Noskaidrots, kuri uzņēmumi no Latvijas iekļuvuši 500 lielāko uzņēmumu reitingā 0

Starptautiskā kredītrisku apdrošinātāja “Coface” jaunajā Centrālās un Austrumeiropas (CAE) 500 lielāko uzņēmumu reitingā iekļautas 32 kompānijas no Baltijas valstīm, kas ir par pieciem uzņēmumiem vairāk nekā gadu iepriekš, portālu “LA.lv” informēja “Coface” pārstāvji.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 6
Lasīt citas ziņas

Reģiona vadošajiem uzņēmumiem 2017. gadā kāpuši gan apgrozījuma, gan neto peļņas, gan nodarbinātības rādītāji.

Reģiona lielāko uzņēmumu topā no Latvijas iekļuvuši seši uzņēmumi, bet Igauniju pārstāv septiņi. Abām valstīm topā ir par diviem uzņēmumiem vairāk nekā pērn. Tikmēr Lietuva ar 19 uzņēmumiem, par vienu vairāk nekā gadu iepriekš, saglabā Baltijas līdervalsts pozīcijas pēc kompāniju skaita reitingā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vadībā ar lielāko skaitu uzņēmumu ir Polija, Ungārija un Čehija, savukārt Latvija reģiona valstu vidū ieņem pēdējo vietu pēc uzņēmumu skaita Top 500.

Augstāko pozīciju no Latvijas uzņēmumiem ieņem IT produktu un risinājumu izplatītājs “ELKO Grupa”, ierindojoties 124. vietā. “ELKO Grupa” ir lielākā Latvijas kompānija pēc aizvadītā gada apgrozījuma rādītājiem, turklāt uzņēmums ir Top 500 jaunpienācējs.

Kā nākamais lielākais Latvijas uzņēmums reitinga 212. vietā ir „Latvenergo“, uzrādot būtisku kāpumu par 157 pozīcijām salīdzinājumā ar pērnā gada topu.

Latviju topā pārstāv arī „Uralchem Trading“ (226.vieta), “Rimi Latvia“ (228. vieta), „Maxima Latvija“ (281. vieta) un “Orlen Latvija” (478. vieta), kas ir otrs reitinga jaunpienācējs no Latvijas.

Tikmēr Lietuvas uzņēmumu līderis ir “Orlen Lietuva” (20.vieta), bet Igaunijas – “Tallink Grupp” (199.vieta).

„Coface” vadītājs Baltijā Mantvīds Štareika norāda, ka kopumā 2017. gads Centrālās un Austrumeiropas reģiona valstīm un lielākajiem uzņēmumiem bijis ļoti labvēlīgs.

Izaugsmi galvenokārt veicinājis pieaugošais mājsaimniecību patēriņš un eksporta kāpums, pateicoties uzlabojumiem eirozonā, kā arī pieprasījuma atjaunošanās no Krievijas.

Lai gan 80 % no visa reģiona eksporta galamērķis ir Eiropas Savienība, atsevišķām valstīm, tostarp Baltijai, Krievija joprojām ir būtisks tirdzniecības partneris. Papildus virknei reģiona valstu, arī Latvijai un Igaunijai, “Coface” pagājušajā gadā uzlaboja biznesa riska novērtējumus, atzīmē Štareika.

Reklāma
Reklāma

Centrālās un Austrumeiropas ekonomika šobrīd aug strauji, un makroekonomiskā vide aizvadītajā gadā bija uzņēmumiem atbalstoša, vidējam IKP izaugsmes rādītājam 4,5% apmērā sasniedzot augstāko līmeni pēdējā astoņgadē.

Tā rezultātā reģiona lielākie uzņēmumi pērno gadu noslēdza gan ar kopējo apgrozījuma pieaugumu par 11,8%, sasniedzot 652 miljardus eiro, gan neto peļņas kāpumu par 16,2%, gan arī nodarbinātības rādītāja izaugsmi par 4,7%, nodrošinot darbavietas 2,4 miljoniem cilvēku reģionā.

Trīs vadošās tautsaimniecības nozares reģionā ir automobiļu un transporta pakalpojumu, naftas un gāzes, kā arī tirdzniecības nozare. Šo nozaru uzņēmumi veido teju 60 % no kopējiem ieņēmumiem. Vienlaikus Top 500 uzņēmumu kopējo apgrozījuma pieaugumu 2017. gadā veicinājušas visas biznesa nozares.

Lielākā daļa nozaru uzrādīja neto peļņas pieaugumu amplitūdā no 5% (koksnes un mēbeļrūpniecības nozare) līdz 51,4% (tekstilizstrādājumu, ādas un apģērbu nozare). Vienīgā nozare ar neto zaudējumiem pagājušajā gadā bija būvniecība.

Štareika atzīmē, ka prognozes 2018. gadam un tālākajam periodam ir optimistiskas, lai gan gaidāma ekonomiskās izaugsmes tempa palēnināšanās. Pēc aizvadītajā gadā sasniegtās izaugsmes virsotnes reģiona ekonomikai šogad paredzam reģiona IKP pieauguma tempa samazināšanos līdz 4,1%, bet 2019. gadā – līdz 3,4%.

Tai pat laikā šī lejupslīde nebūs visaptveroša un uzņēmumu pieprasījums joprojām būs labs. Mājsaimniecības turpinās atbalstīt zemais bezdarba līmenis un augošās algas, attīstību veicinās arī investīciju atjaunošanās.

Vienlaikus darbaspēka trūkums reģionā ir pieaudzis līdz augstam līmenim, tādējādi kļūstot par nozīmīgu šķērsli, kas ierobežo uzņēmējdarbību un ekonomisko izaugsmi, uzsver Štareika.

Lai atspoguļotu reģiona ekonomisko attīstību,“Coface” CAE vadošo uzņēmumu sarakstu veido jau desmito gadu, kompānijas tajā vērtējot gan pēc aizvadītā gada apgrozījuma rādītājiem, gan citiem analīzes faktoriem.

CAE Top 500 vērtējumā iekļautās valstis: Bulgārija, Čehija, Horvātija, Igaunija, Latvija, Lietuva, Polija, Rumānija, Serbija, Slovākija, Slovēnija, Ungārija.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.