Foto: Zane Bitere/LETA

“Mēs varam kļūt par veiksmes stāstu Eiropā!” Saruna ar abiem depozītsistēmas ieviešanas pretendentiem 3

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Līdz gada beigām Valsts vides dienestam (VVD) no diviem pretendentiem jāizvēlas iepakojuma depozīta sistēmas operators, kuram šīs tiesības tiks piešķirtas uz septiņiem gadiem. Visas uzvarā ieinteresētās puses viena otrai velta publiskus pārmetumus.

VVD paziņojis, ka uzņēmums “Depozīta iepakojuma operators” atbilst konkursa minimālajām prasībām, bet tā konkurentu – “Nulles depozītu” – vēl vērtē juristi. Piedāvājam intervijas ar abu pretendentu vadītājiem.

Lēti un efektīvi

CITI ŠOBRĪD LASA
Miks Stūrītis, SIA “Depozīta iepakojuma operators” valdes priekšsēdētājs: “Mūsu sistēma būs uz patērētāju orientēta – vienkārša un saprotama visu gadagājumu cilvēkiem visā Latvijā.”
Publicitātes foto

Miks Stūrītis, SIA “Depozīta iepakojuma operators” (“DIO”) valdes priekšsēdētājs.

Kāds ir “Depozīta iepakojuma operatora” piedāvājums depozītsistēmas ieviešanā?

Mūsu piedāvājumu īsumā raksturo trīs lietas. Pirmkārt, tā ir patērētājam draudzīga sistēma – nesadārdzinātas produktu cenas, jo tikai ražotājiem ir motivācija depozīta sistēmu uzbūvēt tā, lai tās nodrošināšanas izmaksas būtu pēc iespējas zemākas un vienlaikus tiktu izpildīti izlietotā iepakojuma savākšanas mērķi. Arī no praktiskās puses “DIO” ieviestā sistēma būs uz patērētāju orientēta – vienkārša un saprotama visu gadagājumu cilvēkiem visā Latvijā.

“DIO” nesarežģīs tukšās taras nodošanas procesu un neradīs liekas rindas pie taromātiem, piemēram, pieprasot personas autentifikāciju kā obligātu prasību, u. tml. Otrkārt, kompetence – “DIO” stiprā puse ir praksē pārbaudīts un ilgtswpējīgs sistēmas modelis.

Mūsu dibinātāju vidū ir ražotāji, kas ir izveidojuši depozīta sistēmas Lietuvā un Igaunijā, kā arī šobrīd strādājam ciešā sadarbībā ar Lietuvas un Igaunijas depozīta sistēmu operatoru vadītājiem. Mums ir iespēja pārņemt labāko praksi no valstīm, kurās sistēma veiksmīgi darbojas jau gadu desmitiem (Lietuva šobrīd ir pasaules līdere, savācot 92% iepakojuma), un izveidot labāko depozīta sistēmu pasaulē.

Reklāma
Reklāma

Mēs neriskēsim ar Latvijas vidi un sabiedrību, ieviešot kaut ko eksperimentālu un nepārbaudītu. Trešā lieta – modernas tehnoloģijas – tehnoloģiskie risinājumi (tajā skaitā taromāti) tiks izvēlēti godīgā un atklātā konkursā.

“DIO” izvēlēsies vismodernākās un efektīvākās tehnoloģijas, kādas uz konkrēto brīdi būs pieejamas pasaulē, – tām jābūt praksē pārbaudītām un drošām. Būtiski, ka mūsdienās visi lielāko tehnoloģiju piegādātāju taromāti izmanto mākslīgā intelekta palīdzību, tāpēc varam droši teikt, ka tie būs mūsdienīgi un ērti patērētājam. Pircējs varēs izvēlēties atgriezto depozīta maksu pārskaitīt uz savu veikala klienta karti, saņemt par to atlaides kuponu vai arī ziedot labdarībai.

Provizoriski, cik liela būs katra iedzīvotāja maksa par iegādāto iepakojumu?

Depozīta jeb ķīlas maksa par visu veidu iepakojumu būs 10 centi par vienību. Iedzīvotājs tos saņems atpakaļ, nododot izlietoto iepakojumu.

Vai būs iespējama bojāta iepakojuma pieņemšana?

