“Squalio” valdes loceklis Gatis Ošs: “Bieži vien uzņēmumi vienkārši pērk pirkšanas pēc, bet ne visu no nopirktā izmanto. Mūsdienās IT dod iespēju maksāt par to, ko lieto, – kā elektrību. Tas ir jāizmanto!”
“Squalio” valdes loceklis Gatis Ošs: “Bieži vien uzņēmumi vienkārši pērk pirkšanas pēc, bet ne visu no nopirktā izmanto. Mūsdienās IT dod iespēju maksāt par to, ko lieto, – kā elektrību. Tas ir jāizmanto!”
Foto: Karīna Miezāja

Latviešus ārzemēs negaida – sava vieta jāizcīna! Kā pašmāju “Squalio” tika līdz sadarbībai ar tehnoloģiju milzi “Microsoft” 2

Raivis Šveicars, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
ASV izsludina ārkārtas stāvokli pirms Saules aptumsuma – paredz cilvēku masu bojāeju 12
Lasīt citas ziņas

Ne kuram katram uzņēmumam ir iespēja kļūt par sertificētu partneri 400 pasaulē vadošajiem programmatūras ražotājiem. Pašmāju IT kompānijai “Squalio” tas ir izdevies.

“Squalio” izplata tādu tehnoloģiju gigantu kā “Microsoft”, “IBM”, “Oracle” un daudzu citu pazīstamu kompāniju programmatūru, kā arī tirgo mākoņpakalpojumu licences, nodrošina IT konsultācijas un atbalstu, kā arī programmatūras inventarizācijas un auditora pakalpojumus gan maziem uzņēmumiem, gan lielām kompānijām.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Squalio” valdes loceklis Gatis Ošs stāsta – kaut arī sākotnējais uzņēmuma darbības virziens bija vērsts uz programmatūras licencēšanas konsultācijām, šobrīd fokuss ir uz datu tehnoloģijām un to sniegtajiem risinājumiem, kā arī datu analītiku, aktualizējot datos balstītu lēmumu nozīmi. Būtībā uzņēmums, balstoties datu analīzē, palīdz klientiem mainīt un attīstīt viņu biznesu. Piemēram, “Squalio” radījis vienkārši lietojamu mākslīgā intelekta lietotni “Peero”, kas domāta organizācijas vadībai un komandas saliedēšanai.

Savukārt, kas attiecas uz programmatūras licencēšanas konsultācijām, gadiem ilgs darbs šajā jomā pierādījis, ka visu ražotāja uzlikto noteikumu un autortiesību ievērošana ir ļoti sarežģīts darbs, tāpēc bez “Squalio” palīdzības neiztikt.

“Squalio” saviem klientiem seko līdzi nemitīgi, kas ļauj jebkurā brīdī pārliecināties, vai ar izmantojamo programmatūru viss ir kārtībā.

Būtiski, ka uzņēmums redz arī programmatūras lietojamības paradumus, kas ļauj klientiem dot dažādu veidu padomus, piemēram, kā ieekonomēt līdzekļus, ja kāda no programmatūrām netiek pilnībā izmantota. “Bieži vien uzņēmumi vienkārši pērk pirkšanas pēc, bet ne visu no nopirktā izmanto. Mūsdienās IT dod iespēju maksāt par to, ko lieto, – kā elektrību. Tas ir jāizmanto!” norāda Gatis Ošs.

Vairs neesam lētākie

Tieši ar programmatūras tirdzniecību un konsultēšanu uzņēmums jau ilgus gadus veiksmīgi izgājis starptautiskā tirgū. No Latvijas iespējams nodrošināt pakalpojumu ikvienai pasaules valstij. Pasaule gan tā globalizējusies, ka filiāļu nozīme samazinājusies un fiziska klātbūtne katrā valstī nav nepieciešama, tomēr joprojām gadās situācijas, kad filiāles vajag vietējās likumdošanas īpatnību vai nodokļu nomaksas dēļ – klientiem ir izdevīgāk, ja uzņēmumam uz vietas ir juridiskais pārstāvis, kurš turklāt prot vietējo valodu. Vai latviešus tur ārzemēs gaida? “Negaida,” man atbild “Squalio” valdes loceklis.

“Lai veiksmīgi eksportētu produktus vai pakalpojumus, jābūt ļoti skaidram mērķim, vēstījumam un pakalpojumam.

Tā teorija, ka esam lētāki, vairs nestrādā. Vienmēr var atrast kādu, kas pārdos lētāk. Jā, dažreiz nostrādā faktors, ka mēs esam lētākie no Eiropas Savienības, kas ir sava veida sakārtotības apliecinājums, piemēram, datu privātuma lauciņā, bet galvenais joprojām ir produkts, kam jābūt unikālam un kvalitatīvam,” pārliecināts Gatis.

Uzsākt darbu Austrumeiropā bija salīdzinoši viegli, jo tolaik šis tirgus bija “iepalicis” par 5–10 gadiem. Piemēram, autortiesību jomā. Turpretī Rietumeiropā klienti ir daudz zinošāki. “Programmatūras pārvaldības risinājumi tur ir ikdiena. Par to atbild īpaši izveidoti departamenti un saruna ar viņiem ir kā līdzīgam ar līdzīgu – tu viņu nevis izglīto, bet palīdzi, meklē efektīvāko risinājumu.”

