Rakstniece Dace Judina-Nīmane un komponists Arturs Nīmanis talantīgi izpaužas arī virtuvē.
Rakstniece Dace Judina-Nīmane un komponists Arturs Nīmanis talantīgi izpaužas arī virtuvē.
Foto: Arturs Nīmanis

No nekā uzbur jebko! Rakstnieces Daces Judina-Nīmane rosīšanās virtuvē ir īpaša, tāpat kā viņas un vīra receptes 4

Māra Lapsa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Rakstnieces Daces Judinas-Nīmanes kontā ir 24 grāmatas, nupat grāmatveikalos nonācis jaunākais garadarbs – romāns “Pēdas putekļos” no sērijas Izmeklē Anna Elizabete. Lasītāji īpaši iemīļojuši šīs sērijas romānus – tie bieži iekļūst visvairāk lasīto latviešu autoru darbu sarakstos. Savukārt rakstnieci Daci Judinu-Nīmani tie inspirējuši sarakstīt cita žanra darbu – pavārgrāmatu.

No nekā uzbur jebko

Foto: Arturs Nīmanis
CITI ŠOBRĪD LASA

“Ēdiena gatavošana ir radoša nodarbe, tāpēc tā šķiet saistoša gan man, gan dzīvesbiedram komponistam Arturam Nīmanim. Parasti virtuvē rosāmies abi. Ja jūs zinātu, cik veikli viņš prot sasmalcināt sīpolus vai jebko citu, kas jāsagriež! Nazis zib tik ātri, ka tam grūti izsekot,” stāsta Dace. Arturs piebilst, ka nazim noteikti jābūt asam, lai varētu smalcināt gluži kā virtuves kombains.

“Manā ģimenē ēdienu gatavoja ar prieku, to neuztvēra kā slogu. Laba saimniece bija gan vecmemmīte, gan mamma. Viņas no nekā prata uzburt jebko.”

Kad vaicāju, kā sadala pienākumus virtuvē, Dace atklāj, ka gaļas ēdieni ir Artura pārziņā, savukārt pati pārsvarā vārot zupas, gatavojot dažādus salātus un sautējumus. “Kā jau vīrietim Arturam garšo gaļa. Es esmu atturīgāka, bet, kad gaļas ēdiena aromāts izplatās pa visu māju, ir grūti pretoties šā ēdiena kārdinājumam. Turklāt zinu, ka Arturs gaļu gatavo meistarīgi.”

Abi ir ļoti aizņemti cilvēki, jo jāpagūst gan grāmatas rakstīt, gan komponēt, gan doties pie lasītājiem ar literāri muzikālām pro­grammām, gan gādāt par mājsaimniecību. Tāpēc ievērot noteiktu ēšanas režīmu neizdodas, atzīst Dace, ja nu vienīgi laukos pie Daces mammas. “Tā jau notiek ar daudziem radošiem cilvēkiem,” secina rakstniece. “Kad tuvojas grāmatas nodošanas brīdis, nav laika stāvēt pie plīts. Taču bez rīta kafijas man dienas sākums nav iedomājams.”

Dārza karaļa salāti

Daces radošums spilgti izpaužas arī kulinārajā jomā, jo viņa prot no vienkāršiem produktiem pagatavot karalisku ēdienu. Piemēram, no kartupeļiem un “visa, kas ir mājās”. Lūk, vairākas receptes ierosmei!

6–10 brangus kartupeļus ar visu mizu novāra vieglā sālsūdenī, atdzesē, nomizo, sagriež kubiņos vai stienīšos. Ieskatās ledusskapī un pieliekamajā kambarī, atradumus saliek uz galda.

Reklāma
Reklāma

1. Atver skumbrijas/mencu konservus eļļā vai savā sulā, rūpīgi samīca, pārliek bļodā, pievieno 2–4 cieti novārītas, sakapātas olas, lociņus (sīpolus), kartupeļus, skābo krējumu, sāli, melnos piparus. Var likt uz rudzu maizes, var ēst kā salātus.

2. Uz pannas eļļā vai sviestā apcepina šampinjonu šķēlītes, parupji sagriež prāvu bunti rukolas, svaigu dillīšu un 2–3 sālītus gurķus. Viegli sajauc ar kartupeļiem. Jauc ar eļļu, ja grib treknāk – ar majonēzi. Var servēt gan aukstus, gan karstus.

3. Atrod bundžā pēdējo siļķi, sakapā, to pašu nodara 2–3 sālītiem gurķiem un svaigam sīpolam (puravam). Sasāla, sapiparo pēc garšas. Sajauc ar kartupeļiem un skābo krējumu. Pārber ar kapātu oliņu un dillēm.

4. Glaunākiem svētkiem kartupeļu salātus var gatavot ar garnelēm vai mīdijām, papildinot ar rukolu, dārza kresēm, dārza sinepju lapiņām, svaigiem gurķiem, avokado un biezu olu majonēzi.

“Šo salātu pirmā versija pieder manai vecmemmītei – tai pašai, kura mācēja no nekā pagatavot visu,” atklāj rakstniece.

