupat veikaliņā ir parādījušies arī angļu pircēji, kas nozīmē, ka arī mazie veikaliņi drīz būs tukši.

„Tualaetes papīrs vēl mums ir, tas nav beidzies,” smejas Svetlana, „griķi arī ir plauktos, tā ka latvieši paēduši būs! Nez, ko visi tā uz griķiem krituši! No makaroniem var daudz variantus ēdienam uztaisīt, var izvārīt piena zupu, vistas zupu, var sausus ar mērci. Vai lazaņju. Bet ko ar griķiem? Taču zīdaiņu piens ir palikušas tikai dažas kastītes, tas viss gandrīz izpirkts, pamepri palikuši vēl kādi 10 iepakojumi, un tikai 5. izmērs, tos arī klāt nevar vairs dabūt. Mammām būs jāpāriet uz autiņu mazgāšanu.”

Ierobežojumi vairumtirdzniecības bāzēs

Svetlanas veikaliņā produktu un preču pagaidām pietiek, un, lai arī cilvēki izpērk, tomēr vīrs kopā ar brāli paspēj piegādāt no vairumtirdzniecības bāzēm. „Pērk rīsus, pupiņas, ļoti pērk,” stāsta Svetlana, „to sauso maizi, kas ir tā kurdu maize. Tā ir sausa kā čipši, bet uzšpricē ūdeni, un paliek tāda mīksta un lokana. To var ilgi saglabāt, parasto maizi jau nevar. Vairumtirdzniecības bāzēs vairs nevari aizbraukt un piepirkt, cik gribi. Tagad tur ir ierobežots daudzums, no katras ejošās preces tikai divi iepakojumi, ne vairāk.”

Reklāma
Reklāma

Svetlanai ir stāstījuši, ka bāzēs cenšoties iztirgot veco preci, bet jaunā prece, kas ievesta, stāv noliktavā. Kad izpirks veco, tad sāks tirgot jauno, kam cena būs uz pusi augstāka. Tad atkal varēs ņemt tik, cik grib.

Lielākajā Pīterboro bāzē jau tagad esot paceltas cenas.

„Tualetes papīrs, kas maksā 1.50 mārciņas (1,60 EUR), tagad ir par 3 (3,20 eiro), un tur jau stāv liela rinda! Cilvēki arī iekrīt uz krāpšanu. Piemēram, atraduši dezinfekcijas līdzeklim “Dettol” aizmugurē uzrakstu, ka iznīcina koronavīrusu. Tas jau nekas, ka tas nav Covid-19! Un cilvēki pērk kā traki. Lielās salvešu pakas, kas maksā 1.50-1.99 paundus (1,60-2,12 eiro), kur ir vairāk nekā 100 salvetītes iekšā, Amazonē (internetveikals – aut.) maksā 15-20 mārciņas (16 – 21,33 eiro) viena paciņa, ir redzēts par trakāk, 25 līdz 60 mārciņas (26,66 – 63,98 eiro). Kalpolu (paracetamolu saturošas zāles “Calpol” bērniem – aut.) paspēja izpirkt, nepaspējām pievest klāt. Jo redz, ibuprofēnu Covid-19 nedrīkst dzert, drīkst dzert tikai paracetamolu, un kalpolu visu izpirka. Es paspēju paņemt mājās tikai vienu pudelīti. Bet to tagad var dabūt tikai online un tikai uz vairāksolīšanu. Un cenas ir astronomiskas!”

Svetlana ir trīs bērnu māmiņa. Meitas ir vecākas, bet jaunākajam dēlam ir tikai 4 gadiņi, tādēļ bez bērnu pretsaaukstēšanās zālēm neiztikt.

Maizes plaukti Anglijas veikalā tukši.
Foto: Ilze Kalve/LA.LV

Vairākas preču grupas beigušās

Veikalu tukšo plauktu iemesls ir arī tas, ka dažas preču grupas vairs neieved. „ Gribējām paši nopirkt svaigo gaļu, vistu, aitu, liellopu, lai sasaldētu un nevajadzētu skriet pa veikaliem. Un nevar, jo neieved! Es nezinu, kas tur ir, bet svaigos produktus ir ļoti grūti dabūt šobrīd. Lielākā daļa nāk no ārzemēm, to, kas bija, to izpirka, un nav, kas pieved klāt. Domāju, ka Londonā lielajās noliktavās turpmāk būs tikai sausā pārtika. Mēs pērkam dārzeņus bāzē, kas tiek ievesti no Polijas, Somijas. Tur klāt svaigs nekas nenāk, ir tikai tas, kas uz vietas – kartupeļi, sīpoli, burkāni. Tas arī viss.”

