Foto: Fotolia

Palīdzība suņa nerviem: radinām savu draugu pie salūtu trokšņa 0

Gadumija ir garām, drīz sāksies pilsētu svētki ar tradiconālajām uguņošanām. Sunim salūta troksnis ir ārkārtīgs stress. Kā pieradināt mājas draugu pie trokšņa, lai tas nebaidītos?

Reklāma
Reklāma

Nervozajiem dod zāles

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas
Lasīt citas ziņas

Kinoloģe Tatjana Bodricka skaidro – sākt suni apmācīt gan paklausībā, gan radināt pie trokšņiem var jebkurā vecumā. Saprotams, jo agrāk, jo labāk. Vecākam sunim uzvedības kļūdu korekcija ir ilgstošs process instruktora vai suņu psihologa vadībā, kas ir gan dārgi, gan laikietilpīgi. Turklāt ne katrs suņa saimnieks pratīs precīzi pildīt in­strukcijas apmācības laikā. Tādēļ vecākam un nervozam sunim stresa mazināšanai palīdzēs speciāli medikamenti. Par to lietošanu jākonsultējas ar speciālistu klīnikā vai veterinārajā aptiekā, jo jānosaka deva, lietošanas ilgums u.c. Arī suņiem ir homeopātiskie līdzekļi nervu stiprināšanai. Ir preparāti, kurus lieto jau savlaikus – pāris nedēļu pirms gaidāmajiem šaušanas trakumiem, ir tādi, kuri glābs pēdējās dienās. Ja tabletes sunim iedot grūti, ir pat skaustā iesmērējamas mierazāles.

Ja sākas šaušana vai uguņošana, vēlams kopā ar suni doties uz visklusāko telpu bez logiem. Parasti tā ir vannasistaba. Suni nedrīkst ne rāt, ne iedrošināt, ne slavēt, jo tas viņam liks baidīties vēl vairāk. Suņa uzmanību jāmēģina pārslēgt uz kaut ko citu, piemēram, likt viņam izpildīt vienkāršas pavēles: “ēd!”, “guli!”, “ķepu!” Var apbalvot ar kārumiem. Derēs jebkurš triks, kas sunim liek domāt par kaut ko citu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pavadā vesti suņi stresa brīdī mēdz nomaukties, jo kaklasiksna nav saņemta pietiekami stingri. Vedot suni pastaigā, tai jābūt tik ciešai, lai starp to un ādu varētu aizbāzt tikai vienu pirkstu.

Kucēniem ierasti māca drosmi

Vispareizāk būtu suni pieradināt pie dažādiem fona trokšņiem jau bērnībā. Kinoloģe iesaka sunītim likt klausīties dažādus audioierakstus. Vispirms pavisam klusi, skaņu pamazām pastiprinot. Tas jādara saimnieka klātbūtnē, lai var redzēt reakciju. Turklāt trokšņa laikā ieteicams rotaļāties ar mazo tam sevišķi tīkamā veidā, piedāvāt mīļotās mantiņas. Tas nomāks nepatiku pret skaļiem trokšņiem.

Pie blīkšķiem labi pieradina rotaļas ar baloniem. Arī tas jādara saimnieka uzraudzībā, lai laikus var atņemt suņukam gumijas driskas.

Suņa uzvedības īpašībām ir zināma saistība ar izskatu. Jo suns tievāks un trauslāks pēc uzbūves (piemēram, levretes), jo ir nervozāks. Jo dūšīgāks un masīvāks (mopši), jo mierīgāks un apātiskāks.

Foto – Shutterstock

Pie trokšņiem radina lēnām

Kinologs Raimo Jansons, kas specializējas medību suņu apmācībā, skaidro – kucēna audzētājs tā raksturu var iepazīt ļoti labi. Sava nozīme ir iedzimtībai: kurš drošāks, mierīgāks, kurš emocionālāks. To arī pats kucēna pircējs var secināt, vismaz kādu stundu pavērojot kucēnu rotaļas un uzvedību. Taču tieši emocionālākie kucēni ir tie, kuriem mēdz piedēvēt cilvēka gudrību, tiem labi veicas apmācībās, ar saimnieku saprotas no acu skatiena. Mierīgākie suņabērni arī dzīves laikā būs flegmatiskāki.

Svarīgi arī apstākļi, kādos kucēns audzis, un pircējam tie būtu jāredz. Diemžēl pat audzētavās, kur ciltsraksti ļoti labi, sunīši mēdz būt sabāzti būros un aizgaldos, ar cilvēku kontaktējušies minimāli. Pie jaunā saimnieka pat parasts mājas sadzīves trok­snis tādam var šķist traumatisks.

Taču pieradināt pie trokšņiem un dažādām situācijām vajag gan tos, kam nervu sistēma stabilāka, gan tos, kas uz visu reaģē izteiktāk. Jau kopš kucēna vecuma suni vajag socializēt, vedot uz vietām, kur ir daudz cilvēku, kur ir transports, citi mājdzīvnieki.

Reklāma
Reklāma

Sākot suņa apmācību pret trokšņu bailēm, pirmoreiz izšauj ar gaisa pistoli vai nelielas jaudas petardi aptuveni 50 m attālumā no dzīvnieka. Vēro suņa reakciju. Pēc kāda laika samazina attālumu. Ja suns uztraucas, atkal palielina attālumu starp šāvēju un suni. Tas jādara pacietīgi, nesasteidzot. Labāk to darīt instruktora vadībā, piemēram, suņu apmācībās.

Pat pie trokšņiem radinātu suni gadumijas uguņošanas trakumā vai pilsētas svētku svinībās vajadzētu turēt telpās. Tik ilgstošus trokšņus ar tos papildinošiem gaismas efektiem debesīs var neizturēt arī suns ar stipriem nerviem.

Vislielākā kļūda ir mācīt suni būt drosmīgam, šaujot dzīvnieka tiešā tuvumā. Arī suni no bailēm var ķert trieka, gluži kā cilvēku.

SVARĪGI

Parasti uztraucas tikai par suņa nerviem, taču tikpat lielu stresu uguņošana sagādā arī citiem mīļdzīvniekiem, piemēram, kaķiem un jūrascūciņām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.