Donalds Tramps.
Donalds Tramps.
Foto: SCANPIX/AP/LETA

Oficiāli ievada Trampa atstādināšanas procesu 0

Partijiski dziļi sašķeltā ASV Kongresa Pārstāvju palāta, ko kontrolē demokrāti, oficiāli ievadījusi prezidenta Donalda Trampa darbības izmeklēšanu, likumdevējiem pirmo reizi balsojot par prezidenta atstādināšanas procesa tālāku virzību.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 18
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

“Tagad Pārstāvju palāta iedibina procedūru atklātai liecinieku noklaušināšanai, lai sabiedrība pati varētu uzzināt faktus,” paziņoja spīkere Nensija Pelosi, demokrātu politiķe no Kalifornijas štata.

“Likme šajā lietā ir ne mazāka kā mūsu valsts demokrātija,” piebilda Pelosi, kura ieņem trešo augstāko amatu valstī.
CITI ŠOBRĪD LASA

Pārstāvju palātas deputāti nobalsoja pēc partiju piederības, apstiprinot lēmumu par impīčmenta procesa tālākajām vadlīnijām ar 232 demokrātu balsīm pret 196 republikāņu viedokli.

Pirms tam republikāņu likumdevēji bija pieprasījuši balsojumu par liecinieku atklātu noklaušināšanu, taču izlēma balsot pret, paužot solidaritāti ar prezidentu. Divi demokrātu likumdevēji pievienojās republikāņiem, balsojot pret rezolūciju, bet bijušais republikānis, tagad neatkarīgais deputāts Džastins Emešs to atbalstīja un izteica asu brīdinājumu bijušajiem partijas biedriem.

“Viņa (prezidenta Trampa) pārkāpumu attaisnošana uz mūžiem aptraipīs jūsu vārdu,” viņš pauda tvitera vēstījumā. “Vēsture nebūs labvēlīga pret šī cilvēka viltīgo, sīkmanīgo un negodīgo aizstāvību,” Emeša tvītu citē laikraksts “The Washington Post”.

Liecinieku noklaušināšanas mērķis ir uzzināt, vai Tramps ir pārkāpis prezidenta pilnvaras, izdarot spiedienu uz ārvalstu (Ukrainas) valdību, lai pamudinātu to izmeklēt sava pašmāju politiskā sāncenša (Džona Baidena) darbību, atzīmē aģentūra AFP. Tramps ir atkārtoti nodēvējis izmeklēšanu par nelikumīgu un politiski motivētu.

Baltais nams apsūdzējis demokrātu politiķus “fundamentālā antiamerikānismā un nevaldāmā apsēstībā ar šo nelikumīgo impīčmentu”.

Prezidents Tramps aicinājis republikāņu likumdevējus atbalstīt viņu, pat ja viņam draudētu pazemojošā iespēja kļūt par trešo prezidentu ASV vēsturē, kas ticis atstādināts un atzīts par vainīgu Senāta tiesā par mēģinājumu izspiest Ukrainas palīdzību savā pārvēlēšanā 2020. gadā.

Tramps ir apsūdzēts par militārās palīdzības aizturēšanu, lai piespiestu Ukrainu sākt korupcijas izmeklēšanu pret savu demokrātu partijas sāncensi Džo Baidenu, izmantojot ASV ārpolitiku personiskam politiskam labumam. Kongresa izmeklētāji jau ir ieguvuši virkni prezidentam izvirzīto apsūdzību apstiprinošu liecību no Trampa administrācijas ierēdņiem, kas liecināja Pārstāvju palātas Izlūkošanas komitejas slēgtā sēdē.

Jau ducis liecinieku ir apstiprinājuši, ka ar prezidenta padomnieku un viņa personīgā advokāta kopējām pūlēm Tramps ir izdarījis spiedienu pret Ukrainu, lai veicinātu savu pārvēlēšanu 2020. gadā un savāktu nomelnojošu informāciju par bijušo viceprezidentu Baidenu.

Apsūdzības centrā ir Trampa 25. jūlija tālruņa saruna ar Ukrainas prezidentu Zelenski, kuru Tramps mudināja sākt izmeklēšanu pret Baidenu un viņa dēlu, kurš strādāja Ukrainas enerģētikas firmā.

Ja pierādījumi pret Trampu izrādīsies pietiekami pārliecinoši, Pārstāvju palātas Tieslietu komiteja izvirzīs prezidentam formālas apsūdzības, par vai pret balsojot visiem palātas deputātiem. Šobrīd vēl nav skaidrs, cik ātrs būs šis process.

Reklāma
Reklāma

Dažos ASV medijos izteikts pieņēmums, ka demokrātu kontrolētā Pārstāvju palāta varētu nobalsot par Trampa impīčmentu līdz gada beigām un virzīt viņa tiesāšanu Senātā, kur vairākums ir republikāņiem, kuri varētu nobremzēt procesa tālāku virzību.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.