Foto – Shutterstock

Nelaime dzemdībās varēja nenotikt 3

Mūsdienās sievietei, kas rūpējusies par savu un gaidāmā bērniņa veselību, iespēja nomirt dzemdību laikā slimnīcā ir visai maza, pārliecināta Veselības ministrijas (VM) galvenā speciāliste dzemdniecībā un ginekoloģijā Dace Rezeberga.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Diemžēl šā gada janvārī mājas apstākļos dzemdībās jau mirušas trīs sievietes (tikpat, cik visā aizvadītajā gadā) – neviena no viņām nebija stājusies grūtnieču uzskaitē, nebija veikusi nepieciešamos izmeklējumus, un dzemdības notika mājās bez mediķa atbalsta.

Mātes mirstības konfidenciālās analīzes sistēma, kas Latvijā darbojas kopš 2013. gada, ļauj izdarīt pirmos secinājumus, ka mātes mirstību lielā mērā ietekmē sociālekonomiskie apstākļi. Pēc D. Rezebergas domām, nedrīkst neņemt vērā arī dažas problēmas veselības aprūpē, piemēram, to, ka ginekologi pārsvarā pieejami tikai pilsētās un ka daļai sieviešu ir nepietiekamas zināšanas par valsts apmaksātajiem pakalpojumiem, tajā skaitā, iespēju saņemt bezmaksas veselības aprūpi grūtniecības laikā un dzemdību palīdzību.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Akmeni varētu mest arī primārās aprūpes jeb ģimenes ārstu virzienā, kuri taču vislabāk pazīst šīs sievietes un viņu ģimenes,” saka D. Rezeberga. Viņa uzskata, ka sadarbībā ar vecmātēm vajadzētu paaugstināt ģimenes ārstu prasmju un zināšanu līmeni, kā arī šādu gadījumu novēršanai aktīvāk iesaistīties pašvaldības sociālajiem dienestiem un visai sabiedrībai.

Mātes mirstība ir viens no dzemdību palīdzības kvalitātes rādītājiem, kas liecina par veselības aprūpes sistēmu valstī. Otrs rādītājs ir perinatālā mirstība, ko aprēķina, visu no 22. grūtniecības nedēļas nedzīvi dzimušo un pirmajās septiņās dzīves dienās nomirušo bērnu skaitu attiecinot uz visiem dzīvi un nedzīvi dzimušiem bērniem. Perinatālās mirstības dēļ Latvija zaudē ap 150 bērnu gadā, tādēļ šogad valstī plāno ieviest arī vienotu perinatālās mirstības konfidenciālās analīzes sistēmu. Tās mērķis nebūs meklēt vainīgos, bet gan izprast notikušo un mēģināt novērst turpmākos nāves gadījumus.

Uzziņa

2014. gadā Latvijā bijušas apmēram 20 700 valsts apmaksātas dzemdības.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.