Miegainība, kam nav nekāda sakara ar nogurumu. Kas ir maz pazīstamā narkolepsija? 5
Dr. Apinis

Foto: SHUTTERSTOCK

“Narkolepsija ir hroniska neiroloģiska slimība, kuras rezultātā cilvēks jūtas ļoti miegains,” RīgaTV 24 raidījumā “Dr.Apinis” stāsta Marta Celmiņa, pediatre, miega speciāliste.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins 124
Lasīt citas ziņas

Miegainība rodas nevis no noguruma, bet tāpēc, ka smadzenēs tiek izstrādāts pārāk maz oreksīna hormons. Parasti šis hormons palīdz cilvēkam būt nomodā un neļaut miegam, ja tā var teikt, ielauzties dienas ritmā.

Cilvēkiem ar šo slimību ir grūti pārvarēt miegainību, vēl viens simptoms ir katapleksija, kas nozīmē, ka dažādos mirkļos, īpaši pastiprinātos priecīgos, pozitīvos mirkļos, piemēram, smiešanās laikā zūd muskuļu spēks. “Tas nozīmē, ka cilvēkam var noslīdēt sejas vaibsti, kaut kas izkrist no rokām vai paši nokrist uz grīdas,” Celmiņa skaidro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bieži sastopams simptoms ir arī miega paralīze, kas nozīmē, ka cilvēkam no rītiem mostoties, viņš it kā ir nomodā, bet nespēj pakustēties. Miega paralīzei bieži vien pievienojas arī halucinācijas.

“Narkolepsija ir reta slimība, kas gan Latvijā, gan visā pasaulē ir maz atpazīta un mēs pie šī strādājam, lai slimību atpazītu arvien vairāk cilvēku!” miega speciāliste atklāj.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.