Foto: Sergey Golovunin/Shutterstock

Pagalmā mētājas veci auto. Kā no tiem atbrīvoties 2

Vēlos noskaidrot, ko darīt ar veciem auto. Mums pagalmā stāv divi, viens no 2000. gada. Vai to veco var norakstīt un izjaukt pats, un pēc tam nodot metāllūžņos? Vai otru, jaunāko auto, kurš stāv no 2014. gada, varu kaut kur nodot? Vai man pie nodošanas izsniegs papīru, ka tas vairs nav uz mana vārda? VARIS OGRĒ

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 382
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 30
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Valsts vides dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Maruta Bukleviča skaidro, ka nolietoti transportlīdzekļi ir bīstamie atkritumi, un kā visi atkritumi tie jāiznīcina, jāapstrādā un jāpārstrādā.

To paredz MK Noteikumi par atkritumu klasifikatoru un īpašībām, kuras padara atkritumus bīstamus. Transportlīdzekļa īpašniekam ir pienākums nodrošināt, lai nolietotā automašīna tiktu nodota atkritumu apsaimniekotājam, kam ir atļauja veikt šādas piesārņojošas darbības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nolietotos transportlīdzekļus izjaukt pašrocīgi nedrīkst, jo šajā procesā paliek pāri eļļas atkritumi un akumulatori, kas satur cilvēka veselībai un videi kaitīgas vielas.

Līdz ar to svarīgi, lai tie tiktu apsaimniekoti atbilstīgi normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.

Nolietotu transportlīdzekļu apsaimniekošanas likums paredz, ka to īpašniekam jāno­drošina, lai jebkurš viņa īpašumā esošs nolietots transportlīdzeklis nonāktu apstrādes uzņēmumā. To var veikt transportlīdzekļa īpašnieks vai viņa rakstveidā pilnvarotā persona.

Latvijā ir daudz apstrādes uzņēmumu, ar to sarakstu var iepazīties Ceļu satiksmes drošības direkcijas interneta vietnē: www.csdd.lv, sadaļā Transportlīdzeklis – nolietota transportlīdzekļa pārstrāde.

Ir tikai daži gadījumi, kad vieglo automobili, kravas automobili ar pilnu masu līdz 3500 kg, triciklu un kvadriciklu var norakstīt, nenododot apstrādes uzņēmumam:

ja ir apliecinošs dokuments, ka transportlīdzeklis gājis bojā vai atrodas meklēšanā ilgāk par gadu; ja transportlīdzekļa īpašnieks apliecina, ka auto ir iznīcināts vai gājis bojā līdz 2009. gada beigām un no šā datuma reģistrā nav veiktas nekādas darbības (reģistrācija vai tehniskā apskate).

Savukārt apstrādes uzņēmuma pienākums ir nodrošināt, lai nolietota transportlīdzekļa īpašnieks varētu savu transportlīdzekli nodot apstrādes uzņēmuma pieņemšanas punktā bez jebkādām izmaksām, ja nolietotajam transportlīdzeklim netrūkst nozīmīgāko sastāvdaļu: motora, stūres mehānisma, šasijas, transmisijas, kā arī ja transportlīdzeklī nav papildu atkritumu un tas nav reģistrēts Komercķīlu reģistrā.

Reklāma
Reklāma

Pēc nolietota transportlīdzekļa nodošanas apstrādes uzņēmumam transportlīdzekļa īpašnieks vai apstrādes uzņēmums šo transportlīdzekli noraksta, iesniedzot CSDD likvidācijas sertifikātu. Transportlīdzekļa norakstīšana ir bez maksas.

UZZIŅA

Vidēji auto pieņemšanas cenas ir 90–100 eiro par tonnu, piemēram, par nolietotu vieglo auto ar pašmasu 1160 kg saņemsiet 104–116 eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.