Foto – LETA

Kā uzināt, vai tu neslimo ar cukura diabētu? 0

Kā zināt, vai tev nav cukura diabēts? Pirmais solis ir noskaidrot cukura līmeni asinīs.

Reklāma
Reklāma
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 183
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

Precīzu cukura līmeni asinīs jeb glikozes koncentrāciju var noteikt, veicot asins analīzes tukšā dūšā. Pirms izmeklējuma nedrīkst ēst astoņas stundas.

Veselam cilvēkam cukura līmenis asinīs tukšā dūšā ir 3,3 – 6 mmol/l. Ja ir diagnosticēts cukura diabēts un pacients lieto nepieciešamos medikamentus, normāls cukura līmenis ir 6,1 – 6,9 mmol/l. Ja tas ir augstāks par 7 mmol/l, tas norāda uz neārstētu vai slikti kontrolētu slimību. Savukārt 3,3 – 3,9 mmol/l liecina par pazeminātu cukura līmeni jeb hipoglikēmiju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Endokrinoloģe Kristīne Ducena skaidro, ka paaugstināts cukura līmenis bojā gan mazos, gan lielos asinsvadus, kas savukārt palielina akluma, sirds slimību, nervu bojājumu un nieru mazspējas risku.

Pazemināts cukura līmenis visbiežāk raksturīgs cukura diabēta pacientiem, un to parasti izraisa medikamentu, uztura vai fizisko aktivitāšu līdzsvara zudums – nepietiekams ogļhidrātu daudzums uzturā, izlaistas ēdienreizes, pārāk liela un ilgstoša fiziska slodze, pārāk liela insulīna vai glikozes līmeni pazeminošo zāļu deva. Pazemināta cukura līmeņa dēļ visvairāk cieš smadzenes, jo tām cukurs ir vienīgais enerģijas avots.

– Ja pārmērīgi un nepareizi ēd un uzņemto enerģiju nepatērē, pieaug svars, vienlaikus – arī cukura diabēta risks. Ļoti svarīga loma ir pārmantojamībai, jo cukura diabēts pirmās pakāpes radiniekiem būtiski palielina tā attīstības iespēju arī nākamajai paaudzei, – stāsta K. Ducena.

Slāpes un urinācija naktīs ir iemesli pārbaudīt cukura līmeni. Jāuztraucas arī gadījumos, ja šie simptomi kombinējās ar strauju svara zudumu, kas raksturīgs 1. tipa jeb insulīna atkarīga cukura diabēta attīstībai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.