Foto – Sergejs Akuraters

Meža atjaunošana: uzticiet speciālistiem! 0

Mantojumā saņēmu meža īpašumu. Daļu no tajā augošajiem kokiem nocirtu, bet nav pieredzes un zināšanu meža atjaunošanā. Kāds likums to nosaka? Vai Valsts mežu dienests var uzlikt sodu, ja es neveikšu meža atjaunošanu? 
Gunārs Rīgā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi”
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Tā bieži gadās – mežs nocirsts, nauda saņemta un īpašnieks domā, ka nu varēs padzīvot zaļi, bez rūpēm un raizēm. Taču par mežu ir jāturpina gādāt. Arī “Meža likums” stingri nosaka, ka mežs ir jāatjauno. Ja to nedara, tad tiešām var uzlikt sodu.

Mežsaimniecības inženieris Zigmārs Trapencieris iesaka: – Ja īpašniekam ar mežu un tā atjaunošanu nodarboties nav laika, tad var sazināties ar biedrību “Praktiskais mežkopis”, kas palīdz sakārtot mežu atbilstoši valsts normatīvajiem aktiem. Mūsu speciālisti rūpīgi pieskata mežu – reģistrē, pārbauda, vai viss ir kā nākas, brīdina, kad un kā tas jāatjauno. Mums ir tam speciāli paredzēta programma “Meža resursu uzskaite un pārvaldīšana”, kas ļauj visam sekot līdzi, plānot ienākumus un izdevumus, jebkurā brīdī noteikt vērtību utt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Meža atjaunošanu uzsākam jau tūlīt pēc nociršanas. Dažādos meža augšanas apstākļu tipos tas ir dažāds. Varbūt jau tūlīt jāmeklē traktors augsnes sagatavošanai, lai pavasarī var veikt stādīšanu. Tālākos uzdevumus nosaka koki, kas ir jūsu īpašumā.

Pēc lapu koku mežu atjaunošanas, piemēram, piecu gadu laikā tas ir jāizkopj. Nevajag gaidīt, ka Valsts mežu dienests jau “min uz papēžiem” un sūta brīdinājumu, ka tiksiet sodīts.

Meža atjaunošana un ieaudzēšana noteikta arī vairākos “Meža likuma” pantos. 21. pants paredz, ka meža īpašnieka pienākums ir atjaunot mežaudzi pēc cirtes vai citu faktoru ietekmes, ja mežaudzes šķērslaukums ir kļuvis mazāks par kritisko šķērslaukumu, kā arī nodrošināt atjaunotās vai ieaudzētās mežaudzes kopšanu. Zemes īpašniekam ir tiesības ieaudzēt mežu, ja vien šīs tiesības neierobežo normatīvie akti.

Ministru kabinets savukārt izdevis meža atjaunošanas, meža ieaudzēšanas un plantāciju meža noteikumus, kuros nosaka:

1) meža atjaunošanas termiņu;

2) kārtību, kādā mežaudzi atzīst par atjaunotu vai ieaudzētu;

3) atjaunotās un ieaudzētās jaunaudzes kopšanas termiņu;

4) kārtību, kādā atjaunoto vai ieaudzēto jaunaudzi atzīst par koptu;

5) kārtību, kādā meža reproduktīvo materiālu izmanto meža atjaunošanā un ieaudzēšanā;

6) plantāciju meža ieaudzēšanas, reģistrēšanas, apsaimniekošanas un tā koku ciršanas kārtību.

Mežā likumā bez tam noteikts, ka meža īpašnieks nodrošina pirmreizēju meža inventarizāciju un tās datus iesniedz Valsts meža dienestam, kā arī vismaz reizi 20 gados un normatīvajos aktos noteiktajos citos gadījumos veic atkārtotu meža inventarizāciju.

Reklāma
Reklāma

Katru gadu līdz 1. februārim meža īpašniekam jāinformē Valsts meža dienestu par iepriekšējā kalendāra gadā veikto mežsaimniecisko darbību. Par informācijas iesniegšanu un patiesumu atbild meža īpašnieks.

Meža atjaunošanu iedala dabiskā, mākslīgā un kombinētā. Dabiskā atjaunošanās var notikt ar sēklām (skuju koki atjaunojas tikai šādā veidā) vai ar dzinumiem, atvasēm no jau esošām sakņu sistēmām. Dabiskās atjaunošanas veicināšanai iespējami mežsaimnieciskie pasākumi, kas ietver sevī augsnes gatavošanu, sēklas koku atstāšanu cirsmas izstrādes laikā. Mākslīgā atjaunošana nozīmē meža sēšanu vai stādīšanu (Latvijā sēj tikai priedi). Kombinētā atjaunošana nepieciešama, ja dabiskā atjaunošanās notiek nevienmērīgi vai vēlamo koku skaits nav pietiekams.

Meža stādīšanai kociņi jāiegādājas sertificētās kokaudzētavās, lai izvairītos no slimībām, vai jāsertificē savā mežā iegūstamie stādiņi (mežeņi). Kok­audzētavās iegādātie stādi būs dārgāki, tomēr kvalitatīvāki un garantē pilnvērtīgākas mežaudzes atjaunošanos.

Meža atjaunošanai (sēšanai vai stādīšanai) un ieaudzēšanai, kā arī stādāmā materiāla audzēšanai paredzēto meža reproduktīvo materiālu atļauts ievākt tikai no Valsts meža dienestā reģistrētajiem reproduktīvā materiāla ieguves avotiem. Meža atjaunošanā vai ieaudzēšanā atļauts izmantot konkrētajai vietai piemērotas izcelsmes reproduktīvo materiālu.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.