Foto: LETA

Novērsīs pārrāvumus invaliditātes pensiju saņemšanā 3

Saeima jau ceturtdien varētu lemt par grozījumiem Invaliditātes likumā, paredzot novērst situācijas, kad novēloti veiktas invaliditātes ekspertīzes dēļ personai rodas pārrāvumi invaliditātes pensijas saņemšanā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm 115
Lasīt citas ziņas

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija plānojusi grozījumus Invaliditātes likumā iesniegt izskatīšanai jau Saeimas 13.oktobra sēdē, vienlaikus aicinot parlamentu pieņemt to steidzamības kārtā divos lasījumos.

Likuma grozījumi paredz tiesības Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijai (VDEĀVK) pagarināt iepriekš piešķirto invaliditātes statusu uz laiku līdz sešiem mēnešiem, bet ne ilgāk kā līdz jauna administratīvā akta izdošanai konkrētās personas lietā. Šādu iespēju ārstu komisija varēs izmantot gadījumos, kad ierobežotās kapacitātes dēļ apdraudēta invaliditātes pagarināšana likumā noteiktajā viena mēneša termiņā. Šāda pagaidu kārtība būs spēkā līdz 2018.gada beigām.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Realitāte ir tāda, ka invaliditātes ekspertīžu skaits pēdējos gados ir būtiski palielinājies, bet ārstu skaits, kas veic šīs ekspertīzes – samazinājies. Nepietiekamās kapacitātes dēļ ne visi lēmumi par invaliditātes pagarināšanu tiek pieņemti mēneša laikā, kā to paredz likums. Savukārt bez ārstu komisijas lēmuma Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra nav tiesīga izmaksāt invaliditātes pensiju, un rodas nepieļaujama situācija, ka cilvēks savu pensiju saņem novēloti par vairākiem mēnešiem. Kamēr ārstu komisija nespēj uzlabot darba tempu, deputāti piedāvā pagaidu risinājumu, lai nepieļautu pārrāvumu pensiju saņemšanā,” problēmu raksturo Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.

Saskaņā ar likumu invaliditāti personai nosaka ar dienu, kad tā iesniegusi attiecīgu iesniegumu VDEĀVK. Periodā, kamēr komisija lēmumu vēl nav pieņēmusi, bet iepriekš noteiktais invaliditātes termiņš ir beidzies, personai lēmuma gaidīšanas periodā nav tiesību uz invaliditātes pensiju un citiem atbalsta pasākumiem cilvēkiem ar invaliditāti.

Pēc Labklājības ministrijas datiem 2016.gada pirmajā pusgadā VDEĀVK 5098 jeb 14% no visiem iesniegumiem skatījusi ilgāk par mēnesi.

Likuma grozījumi aizsargās personu tiesības uz sociālo nodrošinājumu, sevišķi situācijas, kad invaliditātes pensija vai pabalsts ir personas vienīgais ienākumu avots, norādīts likumprojekta anotācijā.