Foto – Shutterstock

Mīlējieties veseli! Uzzinām vairāk par mīlēšanos no seksologa Artūra Vāveres 3

Tūlīt klāt būs Valentīna diena – visu mīlētāju diena, kad mīļas bučas viens otram sniegs gan jauni, gan ilgus gadus kopā pavadījuši pāri. Bučošanās mēdz pāraugt intīmākā tuvībā, tāpēc  vēlējāmies atgādināt,  kādi bioķīmiski un fizioloģiski procesi cilvēka organismā notiek seksa laikā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

* Mīlēšanas process sākas galvā un arī beidzas galvā, teic ārsts seksologs Artūrs Vāvere. Hormonu – estrogēnu un androgēnu – ietekmē pastiprinās seksuāla rakstura fantāzijas un vēlmes, savukārt feromoni rada pastiprinātu seksuālo interesi par konkrētu cilvēku. Vīriešu sviedru sastāvā ir androstenols, kura aromāts pastiprina sieviešu seksuālo interesi, bet, androstenolam oksidējoties (ilgstoši esot sasvīdušam), rodas androstenons, kura aromāts tieši pretēji sievietēs var izraisīt nepatiku. Sieviešu maksts izdalījumos atrodas kopulīni, kuru aromāts palielina vīriešu seksuālo interesi. Tā visa ietekmē hipotalāms galvas smadzenēs pastiprināti izdala serotonīnu, līdz ar to mazinās kautrība, cilvēks jūtas atbrīvotāks un labā noskaņojumā.

* Otrā fāze ceļā uz seksu ir uzbudināšanās, dēvēta par priekšspēli. Vienam tā ilgst 15 līdz 30 minūtes, otram – ne tik ilgi, cits uzskata, ka priekšspēle vispār nav vajadzīga, jo tāpat izjūt uzbudinājumu. Bet ne visi bioķīmiskie procesi notiek vienlaikus un momentāni. Priekšspēles laikā pastiprināti izstrādājas dopamīns, oksitocīns, endorfīni, kā ietekmē seksuālais kontakts kļūst daudz kvalitatīvāks, seksuālās izjūtas, tajā skaitā, arī orgasms – daudz spēcīgāks.

CITI ŠOBRĪD LASA

* Priekšspēlei vajadzētu būt tādam procesam, kura laikā viens partneris lasa otra partnera erogēnās zonas, vadoties pēc partnera atbildes reakcijām. Maigi glāsti un citas patīkamas sajūtas pastiprina dopamīna, oksitocīna un endorfīnu izstrādi, kā ietekmē partneri var nonākt gluži vai transa vai eiforijas stāvoklī.

* Uzbudinoties dzimumorgānos, krūtīs un lūpās pieplūst vairāk asiņu, paaugstinās muskuļu tonuss. Vīriešiem piebriest dzimumloceklis un paaugstinās sēklinieku maisiņu tonuss, sievietēm kļūst tvirtākas krūtis, piebriest kaunuma lūpas. Paplašinās kapilāri, tāpēc uz kakla un citām ķermeņa vietām var parādīties sarkani plankumi. Erogēnās zonas kļūst jutīgākas. Šajā brīdī var pāriet uz nākamo fāzi – dzimumaktu.

* Lielākajai daļai vīriešu sasniegt kulmināciju ir vieglāk nekā sievietēm, tomēr jāpatur prātā – ne vienmēr, kad notikusi sēklas noplūde, ir iestājies arī orgasms. Pētījumos minēts, ka vaginālo orgasmu seksa laikā sasniedz mazāk nekā puse daiļā dzimuma pārstāvju, lielākajai daļai sieviešu vieglāk ir gūt klitorisko orgasmu. Mūsu sabiedrība nezin kāpēc ir ieciklējusies uz to, ka sievietei par katru cenu ir jābūt vaginālajam orgasmam, stāsta dakteris A. Vāvere.

* Orgasma laikā asinīs trīs līdz piecas reizes paaugstinās oksitocīna līmenis, kas veicina endorfīnu (laimes hormona) izdalīšanos. Rodas labsajūta un eiforija. Pastiprināta serotonīna līmeņa ietekmē iestājas miera, sāta, pilnības un apmierinājumu sajūta.

* Pēc orgasma iestājas atslābuma fāze, kas sievietei un vīrietim izpaužas atšķirīgi. Sievietei vēl gribas sajust glāstus un citas maiguma izpausmes, bet vīrietim – pagulēt. Tas arī notiek bioķīmisko reakciju ietekmē. Seksa laikā, īpaši kulminācijas brīdī, asinīs ievērojami samazinās glikogēna līmenis, kas ir barības viela muskuļaudiem. Tāpēc vīriešiem, kuriem, kā zināms, muskuļu masa ir lielāka nekā sievietēm, pēc seksa ir nepieciešams miegs, jo tā laikā atjaunojas glikogēna līmenis.

Reklāma
Reklāma

* Ja sekss notiek regulāri, bet kāds no partneriem negūst baudu, var attīstīties nedrošība, regulāra neapmierinātība, kas var novest pie neirozes, sastrēguma radītiem iekaisumiem dzimumorgānos (olnīcās, prostatā) vai kādas psihosomatiskas saslimšanas. Tāpēc, ja mīlējoties nesasniedzat orgasmu, šo jautājumu nedrīkst atstāt bez ievērības.

* Vai sekss vispār ir obligāti nepieciešams? Galvenais kritērijs – lai cilvēks jūtas labi. Ja viņš ar dzīvi ir apmierināts bez seksa, tad bez tā var arī iztikt. Pamatā gan ir cits jautājums: kāpēc negribas? Negribēšana var būt tikai aisberga redzamā daļa, teic Artūrs Vāvere.

* Negatīvais seksā – reiz piedzīvotās neveiksmes var radīt nedrošību, bailes un stresu turpmākajās attiecībās, kā ietekmē var attīstīties neirozes. Turklāt seksa laikā viens cilvēks otram var nodot seksuāli transmisīvās slimības.

* Pozitīvais seksā ir tas, ka iepriekš minēto bioķīmisku reakciju ietekmē cilvēks psihoemocionāli atbrīvojas, rodas psihoemocionāls līdzsvars, bauda, mazinās sāpju sajūta un spriedze. Austrumu filozofijā apgalvots, ka enerģijas apmaiņas rezultātā cilvēks gūst papildu vai līdzsvaro esošo enerģiju. Labs sekss pozitīvi ietekmē garastāvokli, koncentrēšanās un darba spējas, paaugstina imunitāti utt. Vīriešiem ir nepieciešama regulāra sēklas noplūde, bet sievietēm – maksts masāža, lai nerastos sastrēgumi, kas var veicināt hroniskus iekaisumus un citus negatīvus procesus dzimumorgānos, pastāstīja ārsts seksologs Artūrs Vāvere.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.