Foto – Anda Krauze

Nejēdzīga tiesāšanās 0

Pirms sešiem gadiem apdrošināšanas kompānija iesniedza tiesā prasību pret mani. Viņi izmaksāja apdrošināšanas atlīdzību kādam motociklistam (vairāk nekā 800 latu), jo viņš cieta avārijā, kuras vaininieks it kā biju es. Šo summu tagad pieprasa no manis.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Lai gan es tiešām vadīju automašīnu, kad man pēkšņi priekšā izbrauca motociklists, bet viņš vienkārši noslīdēja un nokrita tieši priekšā, jo ceļš bija slidens. Nekādas sadursmes nebija, par ko pārliecinājos, izkāpjot no mašīnas. Pat policiju neizsaucām! Tiesā es iesniedzu ekspertīzes slēdzienu, ka manai mašīnai nav nekādu bojājumu, mans advokāts pieprasīja apdrošināšanas kompānijai iesniegt izziņu no policijas, ka šāds ceļu satiksmes negadījums vispār ir fiksēts. Tiesas sēdi vairākkārt atlika, jo kompānija šādu izziņu iesniegt nevarēja vai vispār neieradās uz tiesu. Pagājušā gada novembrī beidzot pieņēma lēmumu prasību noraidīt. Vai apdrošināšanas kompānija nevar atkal no manis kaut kad pieprasīt šo summu? Varbūt es varu tai pieprasīt kompensāciju par izdevumiem, kas man radās visu šo gadu laikā par tiesāšanos? 
Boriss Rīgā

 

 

Tiesas spriedums stājas likumīgā spēkā pēc tam, kad beidzies termiņš tā pārsūdzēšanai apelācijas kārtībā un sūdzība nav iesniegta. Tātad vispirms jānoskaidro, vai spriedums ir stājies likumīgā spēkā. To varat izdarīt tiesas kancelejā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Spriedums, kas stājies likumīgā spēkā, ir obligāts un izpildāms visā valsts teritorijā, un to var atcelt tikai likumā noteiktajos gadījumos un kārtībā, piemēram, saistībā ar jaunatklātiem apstākļiem vai ar Augstākās tiesas priekšsēdētāja, Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta priekšsēdētāja vai ģenerālprokurora protestu par būtiskiem tiesību normu pārkāpumiem. Taču šajā gadījumā tāda iespēja ir mazticama.

Pēc sprieduma stāšanās likumīgā spēkā lietas dalībnieki, kā arī viņu tiesību pārņēmēji nedrīkst no jauna celt tiesā prasību par to pašu lietu un ar tiem pašiem faktiem. Tātad atkārtoti ar šādu prasību pret jums apdrošināšanas kompānija vairs nevar vērsties.

Civilprocesa likums nosaka, ka katrai pusei tiesā jāpierāda fakti, ar kuriem tā pamato savus prasījumus vai iebildumus. Jūs tiesā savus iebildumus pamatojāt ar pierādījumiem, taču prasītājs, neiesniedzot tiesai nepieciešamo izziņu, to neizdarīja. Visdrīzāk, ka tāpēc apdrošināšanas kompānijas prasība noraidīta kā nepamatota. Civilprocesa likums turklāt nosaka, ka pusei, kuras labā pieņemts spriedums, tiesa piespriež samaksāt visus tiesas izdevumus.

Tātad varat prasīt no apdrošināšanas kompānijas atlīdzināt jums izdevumus par advokāta palīdzību, ekspertīzi, ceļa izdevumus un, iespējams, arī vidējo darba samaksu, ja to nesaņēmāt par dienām, kad bijāt tiesā. Taču šie izdevumi jums ir rakstiski jāpierāda (ar čekiem, kvītīm, izziņām no darba vietas u.tml.).

 

Konsultēja jurists Aleksandrs Čičerins.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.