No amerikāņu sapņa līdz somu veiksmes stāstam – kalibrs .338 Lapua Magnum 0

Latvijā medībās varot izmantot arī sākotnēji kā snaiperu kalibru radīto .338 Lapua Magnum. Dzirdot šo nosaukumu, pirmās asociācijas ir milzu blieziens, militārā kamuflāža un cauršauti tanki. .338 Lapua Magnum ir pirmais kalibrs, kas radīts tieši snaiperu vajadzībām. 

Kādēļ medībās Latvijā vajadzētu izmantot šo bruņumašīnu spridzinātāju? Kā izrādās, arī tiem entuziastiem, kas vēlējās šo kalibru sporta un medību šaušanai legalizēt Valsts policijas klasificēto garstobra–vītņstobra šaujamieroču sarakstā, nebija viegli pierādīt savu taisnību. Bet izdevās.

Papētot tuvāk šā kalibra attīstības un veidošanās vēsturi, izrādās, stāsts ir gana fascinējošs. Jāsāk ar to, ka tālāko snaiperu trāpījumu sarakstā .338 Lapua Magnum ir pirmajā vietā. Kara laikā Afganistānā 2009. gadā Lielbritānijas kaprālis nonāvēja ienaidnieku, šaujot 2475 metru distancē. Šis kalibrs ir starp daudzu valstu militārām vajadzībām izmantotajiem kalibriem, tomēr pēdējā laikā arvien to izmanto tālšaušanas sacensībās, kā arī medībās, kad jāiegūst izturīgs medījums lielā attālumā, jo tas ir nāvējošs kalibrs ar ļoti lielu enerģiju. 

Kalibrs – pase
.338 Lapua Magnum (8,6×70 mm vai 8,58×70 mm) ir Somijā radīta munīcija, kas sākotnēji bija paredzēta militārajiem tālšaušanas snaiperu ieročiem. Kalibru veidoja, par pamatu ņemot 0,338 collu lodi (lodes diametrs), somu uzņēmumā Lapua radot jaudīgu patronu, kur magnuma apzīmējums liecina par to, ka patronai ir papildu pulvera lādiņš. ASV šo kalibru izmantoja karos Afganistānā un Irākā, pēc kā tas ieguva papildu popularitāti. Sākotnēji kalibrs tika radīts divpakāpju izmantošanai – vēršanai pret pretinieka personālu, kā arī bojājumu radīšanai tehnikai. Tomēr otra uzdevuma veikšanai šim kalibram ir par maz kinētiskās enerģijas salīdzinājumā kaut vai ar .50 BMG patronu. 

Kā medību un sporta kalibrs
Pats Lapua šo kalibru sauc par vienu vienīgo, kas jau no sākuma ticis radīts, lai aizsniegtu tālus mērķus. Tas ir kaujas laukā sevi pierādījis lādiņš. Lai gan šim kalibram ir militārām vajadzībām izmantotas patronas reputācija, tomēr pēdējos gados to arvien plašāk izmanto tālšāvēji un arī medībās. Kad tālšaušanas sacensībās mērķis ir tālāk par 1500 metriem, .338 Lapua Magnum ir pirmā izvēle. Tas pats attiecas arī uz jebkuru medījumu, kas jāiegūst, šaujot tālā distancē. Lapua savā katalogā šo kalibru ir ievietojuši arī starp medību kalibriem, piedāvājot bezsvina Naturalis lodes. Šai lodei iesakot izmantot 680 mm stobrus. Naturalis 15 gramu lodes ātrums stobra galā ir 920 m/s, enerģija – 6348 džouli. Ja ierocis ir piešauts 100 metros, tad 200 metros lode lidos -10 cm, 300 metros: -37,4 cm, bet 600 metros: -272,9 cm. Savukārt, ja lode piešauta 300 metros, tad attiecīgi lode lidos 100 metros: +12,5 cm, 200 metros: +14,9 cm, bet 600 metros: -198,2 cm. Medību munīciju šim kalibram piedāvā arī amerikāņu kompānija Berger, kas radījusi lodi speciāli mednieku vajadzībām.

Namībijā .338 Lapua Magnum legāli var izmantot, lai medītu Āfrikas lielo piecnieku, ja lādiņi pārsniedz 5400 džoulus stobra galā.

Norma šī kalibra lodes nepiedāvā, savukārt Hornady piedāvā tālšaušanas sacensībām un arī medībām paredzētu .338 Lapua Magnum munīciju. Šogad RWS Eiropas lielākajā medību izstādē IWA prezentēja jaunu sporta munīciju .338 Lapua Magnum kalibram – Target Elite Plus.
Vairāk par kalibriem lasiet šeit

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

Vairāk lasiet žurnāla “Medības” īpašajā pielikumā “Ieroči”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.