Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: LETA

OIK partiju krustcelēs 0

“Aizvakar gatavojāmies partiju sarunām par obligātā iepirkuma komponenti (OIK), bet tad Aldis Gob­zems nāca klajā ar savu plānu par ministru amatu sadalījumu un sarunu par OIK atcēla. Saruna, diskusija par OIK mums ir ļoti svarīga, vēl jo vairāk tāpēc, ka “KPV LV” mums iedalījuši Ekonomikas ministriju (EM), bet A. Gobzems un visa viņa partija iepriekš skaidri signalizējusi, ka no OIK plāno atteikties līdz nākamā gada jūlijam. Par šo plānu es neko nezinu, bet, ja virzām savas partijas kandidātu EM amatam, tad mums šis plāns ir jāredz, lai saprastu, vai par to varam uzņemties atbildību,” sarunā ar “LA” norādīja esošais ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Reklāma
Reklāma

Atbalstu TEC2 grib saglabāt

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Plānots, ka šodien A. Ašeradens savu jaunāko plānu OIK reformēšanai parakstīs un iesniegs valdībā vērtēšanai. Plāns trīs gadu laikā paredzētu OIK atbalstu samazināt trīs reizes.

“Realizēsim pāreju no esošās OIK sistēmas, kad ir fiksētie OIK atbalsta maksājumi, uz tirgus mehānismos balstītiem OIK maksājumiem. Visiem atjaunojamās enerģijas tirgotājiem būs jāstrādā tirgus apstākļos, nevis garantētas laimīgas dzīves apstākļos,” sacīja “Jaunās Vienotības” (“JV”) valdes priekšsēdētājs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Plāns paredz trīs gadu laikā atteikties no atbalsta fosilajiem resursiem, kas šajā gadījumā ir gāze. Partija šobrīd strādā pie šāda lēmuma juridiskā pamatojuma. Jāpiebilst gan, ka atbalstu Rīgas otrajai termoelektrocentrālei (TEC2) partija plāno saglabāt – nepieciešamo atbalstu maksātu visi tīkla dalībnieki, “tas būtu “Augstsprieguma tīkla” maksājums,” sacīja A. Ašeradens.

TEC2 ir milzu nozīme, jo stacija stabilizē jaudu Latvijas elektroenerģijas sistēmās, kā arī mirklī, kad “NordPool” sistēmā veidojas deficīts un trūkst enerģijas, kas noved pie elektroenerģijas cenu strauja kāpuma, kalpo kā sistēmas stabilizators, piebilda ministrs. Pēc Rīgas Tehniskās universitātes aprēķiniem, Latvijas ekonomika TEC2 dēļ ik gadu ieekonomē 40–70 miljonus eiro.

“Būtu saprātīgi atslēgt pārējās stacijas, bet TEC2 būtu jāsaglabā, domājot arī par nākotni. TEC2 būs liela nozīme nākotnē, kad runāsim par vēja parkiem. Neviens vairs nešaubās, ka pēc 2025. gada atbalsts vējam vairs nebūs nepieciešams. To rāda kompānijas “Eolus” piemērs, kuri bez valsts atbalsta vēlas izbūvēt vēja parku Dobeles un Tukuma novadā. Ir svarīgi tīklā sabalansēt jaudas, jo vēja parki strādā tikai tad, kad pūš vējš, bet elektrību jau vajag visu laiku. Svarīgi, lai mums būtu instruments, kuru var ātri ieslēgt un jaudas sabalansēt, ja vienā brīdī vējš enerģiju vairs nepiegādā. Nekas efektīvāks par gāzes turbīnām šajā ziņā izdomāts vēl nav. Ja nemaksāsim valsts subsīdijas, tad TEC2, visticamāk, izslēgsies,” atklāja ministrs. Ar “pārējām stacijām” ministrs domā gandrīz 70 pašvaldībās esošās gāzes koģenerācijas stacijas, kas apkurina gan pašvaldības, gan ražo elektrību un saņem ievērojamas subsīdijas. “Neredzu sabiedrībai nekādu taustāmu labumu, kāpēc šīs stacijas būtu jāsubsidē.” Laikam summa siltuma rēķinos, ministraprāt, nav taustāma.

