Shutterstock ilustrācija

Nelūgtas apakšīrnieces matos – utis 0

Gan tīros, gan netīros matos

Mēdz uzskatīt, ka galvas utīm patīk tīri mati. Patiesībā tās diez vai ir ļoti izvēlīgas, jo utainība jeb pedikuloze mēdz būt gan tīros, gan netīros matos. Ādas ārsta skatījumā gan šī parazitārā slimība nav traģēdija. Atšķirībā, piemēram, no alerģijas, ir pilnīgi skaidrs, kas pedikulozi izraisījis un kā pacientu ārstēt, turklāt tas lielākoties nav ne garš, ne sarežģīts process.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 6
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

Ja ir utis, matu nogriešana ir galējs, ne vienmēr nepieciešams risinājums!

Ar pedikulozi var inficēties jebkurš, taču statistikas dati liecina, ka biežāk ar to slimo bērni, jo biežāk atrodas ciešā saskarē skolā vai bērnudārzā, skaidro dermatoloģe Marina Mihailova. Ir daudz lielāka iespēja, ka bērns, nevis pieaugušais uzliks galvā otra bērna cepuri vai, piemēram, maza meitene izsukās matus ar draudzenes ķemmi. Tie ir daži no veidiem, kā utis pārceļo no viena pie otra.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēl inficēties iespējams, ja liek galvā nomātu ķiveri, slēpojot, skrituļojot vai braucot ar divriteni, vai guļ uz spilvena, uz kura pirms tam atpūties utains cilvēks, kā arī ja lieto otra dvieli, matu gumiju, matu sprādzi, mūzikas pleijera austiņas. Meitenēm utis mēdz būt biežāk nekā zēniem, jo īpaši, ja mati ir gari un saņemti kopā zirgastē – iespējams, tad šiem kukaiņiem ir siltāk. Utis vairāk izplatās rudenī un ziemā, kad bērni pēc vasaras brīvdienām atgriežas mācību iestādēs, taču inficēšanās var notikt jebkurā gadalaikā, arī vasarā, piemēram, bērnu nometnē.

Novērots, ka insektiem sevišķi patīk iekārtoties matos pakauša daļā. Utis barojas, sūcot asinis no galvas ādas.

Dzēliena vietās nonāk kukaiņu siekalas, izraisot alerģisku reakciju, tāpēc āda sūrst un niez. Rāpojot ādu kairina arī pašas utis, un, tā kā matos kaut kas kust, gribas kasīties. Sakasītajās vietās var iekļūt infekcija, āda iekaist, kaut gan šie kukaiņi nekādas baktērijas vai vīrusus neizplata. Par utu iespējamo klātbūtni liecina sakasīta, pumpaina āda pakausī un zemāk uz kakla.

Dažkārt par utu oliņām – gnīdām – notur blaugznas. Tās var atšķirt pēc formas: gnīdas izskatās pēc smilšu graudiņiem, bet blaugznas ir neregulāras formas plēksnītes. Lai gnīdas nenobirtu zemē, utu mātītes ar speciālu sekrētu tās diezgan cieši piestiprina pie matiem, tāpēc utu oliņas neatdalās tik viegli kā blaugznas, kas birst, matus vienkārši sabužinot.

Kā iznīdēt

Agrāk utis nīdēja dažādiem tautas līdzekļiem, matos triepjot benzīnu, vazelīnu, liekot saspaidītu dzērveņu maskas. Marina Mihailova uzskata, ka gluži bezjēdzīgi tas neesot, piemēram, dzērveņu skābuma dēļ gnīdas vieglāk atdalās no matiem, tātad tās var ērtāk izķemmēt un izlasīt. Taču, lai būtu efekts, šāda procedūra jāatkārto vairākas reizes.

Daudz ērtāk lietojami un pietiekami iedarbīgi ir aptiekās nopērkamie bezrecepšu līdzekļi – šampūni vai losjoni. Dažkārt gan gadās dzirdēt, ka tie esot neefektīvi.

Iespējams, daļai pacientu, kam ir šāds viedoklis, pret šampūnu sastāvā esošajiem medikamentiem radusies rezistence nepareizas lietošanas dēļ. Citi, neievērojot higiēnas prasības, ar utīm drīz vien inficējas atkārtoti – laikus nenomaina dvieļus, gultas veļu izmazgā nepietiekami augstā temperatūrā, neiztīra ķemmes, galvassegas un uzmanību pievērš tikai galvas ādas ārstēšanai.