Ķiploku sāga

Foto: Arturs Nīmanis

Nu jau otro gadu Dace un Arturs, laiku un enerģiju nežēlodami, mizo, smalcina, kapā un blendē ķiploku kilogramus, lai ziemas krājumos būtu veselīga uzkoda. Katru rītu abi apēdot rudzu maizes riku, kam uzziests ķiploku un garšvielu maisījums, – tā esot laba aizsardzība pret baciļiem un vīrusiem, kas patlaban siro apkārt. “Ķiploku sāga mūsmājās sākās pirms pāris gadiem, kad Bauskas grāmatnīcas Globuss vadītāja Sarmīte Misēviča pavaicāja, vai mums vajag ķiplokus. Vajag! Un tā jau otro gadu rudens sākumā uz mūsmājām ceļo maiss ar kādiem sešiem kilogramiem ķiploku.”

Pirmajā gadā, pārstrādājot tādu kvantumu garšaugu, abiem palikuši jēli pirkstu gali – gājusi nost āda. Lai tas neatkārtotos, turpmāk uzvilkuši plānus gumijas cimdus un tikai tad ķērušies pie ķiploku mizošanas un smalcināšanas.

Zelta kniploks.
Foto: Arturs Nīmanis

Šoruden no sešiem kilogramiem nikno Zemgales ķiploku + eļļa, medus, garšvielas sanākuši astoņi kilogrami galaproduktu: Zemgales kniplociņš (smalki kapāti ķiploki, olīveļļa, sāls), Zelta kniploks (ķiploki, sāls, olīveļļa, kurkuma), Medainais kniplociņš (ķiploki, sāls, medus), Zobainais kniplociņš (ķiploki, sāls, olīveļļa, čili, saldskābā mērce), Pūķīgais kniplociņš (ķiploki, sāls, olīveļļa, karijs, kurkuma), Zelta pūķa kniploks (ķiploki, sāls, olīveļļa, medus, karijs, kurkuma), kā arī ķiploki ar seleriju, ķiploku pesto, ķiploku sviests un dusmīgie tomāti – mērce, kurā harmoniski sadzīvo tomāti, sāls, ķiploki, karijs, melnie pipari, Anniņas garšvielas (bez sāls) un olīveļļa.

Brīvdienu vakariņas

Foto: Arturs Nīmanis

Lai tās pagatavotu, 200 gramu vistas filejas sagriež nelielos gabaliņos, viegli iesāla, iepiparo, pārlej 1 ēdamkaroti olīveļļas, liek bļodiņā un uz nakti iesloga ledusskapī. Nākamajā dienā velk laukā, liek uz labi sakarsētas pannas, papildina ar smalki sagrieztu 1 aso zaļo piparu, priecīgi krāsainu saldo papriku, 1 tējkaroti Zelta kniploka un 1 ēdamkaroti čili mērces. Visu lēni cepina. Īsi pirms beigām pievieno 1 ēdamkaroti tumšās sojas mērces. Pasniedz ar rīsiem, kartupeļiem vai kartupeļu biezeni.Baciļi un vīrusi mūk raudādami. Lieliski garšo ar labu sarkanvīnu.

Annas karstie salāti

(D.Judinas-Nīmanes grāmatas Tase melnas kafijas varone)

• 1 paciņa spageti vai 2–3 paciņas ātro nūdeļu

• 1 paciņa garneļu vai krabju nūjiņu

• 1 liels sīpols

• 2 tomāti

• 3–4 ķiploka daiviņas

• 2–3 olas

• olīvas

• eļļa

Mazliet paraudot, nomizo un sakapā sīpolus un ķiplokus, kopā ar rupji sagrieztu tomātu pannā apcep eļļā ar sāli un pipariem, pievieno garneles vai krabju nūjiņas, vai arī vistas fileju un sālsūdenī apvārītus spageti vai ēšanai gatavas izmērcētas ātrās nūdeles un olīvas. Pēdējās pievieno ar garšvielām sakultas olas. Karsē uz mazas uguns, viegli maisot un garšojot. Ja grib sātīgāku, pievieno majonēzi.

Kodīgā ābolkūka

(D.Judinas-Nīmanes grāmatas Ziemas blūzs inspirēta recepte)

• rauga, kārtainās vai kēksa mīklas pamats

• 3–4 gatavi saldskābi āboli

• pusglāze cukura

• pusglāze skābā krējuma

• 50 ml brendija

• kanēlis

• vaniļa

Cepot rauga vai kārtainās mīklas kūku, ābolu gabaliņus skaisti izkārto uz gandrīz gatavas, ar cukurkultu olu apziestas kūkas, pārlej ar cukura, brendija un krējuma mērci, pārber kanēli un cep gatavu. Var pārliet nevis ar krējumu, bet likt starp šķēlēm sviesta piciņas, pārbērt ar cukuru un kanēli – tā āboli iegūst caurspīdīgus apvalciņus. Pasniedz atdzesētu.

Cepot kūku uz kēksa mīklas bāzes, smalki sagrieztus un saldā brendijā izmērcētus ābolu gabaliņus iecilā mīklā, bet kūku īsi pirms gatavības pārber ar kanēļa un cukura maisījumu. Pasniedz karstu ar saldējumu un kafiju vai aukstu ar melno tēju.

Abos gadījumos garnējumam pievieno naža galu Kajennas piparu.