Publicitātes foto

NOSKAIDROTA LATVIEŠIEM MĪĻĀKĀ TAUTAS DZIESMA 7

Septembrī žurnālā “Mājas Viesis” un laikrakstā “Latvijas Avīze” sākās balsošana, kad ikviens Latvijas iedzīvotājs no 50 tautā iemīļotām tautas dziesmām varēja izvēlēties 34, kas skanēs “Latvijas Radio 2” rudens muzikālajā programmā un koncertā “Manas tautas dziesmas”. Interneta un anketu balsojums ir noskaidrots. Populārāko tautas dziesmu piecinieks ir šāds – “Pie Dieviņa gari galdi”, “Bēdu, manu lielu bēdu”, “Pūt, vējiņi”, “Mazs bij’ tēva novadiņi’s” un “Nāk rudentiņi’s”.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

“Izklaides producentu grupas 7” direktors Aigars Dinsbergs:


– Manuprāt, balsotāju izvēle ir likumsakarīga. Jāteic, ka ļoti patīkams pārsteigums man bija dziesmas “Pie Dieviņa gari galdi” nonākšana populārāko vidū. Tā nenoliedzami ir skaista un emocionāla, un uzskatāma par vienu no spēka dziesmām, kad tauta vēršas pie Dieva, pie Laimas un Māras. Tā ir dziesma par latvisko esību un patību. Iespējams, ka daudzi to saista ar Mārtiņu Freimani, jo tā bija viņa mīļākā tautas dziesma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmo reizi šogad Latvijas reģionu pārstāvjiem būs iespēja kāpt uz skatuves un dziedāt savu mīļāko tautas dziesmu kopā ar mūziķiem un orķestri. Tas ir svarīgi, ka tauta var nopietni līdzdarboties šajā projektā.

Tautas dziesmu koncertprogrammu īstenos apvienotais populārās un tautas mūzikas orķestris un dažādi izpildītāji – Ingus Pētersons, Atis Auzāns, Antra Stafecka, Emīls Balceris, Ivo Fomins, Liene Šomase u. c.

Mūziķis un dziedātājs Atis Auzāns ir piedalījies visās “LR2” rīkotajās koncertprogrammās. Viņš uzskata – jo vairāk tiek dziedātas un aranžētas tautas dziesmas, jo vairāk paildzinām to mūžu.

– Mums, latviešiem, ir ļoti svarīgi saglabāt savas saknes, tradīcijas un dziesmas, un mēs šo bagāžu nedrīkstam pazaudēt. Jo tā ir gadsimtiem krāta, lolota un pilnveidota. Un tautas dziesmas dažādos laikos skanējušas dažādi. Laikam ritot, mainās mode, stils un dziedāšanas maniere un dziesmas tādējādi iegūst citādu skanējumu un cilvēku vērtējumu. Man, protams, tuvākas ir latgaliešu tautas dziesmas, jo tās šķiet dziļas, sirsnīgas. Tautas dziesmām ir savs vēstījums un kods, tādēļ tās būtiskas arī mūsdienu cilvēkam. Un mūziķi ļauj tām atkal no jauna piedzimt un skanēt.

Koncertprogrammas “Mana tautas dziesma” aranžētājs un apdaru veidotājs Jānis Strazds uzskata, ka tautas dziesma ir gandrīz pats vērtīgākais, kas latvietim pieder.

– Tautas dziesmām piemīt kaut kas netverams – enerģētika un informācija, kas padara tās dzīvotspējīgas. Tāpēc ir ļoti liela atbildība strādāt ar šo materiālu. Es ar baudu gatavoju programmu, autentisko un etnisko skanējumu sakausējot ar popmūziku, lai tautas dziesma nezaudētu savas vērtības – būtu muzikāli atpazīstama un varētu dziedāt līdzi, bet vienlaikus meklēju interesantus risinājumus un mūsdienīgumu, lai dziesmas dzīvotu tālāk. Domāju, ka koncerti būs ļoti emocionāli un klausītājiem patiks. Un visiem tas būs labs piedzīvojums un gandarījums.

