Palielināt neapliekamo minimumu vai minimālo algu? 0

Kristīne Štokmane 
Rīgā: 
”Valdībai vajadzētu būtiski palielināt neapliekamo minimumu, kas šobrīd ir gaužām mazs. Ja tiktu palielināts neapliekamais minimums, ieguvēji būtu darbinieki ar maziem ienākumiem, jo pieaugs viņu atalgojums. Darba devējiem tas neradīs papildu izdevumus.

Reklāma
Reklāma

 

Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Baidos, ka, palielinot minimālo algu, uzņēmēji daļu darbinieku varētu atlaist un valstī pieaugtu bezdarbnieku skaits. Viņiem jāmaksā pabalsts, un tādējādi valsts būtu zaudētāja. Turpretim palielinot neapliekamo minimumu, darba devējiem nevajadzēs atlaist darbiniekus. Protams, neapliekamā minimuma palielināšana nenestu iepriekš cerētos ienākumus valsts budžetā, taču papildu nauda palielinātu cilvēku pirktspēju, kas nozīmē patēriņa pieaugumu. Tas savukārt var rezultēties arī ar jaunām darba vietām.”

 

Dainis Bismanis 
Valmieras novadā: 
”Manuprāt, vienlaikus jāceļ gan neapliekamais minimums, gan minimālā darba samaksa. Neticu, ka lielākā daļa iedzīvotāju strādā par minimālo algu. Šobrīd ir liels ēnu ekonomikas īpatsvars, kas liecina, ka darba devēji algas maksā tā saucamajās aploksnēs, darba līgumā norādot minimālo algu. Esmu dzirdējis atsauksmes no darba meklētājiem, ka darba devēji liek izvēlēties – pieņemt darbu, daļu saņemot aploksnē, vai neiegūt cerēto darbu. Protams, iedzīvotāji piekrīt šādam šķietami abpusēji izdevīgam darījumam. Palielinot minimālo algu, darba devēji būtu spiesti palielināt algas un maksāt nodokļus. Nepiekrītu citu darba devēju izteikumiem, ka pēc minimālās darba algas palielināšanas nākšoties atlaist darbiniekus. Kas tad viņu labā strādās? Šobrīd darba devēji izmanto zemo minimālās algas apmēru, tādā veidā arī apkrāpjot savus darbiniekus, kas uzņēmumam nodrošina peļņu. Domāju, ka minimālajai darba samaksai valstī jābūt vismaz 400 latu apmērā, kas ir ļoti tuvu vidējai darba samaksai.”

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Sanda Matīsa 
Siguldā: 
”Uzskatu, ka sākotnēji jāceļ neapliekamais minimums. Krīzes laikā tas tika būtiski samazināts. Tagad tam jābūt vismaz puses apmērā no minimālās algas, tātad 100 latiem mēnesī. Kopsakarā ar nākamgad paredzamo iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazinājumu cilvēkiem būtiski uzlabotos finansiālais stāvoklis. Nav izslēgts, ka, palielinoties neapliekamajam minimumam un samazinoties nodokļiem, darba devēji palielinātu darba algas vai pieņemtu jaunus darbiniekus. Atminos, ka pirms krīzes arī tika samazināti nodokļi darbaspēkam. Lai gan bija bažas, ka tas būtiski kaitēs valsts budžetam, notika pretējais efekts. Daudzi darba devēji un darbinieki legalizēja algu, tā palielinot arī valsts budžeta ienākumus. Domāju, lielāks nodokļu samazinājums šobrīd būtu labs stimuls pamest ēnu ekonomiku.”

 

Olga Terentjeva 
Rēzeknē: 
”Vislabāk būtu celt minimālo darba samaksu, jo pēdējos gados tā nav palielināta. Vienlaikus gan vajadzētu darba devējus atbrīvot no augstajiem nodokļiem, piemēram, samazinot sociālā nodokļa likmi, ko valstij no darbinieku algas maksā darba devējs. Tad vienlaikus ieguvējs būtu gan uzņēmējs, gan darbinieks – pirmajam būtiski nepalielinātos darba samaksas izdevumi, otrajam būtu konkurētspējīgāks atalgojums. Tas, ka Latvijā ir tik maza minimālā alga, ir absurds. Citās Eiropas valstīs, kur šobrīd ir ekonomiskā lejupslīde, ir krietni lielāka minimālā darba samaksa. Tad nu rodas jautājums, kādēļ ekonomiskās izaugsmes laikā nespējam palielināt darbinieku ienākumus? Uzskatu, ka minimālai algai jābūt vismaz tādā līmenī, kā to piedāvā tiesībsargs, proti, 300 latu. Tas būtu būtisks algas kāpums. Manuprāt, šobrīd darba devēji izmanto to, ka cilvēki ilgstoši pieraduši daudz strādāt par zemu samaksu.”

 

Fakti

* Minimālā alga Latvijā patlaban ir 200 lati, ar nodokļiem neapliekamais minimums ir 45 lati, bet neapliekamais minimums par apgādājamo ir 70 lati, no jūlija to paaugstinās līdz 80 latiem.

* Tiesībsargs Juris Jansons uzskata, ka 200 latu liela minimālā darba alga nav uzskatāma par taisnīgu un būtu jāceļ vismaz līdz 300 latiem.

* Savukārt finanšu ministrs Andris Vilks norādījis, ka minimālās algas paaugstināšana būs atkarīga no fiskālajām iespējām valsts budžetā, un minimālā alga jāceļ par 30 – 40 latiem.

* Labklājības ministrija turpina darbu pie minimālās algas apmēra pārskatīšanas, izvērtējot arī tās paaugstināšanas iespējas, taču piedāvājumu tās apjomam vēl neatklāj.

Avots: LETA

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.