Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Shutterstock

“Nesekmīgajiem bērniem būs mazākas porcijas?” Sašutumu izraisījis Krimuldas novada domes lēmums 0

Krimuldas novada domes lēmums piešķirt brīvpusdienas skolēniem, kuru vidējā atzīme ir vismaz 7,5 balles, izraisījis sašutumu daļā sabiedrības. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) jau pavēstījis, ka skolēnu pamatvajadzību apmierināšana nedrīkst būt atkarīga no viņu sekmēm.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi”
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Lasīt citas ziņas

Sociālajos tīklos par krimuldiešu lēmumu lasāmi neizpratnes un ironijas pilni komentāri: “Apbrīnojami, ka daži nesaprot atšķirību starp ēdienu (pamatvajadzība) un apbalvojumiem par sasniegumiem. Kā arī pieņem, ka sekmes ir centības, nevis miljons apstākļu rezultāts”; “Interesanti būtu uzzināt šāda dīvaina lēmuma pamatojumu – taupīt naudu?”; “Ceru, ka neviens bērns par sliktām atzīmēm lieku reizi pa ausi mājā nedabūs”; “Skolotājiem spiediens nenormāls: jāliek augstākās atzīmes, citādi bērns paliks neēdis”; “Kas tālāk? Nesekmīgajiem bērniem būs mazākas porcijas?”; “Cerams, ka arī plāno sportā nesekmīgos mest no klints…”

Komentāri gan, visticamāk, izteikti, nezinot, ka ar citiem pašvaldības lēmumiem brīvpusdienas piešķirtas arī citām skolēnu grupām.

IKVD: nepareizs motivācijas veids

CITI ŠOBRĪD LASA

Novada domes vienbalsīgs lēmums paredz, ka tie Krimuldas vidusskolas un Garlība Merķeļa Lēdurgas pamatskolas skolēni, kas pirmajā semestrī nopelnījuši vidēji vismaz 7,5 balles, šajā semestrī ēdīs par pašvaldības naudu – 1,90 eiro dienā vidusskolā un 1,28 eiro pamatskolā.

Kritisks pret šādu lēmumu ir IKVD. Tās pārstāve Jana Veinberga saka: “Mēs nevaram iejaukties pašvaldību kompetencē. Protams, labi ir tas, ka pašvaldība domā, kā stimulēt bērnus mācīties labāk, bet ir jautājums par formu, kādā tas tiek darīts. Nevaram atbalstīt, ja šis stimuls ir saistīts ar pusdienām, jo tā ir pamatvajadzība, kas skolēniem jānodrošina neatkarīgi no sekmēm. Šāds pašvaldības lēmums var arī ietekmēt mācību procesu un skolēnu vērtēšanas sistēmu. Skolotāji, iespējams, “vilks” vērtējumus uz augšu, lai tikai bērni nepaliktu bez pusdienām. Sanāk, ka ikdienā vērtējumi būs augsti, bet eksāmenos nāksies piedzīvot vilšanos.”

Lēmumu pārvērtēs

Novada domes priekšsēdētājs Linards Kumskis toties teic: sašutušie komentētāji laikam sapratuši, ka pašvaldība brīvpusdienas piešķir tikai tiem, kuri labi mācās. Bet gluži tā nav. “1.–4. klašu bērni ēd par valsts naudu, tāpat brīvpusdienas ir trūcīgo un maznodrošināto, kā arī daudzbērnu ģimeņu bērniem. Tie, kam labas sekmes, ir tikai ceturtā skolēnu grupa, kam tiek nodrošinātas brīvpusdienas. Tas ir kā bonuss, bet tas nenozīmē, ka citi bērni paliek neēduši,” stāsta domes vadītājs. Viņš arī skaidro, ka šāda kārtība Krimuldā ir jau aptuveni 20 gadus: “Kad pats gāju vidusskolā, jau tad bija brīvpusdienas labākajiem skolēniem. Man pašam netika, jo mana vidējā atzīme bija 6,9. Taču atceros, ka bija klasesbiedri, kurus iespēja saņemt brīvpusdienas motivēja labāk mācīties.”