Veikaliņa saimniece domā, ka preces vairs neienāk, ko kompānijas baidās sūtīt. „Kur ir garantija, ka tas šoferis ar to preci nav slims? Paskat, kā Beļģijā puķes izmeta ārā!”

Pircēji cenšas kaulēties

Svetlana ir šokēta par dažu pircēju nekaunību.

„Lielveikalā jau nekas tāds prātā neienāk, bet mūsu veikalos cenu kaulē nost! Tā jau mums cenas ir saprātīgas, neliekam virsū milzīgu uzcenojumu. Tu nopērc bāzē, un, ja tur ir augstāka cena, loģiski, cena arī veikaliņā būs pacēlusies. Bet nu nāk un domā, ka tagad būs gandrīz par velti, ja viņš tagad mums visu veikalu izpirks! Viens šodien atnāca pēc tualetes papīra, viņam 2 lielos iepakojumus vajag. Bet mēs paši tikai 2 lielos iepakojumus (kopā 80 tualetes papīra ruļļi – aut.) varam bāzē dabūt, un tagad grib, lai vēl cenu nolaiž! Cilvēki ir bezkaunīgi, nāk un uzbāzīgā tonī prasa, tagad tik pirks un nesīs ārā. Mēs tā neļaujam, vajag, lai visiem pietiek, citiem, nabagiem, beigās ēst nebūs ko. Mums nāk arī vecāki cilvēki, kas vairs uz citiem apkārtnes lielveikaliem neiet.

Taču vai tiešām cilvēkiem ir tik daudz naudas, ka var pirkt milzīgos apjomos?

„Pagaidām naudas pietiek. Anglijā jau maksā pabalstus, tie jau neapstāsies. Katru piektdienu naudiņa būs. Tiem, kam maksā vienreiz mēnesī, nu, tiem tad būs vienreiz. Bet tiem, kas dzīvo no rokas mutē, gan nezinu, kā būs…”

Gatavojas palīdzēt veciem un slimiem

Klīst runas, ka slēgšot visus veikalus nedēļas nogalē uz 48 stundām, tādēļ veikaliņu saimnieki sāk gatavoties ļaunākajam. „Vīrs saka, ka tad dzīvos veikalā, bet es pati bērnus sargāšu, lai nebū vīrusu. Tēvs tad no veikala pārtiku atstieps, pašu nemaz nelaidīšu ieksā!”

Svetlana piekodinājusi, lai pieraksta telefona numurus apkārtnē dzīvojošajiem vecajiem cilvēkiem, lai vajadzības gadījumā viņi var nosūtīt īsziņu ar nepieciešamo produktu sarakstu, ko piegādāt uz mājām. „Jā, taisāmies tādu opciju ieviest, ja būs jāklapē ciet. Tiem, kuriem īpaši jāsargā veselība, nenākot uz veikalu, pievedīsim klāt uz mājām. Ja vajadzēs palīgus, tad gan jau piesaistīsim. Mums pašiem, paldies dievam, ir pārtikas preču veikali, bads nedraud!”

Svetlana pati īpaši nebaidās, taču viņas vīrs gan.

„Viņš ir no tiem panikas cēlājiem pirkšanas jomā, jo viņš vienmēr mīl pirkt daudz arī ikdienā. Tagad viņš būtu gatavs piekraut māju ar nezin ko! Bet es jau smejos, saku, ja tu domā, ka tev pašam arī vajadzēs, tu jau vari sev veikalā atlikt, neviens neaizliegs braukt uz savu veikalu. Ja liktu aizslēgt, tad taču nevari atstāt bez uzraudzības, jo var sākties laupīšanas vai demolēšanas. Bet viņam sākās panika, bija gatavs pilnu māju piekraut. Es teicu – nē, liecies mierā, vajadzēs, uz diētas psēdēsim!

Man te ir viena pazīstama, kura ir piekrāvusi ar sauso pārtiku pilnus skapīšus un jau uz grīdas krāmē, jo skapīšos vietas vairs nav.

Tā kā ir arī no latviešiem daži panikas cēlāji, bet es jau savējiem esmu pateikusi – ja tiešām paliks prece mazāk, un nevarēsim dabūt pietiekami, tad savējos badā neatstāsim, paglabāsim. Nedosim pirkt visiem. Taisīsim veikalu ciet un piegādāsim mājās, savējos jau nodrošināsim ar visu nepieciešamo, kas nu būs pieejams.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.