Depozīta sistēmas visā pasaulē atpazīst iepakojumus pēc diviem principiem – svītrkoda un iepakojuma dimensiju parametriem (tam jābūt nesaplacinātam). Pagaidām citi risinājumi nav izrādījušies pietiekami droši, lai nepakļautu visu depozīta sistēmu pamatīgam riskam.

Jāpiebilst, ka nodot nedaudz deformētu iepakojumu būs iespējams. Svarīgi, lai taromāts varētu pārbaudīt iepakojuma formas atbilstību iepakojuma kodam. Šāda prasība nepieciešama, lai nebūtu iespējas uzdarboties krāpniekiem, nododot depozīta sistēmā no citām valstīm ievestus atkritumus, par kuriem neviens nav samaksājis depozīta maksu. Ja sistēma nav droša pret krāpniekiem, tad par to vēlāk nākas maksāt godīgajiem. Rezultātā aug sistēmas izmaksas un attiecīgi arī dzērienu cenas veikalu plauktos.

Savukārt iepakojumu, kas ir pilnībā saplacināts, sabojāts, ir mežā nogulējis daudzus gadus, ērtības labad būs iespējams nodot turpat pieņemšanas vietu tuvumā nodrošinātajos šķirošanas konteineros, ko “DIO” plāno nodrošināt ar savu partneru palīdzību.

Vai depozītsistēmu drīkst veidot atkritumu apsaimniekotājs?

“DIO” ieskatā depozīta sistēmai jābūt tāda operatora pārziņā, kura dalībnieku vairākumu pārstāv un attiecīgi lēmumus pieņem dzērienu ražotāji. Tikai šādi varēsim nodrošināt, ka operators darbosies caurspīdīgi, sabiedrības un vides labā.

Tikai ražotājiem ir patiesa interese investēt sistēmā, lai pašiem vēlāk nebūtu jāsedz nepamatotas izmaksas. Ja vien atkritumu apsaimniekotājam nav slēptas peļņas gūšanas intereses, neredzu citu iemeslu investēt tik būtiskus līdzekļus sistēmas izveidē.

Esat pauduši aizdomas par “Nulles depozīta” līdzdibinātāja sniegto datu falsifikāciju. Kāds tam ir pamats?

Klajā ir nākusi informācija par datu falsifikāciju SIA “Nulles depozīts” iesniegtajā piedāvājumā Valsts vides dienestam, nepatiesi norādot vairāku ražotāju gatavību pievienoties SIA “Nulles depozīts”, ja tam tiktu piešķirtas depozīta sistēmas operatora tiesības.

Tāpat arī SIA “Nulles depozīts” iesniedzis falsificētu informāciju par tirgū laisto depozīta iepakojumu apjomu, jo ražotāji, kas pārstāv SIA “Depozīta iepakojuma operators” un sastāda vairāk nekā 80% no tirgus, šādu informāciju otram kandidātam nav snieguši. Mēs esam par godīgu kandidātu izvērtēšanas procesu – mums pašiem nav nekas slēpjams un vēlamies, lai izvērtēšanas process būtu atklāts un redzams visai sabiedrībai.

Ērtāk un gudrāk

Arnis Salnājs, depozīta sistēmas operatora pretendenta “Nulles depozīts” vadītājs: “Cenšamies panākt, lai iedzīvotājiem iepakojuma nodošana otrreizējai pārstrādei būtu izdevīga.”
Publicitātes foto

Arnis Salnājs, depozīta sistēmas operatora pretendenta “Nulles depozīts” vadītājs.

Kāds ir “Nulles depozīta” piedāvājums?

“Nulles depozīts” konkursā startē ar pieteikumu, izmantojot Latvijā radītu “WinGo Deposit” gudro atkritumu šķirošanas iekārtu. Modernā tehnoloģija jau no pirmās dienas piedāvās pieņemt saspiestu, apbružātu vai deformētu PET pudeli.

Mums ir pārdomāts risinājums, kas nākotnē garantē svarīgu iespēju – paplašināt otrreizējai pārstrādei nododamo iepakojumu sortimentu, piemēram, ar šampūna pudelēm. Tādējādi “Nulles depozīts” cenšas panākt, lai iedzīvotājiem iepakojumu nodošana otrreizējai pārstrādei būtu izdevīga. Mūsu filozofija – nulle neērtību lietotājiem, nulle problēmu savākt atkritumus un nekādu ideju par nesakoptu Latviju.