Publicitātes foto

Dziedātājs Emīls Balceris šogad programmā piedalīsies pirmo reizi.

Viņš piekrita piedalīties projektā tieši tautas dziesmu dēļ. Emīls ir gandarīts, ka dziesmu aranžējumus veido Jānis Strazds, ar kuru jaunajam māksliniekam jau iepriekš bijusi laba sadarbība. ” Tautas dziesma man saistās ar skolu, ar bērnību. Tāpat noteikti ar Latviju un patriotismu, jo tās dziedājuši mūsu senči. Bet izpildīt nav nemaz tik vienkārši un jātrenējas, lai to paveiktu tiešām labi.”

Publicitātes foto

Jaunajai dziedātājai Antrai Stafeckai tautas dziesma saistās ar ģimenes vērtībām.


Reklāma
Reklāma

– Manuprāt, ikvienam latvietim būtu jāzina un jādzied tautas dziesmas, tā suminot savu valsti, zemi un tautu. Tās mūs vieno. Kopš tuvojas “Latvijas Radio 2” rīkotie koncerti, man īpaši mīļa kļuvusi dziesma “Āvu, āvu baltas kājas”, kas raksturo arī manu būtību un raksturu. Tā ir pirmā, ko apguvu. Kad sāku runāt, to man iemācīja omīte. Šogad šī koncertprogramma ir pats labākais un dziļākais, ko sniegt skatītājiem. Es ceru, ka šie koncerti satuvinās un vienos paaudzes, un arī jauniešos rosinās interesi par tautas dziesmām.

Publicitātes foto

Dziedātājam Ingum Pētersonam tautas dziesma nozīmē mantojumu, simbolizē Latviju, mūsu tautu un kopīgās saknes, no kurām esam cēlušies.

– Tās ir latviešu dvēseles, prāta un sirds kods. Tautas dziesmas ir latviskās identitātes atslēga, it īpaši šodien – šajā internacionālajā un globalizētajā laikmetā. Tautas dziesmas man saistās ar skaņu balsi un Latvijas ainavu – kā avots, kas plūst cauri mežiem un pļavām. Protams, no skatuves tās izskanēs modernizētā variantā, instrumentālā pavadījumā, bet es ceru un domāju, ka cilvēkiem patiks. Katrs, kas piedalās šajā projektā, mēģina iepazīt arī sevi citādā rakursā. Mēs tautas dziesmas tomēr nedziedam katru dienu.

Koncerti “Manas tautas dziesmas” notiks 

8. novembrī Ogres kultūras centrā,
9. novembrī Valmieras kultūras centrā,
11. novembrī Rīgā Dailes teātrī,
15. novembrī Tukuma pilsētas kultūras namā,
16. novembrī Jelgavas kultūras namā,
18. novembrī Liepājā Olimpiskā centra Rožu zālē.

Paldies vairāk nekā pustūkstotim balsotāju, kas atrada laiku un vēlmi nobalsot par populārākajām tautasdziesmām, tādējādi palīdzot izveidot Latvijas radio2 koncertprogrammu “Manas Tautas dziesmas”.

Esam izlozējuši 7 laimīgos balsotājus, kuri saņems ielūgumus 2 personām uz koncertiem novembrī:

Lilija Paegle uz Ogres koncertu,
Gunta Zeidmane uz Valmieras koncertu,
Silvija Buože uz Rīgu,
Inese Enberga uz Tukuma koncertu,
Judīte Eine uz Jelgavas koncertu un
Artis Ulbergs uz Liepājas koncertu.

Dāvanas no žurnāla “Mājas Viesis” saņems Māra Amoliņa, Helēna Luropa un Anita Vasile.

Ar visiem dāvanu ieguvējiem sazināsimies personiski.

Balsotāju izvēlētās piecas populārākās tautas dziesmas “Pie Dieviņa gari galdi” “Bēdu, manu lielu bēdu” “Pūt, vējiņi” “Mazs bij’ tēva novadiņi’s” “Nāk rudentiņi’s”