Foto: Paula Čurkste/LETA

GKR biedrus neapmierina etnisko pretrunu kurināšana un attiecības ar opozīciju 0

Kad partijas “Gods kalpot Rīgai” (GKR) priekšsēdis An­dris Ameriks pirms septiņiem gadiem aicinājis tagadējo Rīgas vicemēru Oļegu Burovu kļūt par šī politiskā spēka dibinātāju, viņi esot veidojuši savu partiju, nevis “Saskaņas” satelītu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Kokteilis
Krišjāņa Kariņa sieva Anda publisko emocionālu vēsti vīra atbalstam: “Es apprecēju vienu no drosmīgākajiem, godīgākajiem, gudrākajiem un labestīgākajiem vīriešiem pasaulē” 435
Lasīt citas ziņas

“Mums ir sava seja un savi darbi, ko parādīt. Mēs nebaidāmies kritizēt “Saskaņu” un pateikt paldies opozīcijai,” tagad saka O. Burovs. Pēdējo mēnešu notikumi Rīgas domē atklāj “Gods kalpot Rīgai” (“GKR”) centienus norobežoties no “Saskaņas” darbībām, kas var kaitēt “GKR” tēlam.

Nevēlēšanās iesaistīties etnisko pretrunu kurināšanā un attiecību saasināšanā ar opozīciju ir pamanāmākais, kas liek domāt, ka “GKR” vēlas demonstrēt sevi kā patstāvīgu partiju. Pirmie signāli, kas liecināja, ka “Saskaņas” un “GKR” koalīcija nav gluži viendabīgs veidojums, parādījās jau pērn pavasarī, kad valdošie centās ierobežot opozīciju ar izmaiņām pašvaldības nolikumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau toreiz “GKR” deputāti nebija mierā ar Rīgas mēra Nila Ušakova (“Saskaņa”) vadības stilu, kas bija vērsts nevis uz koleģiālu attiecību veidošanu ar opozīciju, bet tās provocēšanu, kam sekoja uzbrūkošā atbildes reakcija, no kā cieta abu varas partiju reputācija. Toreiz atklāti par to neviens nerunāja, bet tagad jau “GKR” līderi izsakās tiešāk.

Lielāku iespaidu uz abu partiju attiecībām atstāja notikumi pēc skandāla pašvaldības uzņēmumā “Rīgas satiksme”, par tā veiktajiem iepirkumiem Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ierosinājis kriminālprocesu. KNAB veica kratīšanu nu jau bijušā Rīgas vicemēra Andra Amerika darba un dzīves vietā, bet nedaudz vēlāk tādā pašā nolūkā KNAB apmeklēja arī N. Ušakova kabinetu un māju. A. Ameriks pēc tam atkāpās no amata, bet N. Ušakovs kā “Rīgas satiksmes” kapitāldaļu turētājs palika postenī. No tā viņu neizdevās atbrīvot arī pēc opozīcijas ierosinājuma 11. februārī sasauktajā domes ārkārtas sēdē.

Ko savējie nepasaka

Tajā domes sēdē vairāki klātesošie bija pamanījuši, ka neviens “GKR” deputāts neizmantoja iespēju uzstāties debatēs, lai aizstāvētu N. Ušakovu, kā arī atturējās aplaudēt, kad mēru atbalstošas runas teica saskaņieši. Pirms šīs sēdes arī plaši tika izziņota “GKR” frakcijas vēlme uzaicināt N. Ušakovu pie sevis, lai izvaicātu.

Domes sēdē Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība) norādīja, ka N. Ušakovs nav izturējis pārbaudi ar varu, un vērsās pie mēra: “Mūsu dialogi ir bijuši korekti. Tāpēc es jums izrādīšu pretimnākšanu un pateikšu to, ko diez vai pateiks savējie. Jums ir lieliska disciplīna frakcijā un koalīcijā. Taču jūsu politikai par katru cenu spītīgi turēties pie varas koalīcijā vairs nav tik viennozīmīgs atbalsts, kā jums pašam tas varētu šķist.” N. Puntulis vēl piebilda, ka “šajā politiskajā sāgā pareizākais būtu jums pašam atkāpties”. N. Ušakovs neatsaucās aicinājumam un amatu saglabāja arī neuzticības balsojumā.

“LA” neizdevās ar Rīgas mēru sazināties, bet ar padomnieces Lailas Ivānas starpniecību viņš atbildēja: “Man nav nekāda pamata apšaubīt mūsu desmit gadu ilgo sadarbību [ar “Gods kalpot Rīgai”].”

