Sv. Sīmaņa baznīcas zvanus noceļ no torņa
Sv. Sīmaņa baznīcas zvanus noceļ no torņa
Foto: Valmieras pilsētas pašvaldība

No Sv.Sīmaņa baznīcas torņa noceļ saplaisājušos zvanus 0

Apmēram 480 kg un 350 kg smagi bronzas zvani ceturtdien, 29.novembrī, darbus veicot ar trošu krānu, tika nocelti no Sv.Sīmaņa baznīcas torņa.

Reklāma
Reklāma
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Līdz nākamā gada sākumam tie ir apskatāmi dievnamā ikvienam interesentam, taču janvāra izskaņā tiks transportēti uz Nīderlandi atjaunošanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Abi zvani ir saplaisājuši. Meistars, kuram baznīcas zvanu restaurēšana ir paaudzēs mantota prasme, izmantos īpašu tehnoloģiju, lai piešķirtu zvaniem to kādreizējo izskatu. Zvani Valmierā atgriezīsies bez plaisām, plaisu vietā būs atjaunoti arī gravējumi. Plānots, ka februārī darbnīcā varētu veikt padziļināto zvanu ekspertīzi, precīzi nosakot veicamo restaurācijas darbu apjomu. Restaurāciju plānots sākt 2019.gada martā, aprīlī, lai jau maijā zvani varētu atgriezties Valmierā,” stāsta Valmieras Sv.Sīmaņa draudzes valdes priekšsēdētājs Ainārs Pastva.

Tiks atjaunots arī zvanu skanējums, jo plaisu dēļ tas ir mainījies, turklāt mazākais zvans “klusē” jau daudz gadu. Plānots, ka zvani tiks pieslēgti elektroniskai zvanu sistēmai, kas dienas laikā iezvanīs katru stundu. Taču zvanu mēli iešūpināt noteiktā ritmā, lai ieskandinātu dievkalpojumu sākumu, varēs arī ierastajā kartībā, to darot zvaniķim.

“Pēc torņa atjaunošanas gan zvanu telpa, gan tur esošais pulksteņa mehānisms, kas darbina pie baznīcas fasādes esošā pulksteņa ciparnīcu, būs pieejami apskatei. Esam padomājuši arī par interesantiem digitāliem risinājumiem, lai saistošā veidā stāstītu par baznīcas vēsturi. Piemēram, torņa zālē būs “dzīvā glezna” – attēls sāks kustēties, kad tam tuvosies apmeklētājs,” tā A.Pastva.

Torņa iekštelpu atjaunošana paredz baznīcas torņa kāpņu, zvanu un pulksteņu nodalījuma pārbūvi, iekštelpu logu, durvju un grīdu atjaunošanu. Torņa izstāžu zālē plānots izveidot interaktīvo izstādi. Pilnībā tiks atjaunota elektroinstalācija, ierīkota ugunsdrošības signalizācija un videonovērošana.

1624.gadā Valmierā bija divi zvani. Viens atradies tornī, bet otrs – virs pils vārtiem. Kad 1702.gadā visa pilsēta smagi cieta Krievijas cara Pētera I karadarbības dēļ, ugunsgrēkā izkusa pat baznīcas zvans, bet no dievnama saglabājās tikai mūri. Baznīcu atjaunot sāka 1703.gadā, darbus pabeidzot 1739.gadā.

Lielākais baznīcas zvans, kura augstums ir 70 cm, bet diametrs – 9 5cm, atliets 1754.gadā. Uz tā ir uzraksts “Gerhard Meyer fecit, Holmiae Anno 1754” (izgatavojis Gerhards Meijers Stokholmā, 1754.gads). Mazākais zvans, kura augstums ir 70cm, bet diametrs – 82cm, iegādāts 1713.gadā. To 1799.gadā Rīgā pārlēja H.E.Begrovs. Ap 1900.gadu zvans pārplīsa, tad to pārlēja Rīgas meistars J.Švenns 1902.gadā.

Reklāma
Reklāma

Valmieras Sv.Sīmaņa baznīca ir viens no vecākajiem Latvijas dievnamiem, celts 1283.gadā. Baznīca ir Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. 17.gadsimtā zvanu tornis ieguva izskatu, kāds tas saglabājies līdz mūsdienām. Torņa 4.stāvā ir zvanu telpa, kas skatītājiem bija norobežota ar necaurredzamu sienu, bet pēc atjaunošanas būs pieejama apskatei.

Lai varētu veikt torņa iekštelpu atjaunošanu, Valmieras Sv.Sīmaņa luterāņu draudze kā partneri piedalās Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansētajā projektā “Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos”.

Tas paredz, ka astoņas Vidzemes pašvaldības atjaunos un attīstīs kopumā deviņus kultūrvēsturiskā mantojuma objektus, radot vietu jauniem kultūras un tūrisma pakalpojumiem. Kopējā projekta summa tiek plānota ap 170 000 eiro.

Paredzams, ka par ERAF līdzekļiem būs iespējams segt 75% no torņa iekštelpu atjaunošanas izmaksām. Pārējās izmaksas draudze plāno segt ar ziedotiem līdzekļiem, kā arī Valmieras pilsētas pašvaldības līdzfinansējumu. Valmierā šī projekta ietvaros tiks arī būvēts pils kultūrvides centrs, ļaujot iepazīt pils astoņus gadsimtus ilgo vēsturi un dodot telpu kultūras mantojuma apzināšanai, pētniecībai un izziņai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.