Foto – Līga Vasiļūna

Ne tikai dienišķā maize vien… 0

Dienā, kad ierodos Valmieras pensionāru dienas centrā “Atvasara”, tā durvis tikai veras un veras, lai ielaistu glīti saposušās, smaidīgas kundzes ar cienastu groziņiem rokās un arī pa kādam uzvalkos tērptam kungam labākajos gados.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

“Šodien mums ir groziņu pēcpusdiena, kad Dāmu klubiņā kopā svin savas jubilejas,” stāsta biedrības “Valmieras pilsētas pensionārs” priekšsēdētāja Daile Goba. “Parasti tad arī uzaicinām kādus ciemiņus – interesantus cilvēkus, piemēram, pie mums viesojusies gan Zentiņa no seriāla “Ugunsgrēks”, gan mūzikas un teātra grupa “Kopā jautrāk” no Limbažiem, gan kultūras nama ansamblis “Gauj­malietes”. Šīs pēcpusdienas, ko rīkojam reizi mēnesī, kļūst arvien iecienītākas, un tagad uz tām jau ierodas pāri par četrdesmit senioru.”

Pensionāru biedrība apvieno vairāk nekā četrus simtus pilsētas un tuvākās apkaimes senioru. “Tā gan ir tikai desmitā daļa no apmēram sešiem tūkstošiem vietējo pensionāru,” atklāj Daile Goba. “Mūsu vecākajai biedrei jau ir pāri par 93 gadiem. Viņa uz mūsu pasākumiem nenāk, bet biedru naudu gan sūta regulāri.”

 

Nodarbības katrai gaumei

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiem Valmieras pensionāriem, kuri labprātāk darbojas kopā ar citiem, nevis sēž tikai savās mājās, paveras plašas iespējas – viņi var apgūt jaunus rokdarbus, mācīties angļu vai vācu valodu, darboties ar datoru vai vingrot, piedalīties prāta, zolītes, novusa vai šaha spēlē. Apmēram pirms gada izveidojās arī deju kopa un šlāgermūzikas ansamblis, kurā ir divi mūziķi – viens spēlē saksofonu, otrs sintezatoru, bet pārējie dzied. “Pavisam centrā darbojas 15 pulciņi, kurus ik nedēļu apmeklē ap divsimt vecāka gadagājuma cilvēku. Turklāt sev tīkamas nodarbības atradušas ne tikai dāmas, bet arī kungi – ap 15 – 20 vīru regulāri apmeklē zolītes klubu, ap 40 – šaha klubu, bet vairāki seniori neizlaiž nevienu erudītu pulciņa tikšanos,” stāsta Daile Goba. “Īpašs prieks man ir par vingrošanas pulciņa dalībniecēm. Lai gan visām dāmām jau pāri par 70 gadiem, viņas ir ļoti aktīvas, turklāt vingrotāju skaits arvien pieaug. Vadītāja arī ir no pašu vidus – pensionēta fizkultūras skolotāja.”

 

Internetā 
ērtāk un lētāk


Valmieras pensionāru biedrībai ir ne vien sava datorklase, kas iekārtota ar Kopienu iniciatīvu fonda atbalstu, bet arī interneta mājas lapa, kurā var atrast ziņas gan par īstenotajiem projektiem, gan vēsturi, gan sadarbības partneriem. Regulāri tiek atjaunots arī interešu nodarbību grafiks, ievietoti dažādi ziņojumi un sludinājumi.

2006. gadā Valmieras pensionāri projekta “Latvija@Pasaule” ietvaros sāka bezmaksas datorapmācību, ievadot virtuālajās zinībās vairākus desmitus pensionāru. Interesanti, ka pasniedzējs bija viens no senioriem – Bruno Dubavs, kas datoru pasauli bija iepazinis pašmācības ceļā, turklāt tik labi, ka sagatavoja mācību materiālus iesācējiem. Viņš izveidoja arī biedrības interneta mājas lapu, kas sekmīgi turpina darboties arī pēc viņa aiziešanas mūžībā.

“Šobrīd rinda uz datorapmācību ir ļoti gara,” stāsta Daile Goba. Tā kā projekta īstenošanai atvēlētie līdzekļi beigušies, biedrība nevar atļauties algot informātikas skolotāju, tādēļ katram “skolēnam” par pusotru stundu garu nodarbību jāpiemaksā 50 santīmu. Liela interese ir par interneta lietošanu, jo daudziem senioriem bērni vai mazbērni atrodas ārzemēs, tādēļ elektroniskā pasta un saziņas programmas “Skype” sniegtās iespējas šķiet ļoti vilinošas. Daudzi pensionāri izmanto interneta banku, lai veiktu komunālos maksājumus.

Reklāma
Reklāma

 

Ar pilsētas domes atbalstu

“Tā kā biedru nauda mums ir simboliska – trīs lati gadā, nevaram iztikt bez sponsoru atbalsta. Tā, piemēram, pērn mums līdzekļus ziedoja gan divi vietējie uzņēmēji, gan akciju sabiedrība “Valmieras stikla šķiedra” – lielākā daļa mūsu pensionāru ir rūpnīcas bijušie strādnieki. Tomēr vecākās paaudzes aktivitātes visvairāk atbalsta Valmieras pilsētas dome ar tās vadītāju Inesi Boķi priekšgalā. Mums ir ļoti paveicies,” tā sadarbību ar pašvaldību raksturo Daile Goba. Domes piešķirtais finansējums ļauj uzturēt pensionāru dienas centru “Atvasara” un norēķināties par komunālajiem maksājumiem.

Gada nogalēs – Otrajos Ziemassvētkos – dome no saviem līdzekļiem senioriem rīko balli, vienīgi par atrakcijām vai balvām jāgādā pašiem. Pašvaldība regulāri piešķir naudu arī senioru sporta un kultūras projektiem, piemēram, pērn tā līdzfinansēja projekta “Gadi nav šķērslis” īstenošanu.

“Gadi tiešām nav šķērslis, lai dejotu, dziedātu, muzicētu, nodarbotos ar rokdarbiem un citiem vaļaspriekiem. Cilvēkam vecumdienās ne jau tikai dienišķā maize ir svarīga,” uzsver Daile Goba. Vienam otram senioram, it īpaši tiem, kas dzīvo laukos, pensionāru biedrības rīkotie pasākumi ir vienīgā iespēja izrauties no pelēkās ikdienas, pabūt kopā ar domubiedriem, justies vajadzīgam.

 

PIEREDZE

Lai dejas prieks tiek visiem!

Valmieriete pensionētā skolotāja Valija Birzgale (70), kura visu mūžu bija mācījusi deju soli skolēniem un jauniešiem, pēc iesaistīšanās pensionāru biedrībā tagad to māca saviem vienaudžiem. “Redzēju, ka biedrībai nav līdzekļu, lai algotu deju pulciņa vadītāju, tādēļ apņēmos to darīt brīvprātīgi – lai dejas prieks tiek visiem!” viņa saka.

Deju kopas dalībnieces apgūst saviesīgas dejas – valša, fokstrota, arī modernos ritmus. Pašas veido horeogrāfiju, un pašas dejo gan savam, gan citu senioru priekam. “Esam uzstājušās gan dāmu klubiņā, gan iemēģinājām soli Ziemassvētku ballē, bet atpūtas pasākumā vecākajai paaudzei “Gadi nav šķērslis”, kas notika pagājušajā vasarā, kāpām arī uz lielās skatuves,” stāsta Valija.

Deja palīdzējusi iegūt arī jaunus draugus – senioru deju kolektīvu no Cēsīm, un tagad abi kolektīvi brauc viens pie otra ciemos.