Reklāma
Reklāma

Rīgas vicemērs O. Burovs, kurš amatā nesen nomainīja A. Ameriku, “LA” sacīja – kad KNAB pie A. Amerika veica kratīšanu, tam tāpat kā N. Ušakova gadījumā nebija nekādu juridisku seku, bet partija ir respektējusi kolēģa lēmumu aiziet no amata. Tāpat “GKR” respektējot N. Ušakova izšķiršanos tajā palikt. Taču O. Burova piebilde, ka “GKR” taču nevar balsot par opozīcijas priekšlikumu, rada iespaidu, ka kaut kas abu politisko spēku attiecībās nav vairs kā senāk.

O. Burovs piekrīt, ka situācija ir sarežģīta. “GKR” norobežojās arī no “Saskaņas” rīkotā N. Ušakova atbalsta mītiņa 9. februārī Rātslaukumā. “Esmu krievs, kas dzimis Rīgā. Man nav pieņemama tāda situācijas radikalizēšana, sadalot cilvēkus latviešos un krievos,” skaidroja O. Burovs. Viņam esot grūti iedomāties, kā pēc šī mītiņa “Saskaņa” vēl var atgūt latviešu vēlētājus. Jāatgādina, ka “GKR” pirmsākumi ir meklējami latviskajā partijā LPP/”LC”, kuras līderis bija Ainārs Šlesers. Kad ­LPP/”LC” savu darbību izbeidza, no tās ievēlētie Rīgas domes deputāti A. Amerika vadībā 2012. gada pavasarī nodibināja savu pilsētas partiju, kādas jau bija Liepājā un Ventspilī.

Iepriekš opozīcijas deputāti bija atzinuši, ka O. Burovs un Vjačeslavs Stepaņenko (“GKR”) kā komiteju vadītāji pret tiem, kas nav pie varas, izturoties koleģiālāk nekā saskaņieši. O. Burovs apstiprināja, ka nebaidoties ieklausīties opozīcijas teiktajā un konstruktīvus tās ierosinājumus arī komiteja atbalstot.

Uz vaicāto par “GKR” un “Saskaņas” turpmāko sadarbību O. Burovs atbildēja: “Ja Ušakovs ir gatavs mainīties, mēs esam gatavi strādāt kopā.” “GKR” priekšsēdis A. Ameriks domā, ka emocijas ir pārspīlētas, esot jāņem vērā, ka tās partijas, kas domē ir opozīcijā, Saeimā ir valdošajā koalīcijā. Taču tagad esot jāsagaida tiesībsargājošo iestāžu un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas vērtējums.

Vienīgais galvenais cars

Neatkarīgi no tā, kā veidosies abu partiju attiecības, šajā domē ir maz manevra iespēju un citu koalīciju izveidot ir tikpat kā neiespējami. Un ne tikai tāpēc, ka abi partneri ilgus gadus bijuši ciešām saitēm saistīti saimniecisko jautājumu risināšanā. Pat ja “GKR” atdalītos no “Saskaņas”, alternatīva ir piecu partiju koalīcija ar līdzšinējiem pretiniekiem, kas arī nesola stabilitāti.

“Saskaņai” domē ir 21 deputāts, “GKR” – 11 deputāti, kas ir tikai divas balsis vairāk nekā opozīcijai.

Viens no opozīcijas līderiem Vilnis Ķirsis (“Jaunā Vienotība”) neredz iespēju kādreiz sadarboties ar “GKR” – vispirms jau tāpēc, ka latviskās partijas ir parakstījušas memorandu par nesadarbošanos ar “Saskaņu” un “GKR”. “”Gods kalpot Rīgai” deputāti ir pieklājīgāki. Viņi nerauj nost mikrofonu vai datoram vadus laukā kā Ušakovs, taču to kuģi viņi abi kopā stūrē,” teica V. Ķirsis. Viņš apstiprināja, ka starp abām domē valdošajām partijām ir jūtama plaisa, par ko liecināja arī “GKR” norobežošanās no “Saskaņas” mītiņa, kurā bijis redzams, ka mēra politikai atbalsts sabiedrībā samazinās.

Ja kaut kādu iemeslu dēļ N. Ušakovs zaudētu amatu, “Saskaņas” frakcijā cita domes priekšsēža kandidāta nemaz neesot. “Viņiem ir vienīgais galvenais cars. Viņi pat nepieļauj domu Ušakovu upurēt partijas kopējo interešu vārdā,” uzskata V. Ķirsis.

Uz jautājumu, vai partijai domē ir cits mēra kandidāts, “Saskaņas” priekšsēža vietnieks Jānis Urbanovičs “LA” atbildēja, sev raksturīgajā manierē atjokojot: “Mēs esam tik lieli, ka mums ir viss. Taču nav jēgas par to runāt, jo Nils ir cīnītājs un viņš cīnīsies.” J. Urbanovičs neplānojot publiski analizēt “Saskaņas” situāciju Rīgas domē, jo tad, ja viņam esot kādas pretenzijas, tās viņš savam domubiedram N. Ušakovam pasakot acīs. J. Urbanovičs neredzot iemeslu, kāpēc Rīgas mēram būtu jāatkāpjas.