Reklāma
Reklāma

Jauni un vēl jaunāki līdzekļi

Pretutu šampūnu sastāvā ir permetrīns, kas nonāvē utis. Nosakot terapiju, ārsts vai farmaceits ņem vērā, ka pieaugušas utis no oliņām attīstās aptuveni deviņās dienās. Tāpēc matu kopšanā permetrīna preparātus parasti iesaka vai nu izmantot noteiktā intervālā (mazgāt matus 2–3 dienas un kūri atkārtot pēc nepilnas nedēļas), vai arī mazgāt matus ar speciālo līdzekli katru dienu 7–9 dienas pēc kārtas, lai iznīdētu jaunās utu mātītes, pirms tās paguvušas sadēt oliņas. Permetrīna preparāti var izraisīt alerģiskas reakcijas un rezistenci.

Jaunākās paaudzes pretutu līdzekļi ir nekaitīgāki, ar tiem drīkst mazgāt matus arī pavisam maziem bērniem. Šie šampūni satur silikona eļļu dimetikonu, kas aizsprosto uts elpceļus, – tā nosmok. Marina Mihailova piebilst: iespējams, līdzīgi iedarbojās arī vazelīns, kad speciālu preparātu nebija, tomēr šampūnu ir ērtāk lietot un vieglāk izskalot.

Daktere novērojusi: sākumā cilvēki ar utīm cenšas tikt galā, kā nu māk. Pie ārsta nāk, ja tas neizdodas, ja nav skaidra diagnoze, ja izveidojas rezistence pret bezrecepšu līdzekļiem vai sākas sekundāra ādas infekcija. Dermatologs palīdz koriģēt izraudzīto ārstēšanas taktiku, recepšu zāles iesakot pavisam retos gadījumos. Proti, šie līdzekļi gan utis, gan gnīdas iznīcina ļoti drīz, taču nav nekaitīgi – ne velti dažās valstīs tie pat aizliegti, jo jutīgākiem cilvēkiem var izraisīt nelabumu, vemšanu, pat krampjus.

Trīs veidu utis

* Kaunuma utis pārceļo galvenokārt dzimumceļā. Lai no tām tiktu vaļā, jāārstējas abiem (visiem) partneriem.

* Ķermeņa utis barojas no atmirušā epitēlija, kas atdalās no ķermeņa. Tās dzīvo galvenokārt apģērbā. Ja ievēro personisko higiēnu, pietiekami bieži maina apģērbu un inficētās drēbes un gultas veļu apstrādā ar vārošu ūdeni, var uzskatīt, ka cilvēks ir izārstējies. Iespējams, var būt nepieciešams kāds līdzeklis pret niezi.

* Galvas utis dzīvo matos un sūc asinis no galvas ādas. Lai izārstētos, jālieto speciāli šampūni un utu ķemmes.

Ievēro!

Izmazgājot apģērbu, gultas veļu un dvieļus par 55 grādiem karstākā ūdenī, utis un gnīdas iet bojā. Priekšmetus, ko nedrīkst mazgāt tik karstā ūdenī, piemēram, mīkstās rotaļlietas, var ielikt polietilēna maisiņā. To aizsien un pāris nedēļu patur, teiksim, uz balkona. Ja utīm nav ar ko baroties un kur vairoties, tās iet bojā.

Arī visas mīkstās mēbeles ieteicams pamatīgi apstrādāt ar putekļu sūcēju.

Padoms

Ar speciālo šampūnu izmazgātos matus var izskalot ar ūdeni, kam pievienots etiķis vai citrona sula. Pēc tam mitrus matus izķemmē ar speciālo ķemmīti, lai atdalītu gnīdas.

!!! Ja bērns skolā vai bērnudārzā inficējas ar utīm, tas jāpaziņo audzinātājai vai skolotājai. Pedagogam vajadzētu aicināt arī pārējo bērnu vecākus pārbaudīt, vai viņu atvasēm galvas āda ir vesela.

36,6 °C konsultante Marina Mihailova, “Veselības centra 4” Dermatoloģijas un ķiruģijas klīnikas dermatoveneroloģe

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.