Pašvaldības arhīvos atrastie dokumenti liecina, ka šādu brīvpusdienu sadales sistēmu 2006. gadā saskaņojusi arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

“Es gan arī uzskatu, ka pareizi būtu, ja pašvaldība apmaksātu pusdienas tikai trūcīgajiem un maznodrošinātajiem, lai tā ir kā sociāla palīdzība. Taču novadā jau pierasts, ka brīvpusdienas ir arī labākajiem skolēniem, tāpēc tomēr kopā ar kolēģiem balsoju par. Domāju, ja mēs balsotu pret, novadnieki būtu sašutuši,” klāsta L. Kumskis.

Tagad, ņemot vērā izskanējušo kritiku, nolemts jautāt viedokli par šo brīvpusdienu piešķiršanas kārtību arī Tiesībsarga birojam, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai, Izglītības un zinātnes ministrijai.

Kad būs saņemtas atbildes, pašvaldība tās izvērtēs un lems, vai vajag mainīt esošo kārtību. “Negribu nonākt konfrontācijā ar tviterinteliģenci un valsts iestādēm,” saka L. Kumskis un apgalvo, ka viņa teiktajā neesot ironijas.

Reklāma
Reklāma

Jautāts, vai pašvaldībai nebūtu iespējams ēdināt pilnīgi visus skolēnus par pašvaldības līdzekļiem, viņš atbild: “Atsakoties no kaut kā cita, mēs to varētu atļauties, taču jāsaprot, ka to, ko dod par velti, ne vienmēr novērtē.”

Saņem arī stipendijas

Vidusskolēniem Krimuldas novada pašvaldība piešķir arī stipendijas – 50 eiro, ja nav saņēmuši vērtējumus, kas zemāki par 7 ballēm. Turklāt čaklie skolēni var saņemt gan brīvpusdienas, gan stipendiju. L. Kumskis nedomā, ka būtu pareizi atteikties no brīvpusdienām sekmīgākajiem skolēniem, lai vairāk naudas tērētu stipendijām, jo “par stipendiju var nopirkt arī čipsus un cigaretes”.

Krimuldas pašvaldība nav vienīgā, kas skolēniem maksā stipendijas par labām sekmēm.

Zināms, ka stipendijas vai prēmijas par labām sekmēm piešķir arī Bauskas, Rundāles, Olaines un citi novadi. Tādējādi pašvaldības cenšas piesaistīt skolēnus “savām” skolām, jo, kā zināms, mazs skolēnu skaits var pat nozīmēt vidusskolas klašu zaudēšanu.

IKVD spriež, ka arī stipendiju piešķiršana tomēr nav laba prakse: pašvaldībām un skolām būtu jāmeklē citi veidi, kā apbalvot tos, kuri labi mācās. Piemēram, rīkojot teicamniekiem jaukus pasākumus, kur viņi varētu tikties ar kādiem populāriem cilvēkiem, vai kā citādi izrādot godu labākajiem skolēniem.

Kā vērtējat pašvaldības lēmumu piešķirt brīvpusdienas labākajiem skolēniem?

Mērija Ansviesule, Krimuldas vidusskolas skolnieces mamma: “Uzskatu, ka lēmums ir pareizs, un to nenosodu. Mana meita arī saņem brīvpusdienas par labām sekmēm. Iespējams, daļā sabiedrības sašutums par novada domes lēmumu radies informācijas interpretācijas dēļ. Varbūt kāds sapratis, ka kādam citam kaut ko atņem, lai iedotu “labiniekiem”, bet tā taču nav. Jāsaka arī, ka ir tik daudz situāciju, kur kādam kaut kas tiek, bet citam ne. Piemēram, kāpēc aizbraukt uz sagatavošanās kursiem augstskolā lauku bērnam izmaksā tik dārgi, bet rīdziniekam ceļš ir par brīvu? Tad jāķidā visas šādas situācijas, nevis jāpiesienas vienai pašvaldībai.”

Jānis Rubīns, krimuldietis, Krimuldas vidusskolā agrāk mācījušies viņa bērni un mazbērni: “Brīvpusdienu bonusi labākajiem skolēniem, man liekas, bija jau padomju gados. Pašvaldība dara pareizi, šo tradīciju turpinot. Jā, manas meitas un mazbērni arī ir saņēmuši šo bonusu. Uzskatu, ka tas ir pamudinājums mācīties labāk un, ja prasītais vidējais vērtējums ir 7,5, tā latiņa nemaz nav tik augsta. Ģimenē bērns jāmudina mācīties, nevis tikai atsēdēt stundas, tad arī būs rezultāts. Par sabiedrības attieksmi nebrīnos: tā pret daudz ko noskaņota negatīvi.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.