Depozīts ir noteikts 10 centu vērtībā, kas papildinās galējo summu patērētājam, bet to varēs atgūt atpakaļ, nododot otrreizējai pārstrādei konkrēto iepakojumu.

Vai būs iespējama bojāta iepakojuma pieņemšana?

“Nulles depozīts” piedāvā sistēmu, kas radīta no iedzīvotāju ērtību viedokļa, lai dzērienu iepakojumu nodošana būtu pēc iespējas ērtāka visai sabiedrībai. Latvijā radīta gudrā atkritumu šķirošanas iekārta ir būtisks pagrieziena punkts, jo tehnoloģiskais risinājums ar mākslīgā intelekta un neironu tīklu palīdzību atpazīst, pieņem un sašķiro dažādu veidu un tilpumu gan neskartus, gan saplacinātus dzērienu iepakojumus.

Šāda sistēma, kur tiek pieņemti bojāti iepakojumi, pilda virsuzdevumu – efektīvāk risina apkārtējās vides sakārtošanas un atkritumu problēmas jautājumus.

Jāvērš uzmanība MK noteikumiem, kuros ir norādīts – depozīta iepakojuma pieņemšanas vietā operators var nodrošināt lietotājam autentifikācijas iespējas. “Nulles depozīts” piedāvās vairākus veidus, kā to izdarīt, lai preventīvi izvairītos no citu valstu negatīvās pieredzes.

Gudrā atkritumu šķirošanas iekārta precīzi identificē PET pudeles, kas ir bojātas vai bez etiķetes, ja iedzīvotājs digitāli autentificējas. Tā ir novitāte Latvijā izstrādātajam risinājumam, kas piedāvā pieņemt abus variantus – gan neskartas, gan saplacinātas pudeles, jo iepakojuma atpazīšana nav tikai svītrkods, bet vienlaikus tiek izmantoti svari, materiāla sensors un pēdējā kontrole ir vizuālā analīze.

Savukārt cilvēkiem, kuri mēģinās ievest iepakojumus no citām valstīm, piemēram, Krievijas, būtu nepieciešams atgādināt divas lietas. Pirmkārt, mūsu piedāvātā depozīta sistēma atpazīst neatbilstošu iepakojumu. Otrkārt, šāda rīcība, atsaucoties uz VVD paziņojumu, ir uzskatāma par pārrobežu atkritumu sūtījumu, par ko var saukt pie administratīvās atbildības ar sodu līdz 1100 eiro.

Kāpēc “Nulles depozīta” dibinātāju vidū iekļauts atkritumu apsaimniekotājs, pret ko iebilst konkurenti?

“Nulles depozīts” apvieno informācijas tehnoloģiju, ražotāju un dzērienu iepakojumu apsaimniekošanas kompetences, kas nepieciešamas, lai Latvijā ieviestu mūsdienīgu un ilgtspējīgu depozīta sistēmu. Ar šādu koncepciju mēs varam kļūt ne tikai par veiksmes stāstu Eiropā, bet sniegt būtisku ieguldījumu Latvijas reputācijai un atpazīstamībai pasaulē.

Taču svarīgākais, ko vēlos uzsvērt, – depozīta sistēmas operatora pretendents “Nulles depozīts” apvieno Latvijas uzņēmumus no vairākām nozarēm, kamēr otras puses pārstāvniecību veido aptuveni 75% ārvalstu dzērienu ražotāji un atkritumu apsaimniekošanas intereses.

“Depozīta iepakojuma operators” paudis aizdomas par “Nulles depozīta” līdzdibinātāja sniegto datu falsifikāciju. Kāds un vai tam ir pamats?

“Nulles depozīts” ir iesniedzis publiski pārbaudāmu un korektu informāciju atbilstoši VVD konkursa prasībām. Ja būs nepieciešami precizējumi, mēs spēsim argumentēti pamatot jebkuru sniegto informāciju, tāpēc mani pārsteidz konkurentu apgalvojumi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.