Foto: Shutterstock

Novērotas būtiskas izmaiņas sabiedrības attieksmē pret “Rail Baltica” 1

Lielākā daļa jeb 81% Latvijas iedzīvotāju atbalsta “Rail Baltica” projektu Latvijā, no tiem – 33% ļoti pozitīvi. Divu gadu laikā to Latvijas iedzīvotāju, kas ļoti pozitīvi vērtē “Rail Baltica” projektu, skaits audzis par 8 procentpunktiem, jo 2016. gada nogalē ļoti pozitīvi noskaņoti bija 25% iedzīvotāju.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Lasīt citas ziņas

Par to liecina 2018. gada nogalē notikušās iedzīvotāju informētības un attieksmes aptaujas dati par “Rail Baltica” projektu, kuras gaitā tirgus un sabiedriskās domas pētījumu uzņēmums “Berg Research” Latvijā interneta vidē aptaujāja 1007 iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Kā stāsta SIA “Berg Research” socioloģe Ilze Rozenberga, kopš 2014. gada sabiedrības noskaņojums Latvijā ir būtiski mainījies.

CITI ŠOBRĪD LASA

Proti, “Rail Baltica” projekts tiek uztverts ne tikai kā Eiropas līmeņa apjomīgs infrastruktūras un satiksmes projekts, bet Latvijas iedzīvotāji arī arvien vairāk izprot “Rail Baltica” lokālo ietekmi tieši uz Latvijas ekonomiku, darba tirgu un starpvalstu attiecībām.

“Pieaugot informētības līmenim, Latvijas cilvēki daudz lielākā mērā aizdomājas, ka “Rail Baltica” nākotnē kļūs par reālu pārvietošanās līdzekli gan uz tuvākajām kaimiņvalstīm, gan citām Eiropas valstīm,” secina pētniece.

Kopējais Latvijas iedzīvotāju informētības līmenis par “Rail Baltica” projektu ir pieaudzis.

Vērtējot informētību par projekta “Rail Baltica” īstenošanu, 74% no 2018. gadā veiktās aptaujas dalībniekiem atzina, ka ir informēti par “Rail Baltica” projekta īstenošanā paveikto, salīdzinājumam: 2016. gadā 50% bija dzirdējuši par projekta realizāciju, bet nepārzināja detalizēti projekta virzību.

Nozīmīgas izmaiņas ir novērojamas Latvijas iedzīvotāju attieksmē un izpratnē

Salīdzinot datus ilgtermiņā, var secināt, ka nozīmīgākās izmaiņas ir novērojamas Latvijas iedzīvotāju attieksmē un izpratnē.

2016. gadā asociācijas ar projektu bija, ka Rail Baltica ir dzelzceļš caur Baltijas valstīm uz Eiropu (50%), bet 2018. gadā Latvijas iedzīvotāji atklāj, ka “Rail Baltica” raisa asociācijas par dzelzceļu (34%), par ātrvilcienu un ātrumu (11%), labu, modernu un inovatīvu nākotnes projektu (11%), kā arī ar citiem, līdzīgiem, aspektiem.

Attieksmē par projektu ieskanas cieņa, pozitīva attieksme un gandarījums, ka arī Latvijā ir iespēja realizēt tik liela mēroga un nozīmes projektu.

Iegūtie dati arī atklāj, ka pieaug atbalsts “Rail Baltica” projektam un izpratne, kā tieši “Rail Baltica” var ietekmēt mūs katru personīgi mūsu ikdienas dzīvē.

2016. gadā atbalsts projektam tika pamatots:

*pieaugs iespēja ceļot starp Eiropas pilsētām (22%);
*pārvietošanās kļūs ātrāka (22%),
*valstij būs ekonomiskie ieguvumi (19%);
* projekta realizēšana kopumā saistās ar valsts attīstību, progresu (18%).
Savukārt 2018. gadā  atbalsts projektam balstās uz pārliecību, ka Rail Baltica  izbūve:
* pirmkārt, veicinās mūsdienīgumu, attīstību un tuvinās Latviju ar ES  (40%),
* otrkārt, iedzīvotāji apliecina vēlmi un gatavību Rail Baltica  dzelzceļa līniju izmantot nākotnē (16%);
* ceļot kļūs ērtāk (16%);
* pārvietošanās kļūs ātrāka (13%).

Reklāma
Reklāma

Iedzīvotāji atklāj personīgo attieksmi pret “Rail Baltica”

2018. gada nogalē veiktās aptaujas dati atklāj arī izpratni par ieguvumiem. Kā nozīmīgākie ieguvumi no Rail Baltica  izbūves tiek minēta:
* labāka satiksme ar Eiropas valstīm;
* labāka satiksme ar kaimiņvalstīm;
* dzelzceļa līnijas esamība piesaistīs vairāk tūristu.

Kā nozīmīgs projekta īstenošanas aspekts novērtēts tas, ka no Rail Baltica izbūves būs ilgtermiņa pienesums ekonomikai, ka projekts atstās pozitīvu ietekmi uz jaunu darba vietu rašanos, ka projekta īstenošana stiprinās Baltijas valstu starptautiskās attiecības.

Salīdzinot pērn veiktās aptaujas un 2016. gadā iegūtos datus, rezultātu analīze apliecina, ka Latvijas iedzīvotāji daudz lielākā mērā no “Rail Baltica” īstenošanas saskata:

*pozitīvu ietekmi uz Latvijas ekonomiku;
*darba tirgus attīstību;
* kaimiņvalstu attiecību stiprināšanu.
Identificētie ieguvumi personīgā/ indivīda līmenī apliecina, ka iedzīvotāji ir zinošāki un pārliecinātāki par to, Rail Baltica  dzelzceļa līnijas pakalpojums nākotnē tiks praktiski lietots un kļūs par vienu no ikdienā izmantotajiem pārvietošanās veidiem.

Savukārt, vērtējot ieguvumus personiskā indivīda līmenī, Latvijas iedzīvotāji domā:

* ceļošana ar Rail Baltica  būs ērta:
* ceļošana ar Rail Baltica būs droša;
* ikdienā būs daudz vienkāršāk īstenot spontānu/neplānotu atpūtu. 

“Eiropas Dzelzceļa līnijas” ir projekta “Rail Baltica” ieviesējs Latvijā.

“Eiropas Dzelzceļa līnijas” veic projekta “Rail Baltica” realizēšanu Latvijā atbilstoši finansēšanas līgumam starp INEA (Innovation and Networks Executive Agency) un trīs Baltijas valstu kopuzņēmumu “RB Rail”, kas ir vadošais projekta koordinators vienlaikus Latvijā, Igaunijā un Lietuvā.