Enriko Onofrio
Enriko Onofrio
Foto: Enzo Alessandra

Mocarta muzikālie joki “Sinfonietta Rīga” un itāļu vijolnieka Enriko Onofri izpildījumā 0

Piektdien, 8. novembrī, Lielajā ģildē uz dižā austriešu komponista Volfganga Amadeja Mocarta mūzikas vakaru klausītājus aicina kamerorķestris Sinfonietta Rīga un itāļu vijolnieks, izsmalcinātais baroka un klasicisma mūzikas lietpratējs Enriko Onofri.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Koncerta programmā – uvertīra dziesmuspēlei “Teātra direktors”, “Trīs vācu dejas”, divertisments “Muzikāls joks” un Pirmais mežraga koncerts kopā ar izcilo austriešu mežradznieku Johannesu Hinterholceru.

Atklājot koncertprogrammas tapšanas aizkulises, Enriko Onofri saka: “Šoreiz vēlos klausītājam parādīt citu Mocartu – Mocartu jokdari, publikas dievinātu ģēniju ar fenomenālu humora izjūtu. Kaut gan atklāti sakot, šīs kompozīcijas no mūziķiem prasa ne mazāku iedziļināšanos, atdevi un spējas kā atskaņojot autora labi zināmos darbus.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Koncertprogrammā cita aiz cita sekos Mocarta vitālie un humorpilnie muzikālie komentāri par sava laika reālijām, brīžam tās kariķējot, brīžam parodējot, vai vienkārši no sirds par tām pasmaidot.

Brīnumbērna Mocarta Lielās Eiropas turnejas laikā (1763-1766) tapušais kvodlibets “Galimathias Musicum” sarakstīts desmit gadu vecumā, par godu Vilema V pilngadības sasniegšanai un stāšanos Nīderlandes republikas provinču valdnieka amatā.

Svētku pusdienu vajadzībām Šenbrunnas pilī divdesmit gadus vēlāk tapusi komiskā dziesmuspēle “Teātra direktors” (Der Schauspieldirektor). 80 viesiem rīkotajā pasākumā netrūka nedz ēdiena, nedz mūzikas – līdz ar Mocarta koķeto mūziku, viesus izklaidēja arī Saljērī opera buffa “Vispirms mūzika, pēc tam vārdi”.

Gadu vēlāk, 1787. gadā, Mocarts sarakstīja divertismentu diviem mežragiem un stīgu orķestriem “Muzikāls joks”( Ein musikalischer Spaß), kurā autors vaļsirdīgi pasmaida par netalantīgu kolēģu netalantīgiem sacerējumiem, parodējot to stilu un pārmērības.

“Trīs vācu dejas” tapušas komponista pēdējā mūža gadā, kad viņš kalpojis Jozefa II galmā. Kā zināms arī Mocarts pats bijis kaislīgs dejotājs un minētie opusi nav vienīgie, kas veltīti šai mākslas un izklaides formai.

Arī viens no četriem Mocarta koncertiem mežragam un orķestrim tapis meistara mūža nogalē, turklāt divdaļīgā koncerta otro daļu jau pēc autora nāves pabeidzis viņa skolnieks Francis Ksavjers Zīsmairs. 8. novembra koncertā Lielajā ģildē to atskaņos pieredzējušais austriešu mežradznieks Johanness Hinterholcers.

Reklāma
Reklāma

Ciklā “Pēckoncerta sarunas” Lielās ģildes Baltajā zālē uz sarunu ar Enriko Onofri klausītājus ielūdz DELFI.lv galvenais redaktors Ingus Bērziņš.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.