Reklāma
Reklāma

Biogāzei – tikai atkritumus

Ko paredz pārējie EM ziņojumā ietvertie punkti, ar kuriem A. Ašeradens šonedēļ plāno iepazīstināt arī potenciālos valdības partnerus? Plāns paredzētu pārskatīt atbalsta shēmu tām biogāzes stacijām, kurās ir ļoti zems lauksaimniecības atkritumu izmantošanas līmenis, tā vietā lielākoties izmantojot zaļo kukurūzu. “Bezmērķīgi audzējam kukurūzu, piemaksājam par elektrību piecas reizes, bet tas neatrisina nedz gāzu emisiju, nedz citus jautājumus. Biogāzes staciju darbībā jāizmanto būtisks apjoms lauksaimniecības gala produktu.”

Tāpat plāns paredz būtiski pārskatīt esošo staciju peļņas normu. Papildus tam turpināsies staciju uzraudzības mehānismu uzlabošana. Veikti gan auditi, gan uzraudzības mehānismi atdalīti no politikas mehānismiem. “Bez žēlastības slēgsim visas stacijas, kurās būs pārkāpumi. To darām jau tagad.”

OIK ir valdības, nevis ministra lēmums

Partijas “KPV LV” pārstāvis un pirmsvēlēšanu laikā izvirzītais ekonomikas ministra kandidāts Didzis Šmits sarunā strikti norādīja, ka “Jaunās Vienotības” trīs gadu plānu partija neatbalstīs. “OIK nav vienas partijas vai viena ministra lēmums, bet valdības lēmums.” Viņaprāt, ministrijas var vadīt jebkuru partiju pārstāvji, bet tas nenozīmē, ka “KPV LV” akceptē ministriju pārvaldošo partiju uzskatus.

“Vispirms jāvienojas, jāiegūst kopēja sapratne par šīs lietas vēsturiskajiem juridiskajiem aspektiem. Mums ir juridiskais atzinums, kas parāda, ka šāds OIK atbalsts bijis prettiesisks. Valdības lokā jānokļūst pie vienotas pozīcijas, jo no tā lielā mērā ir atkarīgs, kā tālāk risināsim OIK problemātiku,” sacīja D. Šmits. Viņš uzsvēra, ka mērķis nav kādu sodīt, bet gan atgriezt elektroenerģijas tirgū tādu situāciju, kurā Latvijas iedzīvotāji par elektrību maksā tirgus cenu, un to nevar izdarīt, turpinot maksāt OIK. “Mērķis OIK apturēšanai ir tāds, ka pārskatāmā nākotnē nokļūstam pie tādas elektrības cenas, kāda tā ir tirgū. Mūsu ekonomika nevar atļauties pārmaksāt par elektrību, mums tirgū jārada konkurence – labāka konkurence, nekā tā ir apkārtējās valstīs.”

Savukārt Jaunās konservatīvās partijas (JKP) pārstāvis, arī pirmsvēlēšanu laika ekonomikas ministra kandidāts Gatis Eglītis “LA” norādīja, ka OIK atcelšana “KPV LV” kampaņā bija viens no centrālajiem jautājumiem, taču, tā kā partija EM krēslu vēlas atdot “Jaunajai Vienotībai”, kura straujas kustības šajā jautājumā diez vai veiks, tas nozīmējot to, ka realitāte, visticamāk, būs citāda, nekā to iepriekš iezīmēja “KPV LV”. Viņš norādīja, ka JKP pozīcija OIK lietā esot krietni agresīvāka nekā “JV”, kā piemēru minot TEC2, kurai atbalstu JKP iesaka pārtraukt pilnībā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.