Kā izdevās iekarot Rietumus? Varbūt mazliet dīvaini, bet tematisko konferenču dēļ.

“Viņi tur brauc ar konkrētu interesi – mācīties, apmainīties ar pieredzi. Protams, esam piedalījušies dažādās LIAA organizētās tirdzniecības misijās, kas palīdz atvērt durvis tur, kur viens pats tu to izdarīt nevarētu. Palīdz arī nevalstiskās organizācijas, Latvijas IT klasteris.”

Liela nozīme ir arī darbiniekiem. “Datu tehnoloģiju nozare ir tāda nedaudz īpatnēja – mums nav lielu darba galdu, lielas mājas un liela autoparka. Mums visi uzņēmuma pamatlīdzekļi sešos vakarā aiziet mājās un no rīta atkal atgriežas darbā. Tā ir mūsu vērtība, tāpēc mēs darbiniekos nepārtraukti investējam. Mūsu darbinieki ir savas jomas profesionāļi, kuri nepārtraukti pilnveido prasmes un zināšanas. Visas šīs medaļas, atzinības, ko esam ieguvuši, ir ļoti nozīmīgas mirklī, kad ejam pie potenciālā klienta. Klienti zina, cik grūti ir iegūt šos sertifikātus – kad to redz, to novērtē,” sacīja uzņēmuma valdes loceklis.

Reklāma
Reklāma

Darbs vairs nebūs kā iepriekš

Ierodoties “Squalio” birojā, viss ir ļoti kluss. Uz aci šķiet, ka darbā ir varbūt 10% no darbiniekiem. Arī “Squalio” krīze ietekmē, bet, par laimi, uzņēmuma profils ir tāds, ka diezgan viegli var strādāt attālināti. Gatis gan norāda, ka ne visi tā var. Birojs joprojām jāvada, kā arī ir cilvēki, kuri mājās vienkārši nespēj pastrādāt – viņiem birojs ir vitāli nepieciešams.

Gatis ir visai pārliecināts, ka arī pēc vīrusa pieveikšanas darbs vecajās sliedēs neatgriezīsies. “Noteikti paliks attālinātā daļa, kas kopumā uzlabo darba efektivitāti. Piemēram, to stundu klātienes sapulcei var saīsināt līdz 40 minūtēm, sazvanoties tiešsaistē. Tiešsaistē vairāk pieturamies pie plāna, ir mazāk iespēju runāt par blakus lietām.

Krīzes dēļ darba apjoms noteikti nav samazinājies, turklāt visiem vēl jāpielāgojas, jāiemācās kaut kas jauns.

Gatis norāda, ka ir arī tādi klienti, kas nebija gatavi attālinātajam darbam un strādāšanai “mākonī”. Viņi tikai tagad sāk pielāgoties jaunajai kārtībai – pēc krīzes beigām būs divreiz grūtāk un laikietilpīgāk atgriezties tur, kur uzņēmums bija iepriekš.

“Squalio” klientu spektrs ir ļoti plašs un klientu lokā ir arī tādi, kas vīrusa dēļ krietni cietuši. Tā nu sanācis, ka “Squalio” šobrīd jābūt kā vidutājam starp konkrētā ražotāja risinājumu un klienta iespējām. “Nevienam nav mērķis nemaksāšanas gadījumā uzreiz lauzt līgumus. Tāpēc jau šobrīd daudzi ražotāji pakalpojumus piedāvā bez maksas, kas ļauj produktu izmēģināt un pieņemt lēmumu – turpināt izmantot vai ne.”

Sirdī – jaunuzņēmums

“Squalio” 2022. gadā svinēs 25 gadu jubileju. Vēl 2015. gadā uzņēmumu pazina ar nosaukumu “DPA”. Gatis Ošs bijis uzņēmuma astotais darbinieks. Vēl tagad atceras biroju Vecrīgā un straujo uzņēmuma attīstību, pirmās filiāles atvēršanu Lietuvā. Tagad uzņēmumā nodarbina apmēram 150 darbiniekus. “Kļūstot lielākiem, augšana palikusi lēzenāka, bet tas ir saprotami.

Gadu laikā esam arī ļoti transformējušies, pielāgojušies – nozare tomēr 20 gadu laikā krietni mainījusies. Tagad daudz vairāk jārunā biznesam saprotamā valodā – tā vienmēr bijusi IT nozares problēma. Ir daudz kā skaista un noderīga, bet nemākam par to pastāstīt. Latvijā mums šobrīd ir viss – labs internets, pieejama jebkura tehnoloģija un dažādi elektroniskie pakalpojumi, bet lietojamībā esam Eiropā kaut kur pa vidu. Tāpēc lielu uzmanību pievēršam klienta vajadzību izprašanai, lai varētu pamatot, kāpēc attiecīgas tehnoloģijas un pakalpojumi ir nepieciešami.”

