Pēteris Senkāns.
Pēteris Senkāns.
Foto: Ivars Bušmanis

Oficiāli atklāts “Lidostas parks”, blakus lidostai top augsto tehnoloģiju parks. Kāpēc viss notiek Mārupē? 0

Beidzot oficiāli atklāts Mārupes novada Saleniekos esošais industriālo ēku projektēšanas un būvniecības uzņēmuma “Piche” attīstītais “Lidostas parks”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas
To dēvē par šobrīd energoefektīvāko industriālo parku Latvijā.

Tā 23 000 kvadrātmetru plašajās telpās mājas raduši pieci uzņēmumi – Baltijā lielākais IT produktu, sadzīves elektronikas un risinājumu izplatītājs Centrālajā un Austrumeiropā “Elko Grupa”, drukas, šūšanas un piegādes ārpakalpojumu uzņēmums “Print­ful”, skaistumkopšanas interneta veikals “Beautyfor”, igauņu uzņēmums “Bepco”, kas nodarbojas ar transportēšanas iepakojumu uzglabāšanu un iznomāšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī Ķīnas gēnu izpētes koncerna “BGI Complete Genomics” meitas uzņēmums “Latvia MGI Tech”, kurā tiks piedāvāti genoma sekvencēšanas pakalpojumi ārstniecības iestādēm un zinātniskajām institūcijām, kā arī tiks ražotas iekārtas, kopā nodarbinot ap 100 darbinieku.

“Lidostas parkā” investēti vairāk nekā 12 miljoni eiro, tā būvniecība noritēja pusotru gadu. “Piche” vadītājs Pēteris Senkāns lepojas, ka ar katru viņu attīstīto industriālo parku (pirmais bija “Ulmaņa parks”) tie kļūst arvien energoefektīvāki.

“Lidostas parka” biroji un noliktavas aprīkotas ar LED apgaismojumu, kas nodrošina līdz pat 80% zemākas elektrības izmaksas, kā arī telpas nodrošinātas ar vienmērīgu temperatūru visā to augstumā.

Kopumā “Piche” portfelī šobrīd Mārupē ir 300 000 kvadrātmetru lielas zemes platības, kuras laika gaitā arī plānots attīstīt. Nākamais projekts “Green park” – visenergoefektīvākais līdz šim – durvis vērs jau nākamā gada otrajā pusē. Tā platība būs 58 000 km2.

Tiks izmantoti gan saules paneļi, gan vēja turbīnas, tādā veidā vēl vairāk samazinot telpu apsaimniekošanas izmaksas. Tāpat pie parka būs iespējams uzlādēt elektroauto.

Kāpēc viss notiek Mārupē?

Senkāns jau iepriekš norādījis, ka Rīgā attīstīt projektus traucē lielā birokrātija, kamēr Mārupē, piemēram, projektu saskaņošana ilgst vien nedēļu.

Tāpat uzņēmums domā par projektu attīstīšanu Stopiņu novadā, bet par Rīgu gan nedomā, galvaspilsētai zaudējot milzīgas iespējamās investīcijas.

Nedrīkst nepieminēt, ka Mārupē pie lidostas top arī augsto tehnoloģiju parks “RIX High Tech City”.

Augsto tehnoloģiju parkā plānots izveidot nomas telpas augsto tehnoloģiju jomas uzņēmumu vajadzībām, radot iespēju uzņēmumiem darboties tehnoloģiskā vidē un veicināt savstarpējo sadarbību.

"Printful" ražotnes atklāšanas pasākums

Parka būvniecībā plānots investēt 17 miljonus eiro, tā platība būs 500 hektāri. Iepriekš paustais paredz, ka šī parka būvdarbi jāpabeidz līdz 2020. gadam.

Šo projektu attīsta SIA “Zinātnes parks”, kura kapitālā līdzdalību līdz 74,67% nesen palielināja tehnoloģiju uzņēmums “HansaMatrix”. 9,33% uzņēmuma daļu pieder Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācijai, bet pa 8% pieder “SAF tehnikai” un “LEO Pētījumu centram”.

Savukārt no vēl citiem pie lidostas plānotiem jaunajiem projektiem minama četrzvaigžņu viesnīca, kurā Lietuvas lidmašīnu līzinga kompānijas “AviaAM Leasing” meitasuzņēmums “DG21” plāno investēt 15 miljonus eiro. Viesnīcu ar 200 numuriem plānots atklāt 2021. gadā.