Gatis norāda, ka nākotnes plāns ir turpināt augt, aktīvi uzlabot attālinātos pakalpojumus. Parādās arī projekti vēl neapgūtās teritorijās – ASV, arī Persijas līča valstīs. “Galvenais – nezaudēt elastību. Latvijas mērogiem esam lieli, bet sirdī un dvēselē esam kā jaunuzņēmums – lēmumus pieņemam ātri, radām daudz jaunu ideju, tās izmēģinām un pārbaudām. Protams, kļūdāmies. Galvenais ir nebaidīties no kļūdām, būt motivētam un aizrautīgam. Turpināsim nest Latvijas vārdu pasaulē!”

Pārkāpuma būtība

Sēkla

SIA “DPA” dibināts 1997. gadā. SIA “DPA” pilnībā pieder SIA “Squalio Group”, kura īpašnieki ir Sandis Kolomenskis un Juris Vilders.

No 2016. gada uzņēmums veic darbību ar zīmola nosaukumu “Squalio”.

Dīgšana

Sākotnēji uzņēmums nodarbojies ar programmatūras licenču pārdošanu un konsultēšanu.

2005. gadā uzņēmums sāk programmatūras ieviešanas, uzturēšanas un atbalsta pakalpojumu; Lietuvā atvērta pirmā ārvalstu filiāle.

2015. gadā “Squalio” saņem “The Red Jackets” rīkoto eksporta izcilības balvu.

2016. gadā uzsāk mākoņpakalpojumu un datu tehnoloģiju attīstību.

2018. gadā uzņēmums “Platīna pele” balvu pasniegšanas ceremonijā saņēma Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras speciālbalvu kategorijā “Uzņēmuma digitālā transformācija” par personas datu apstrādes reģistra “Wisery” izstrādi.

“Squalio” vairākkārt saņēmis “Microsoft” balvu “Gada partneris Latvijā”.

Iekļauts “London Stock Exchange Group topā “1000 Companies to Inspire Europe”.

Augļi

2018. gadā “Squalio” apgrozīja 58,8 miljonus eiro. 2019. gadā apgrozījumu plānots saglabāt tādu pašu.

“Squalio” ir vairāk nekā 100 klientu visā pasaulē.

Uzņēmumam ārvalstīs ir 10 filiāles – Lietuvā, Igaunijā, Ukrainā, Baltkrievijā, Kazahstānā, Krievijā, Bulgārijā, Polijā, Vācijā un Austrijā.

Uzņēmums eksportē 51% no pakalpojumiem. Lielākie eksporta tirgi ir Vācija, Austrija, Baltkrievija un Ukraina.

Uzņēmumā nodarbina apmēram 150 darbiniekus.

“Squalio” izstrādājis Dziesmu un deju svētku mobilo lietotni “Svētki”, datu regulas padomu došanas lietotni “Ģederts”.

Cēsīs atvērta pirmā datu laboratorija, kas piedāvā inovatīvas darbavietas, kā arī kopā ar Cēsu pašvaldību uzsākta bezmaksas datu analītikas profesionāļu sagatavošana, kas beigās iegūst RTU tālākizglītības apliecību.

Iniciējis un dibinājis sociālo kustību “Valsts#196”, kurā apvienojušies pētnieki, valsts un pašvaldību pārstāvji, uzņēmēji un viedokļu līderi. Kustības mērķis ir izstrādāt reāli pielietojamus instrumentus, zināšanas un rīkus.

Vērtējums: parāda valsts eksportspējas potenciālu

Mārtiņš Velde, “Ventspils Augsto tehnoloģiju parka” izpilddirektors: “Prieks, ka “Squalio” savas darbības aktivitātēm jaunu pakalpojumu izstrādē jau pirms vairākiem gadiem izvēlējās Ventspili. Datu tehnoloģijas joma ir dinamiska un strauja, kurā svarīgi nemitīgi virzīties uz priekšu un būt pirmajiem. “Squalio” komandai tas ir izdevies. Piemēram, uzņēmums piedāvā risinājumus attālinātajām darbavietām,  kas šobrīd ir īpaši būtisks un pieprasīts IT tehnoloģiju pielietojuma virziens.

Mēs esam maza, bet lepna valsts. Ir ļoti nozīmīgi, ka “Squalio” ir Latvijas uzņēmums – tas parāda mūsu valsts eksportspēju un pienesumu kopējā pasaules kartē. Manuprāt, ir svarīgi, ka jaunie iesācējuzņēmumi var iedvesmoties ne tikai no ārvalstu, bet arī no Latvijas “veiksmes stāstiem”. Ņemot vērā tehnoloģiju sniegtās iespējas, īpašu perspektīvu redzu attālinātā darba organizēšanas risinājumu nišā, kā arī dažādu biznesa procesu automatizācijā un digitalizācijā. Nākotnē gribētu sagaidīt lielāku fokusu un uzsvaru tieši uz mūsu Ventspils pilsētas un novada attīstību, nodrošinot papildus jaunas un labi apmaksātas darbavietas reģiona iedzīvotājiem.”