Induļa Burkas zīmējums

Palīgierīce metāla griešanai, lai griezums būtu taisns 0

Pirmajā brīdī šķiet, ka nav nekā vienkāršāka, kā ar leņķa slīpmašīnu nogriezt nepieciešamo caurules vai kāda cita metāla gabalu. Taču tas pareizi vien tad, ja cauruli izmantosiet, piemēram, lai iedzītu zemē. Lai to izmantotu kādā konstrukcijā, svarīgi, lai griezuma līnija būtu taisna, turklāt ievērots noteikts griezuma leņķis. Panākt pēdējo bez palīgierīces vai ilgstoša treniņa nav tik vienkārši.

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Protams, rūpnieciski ražotu ierīci par aptuveni pusotra vai diviem simtiem eiro var iegādāties veikalā. Taču šo naudu var izmantot citiem mērķiem, ja ierīci izgatavo pats. Tās darbības princips ir vienkāršs – stabilam pamata rāmim piestiprināta ass, ap kuru var griezties ar atbalstu fiksēta leņķa slīpmašīna. Ērtības labad var izveidot atzīmes, lai griezumu varētu izdarīt ne tikai 90, bet arī 45 grādu leņķī. Tieši šie divi griezuma leņķi, montējot metāla konstrukcijas, jāizmanto visbiežāk. Noteikti nepieciešams rokturis, lai nevajadzētu turēties pie ieslēgtās slīpmašīnas. Tāpat vajadzīgas spīles griežamās detaļas drošai fiksēšanai.

Jāņem vērā, ka ierīces izgatavošana atmaksāsies vien tad, ja to paredzēsiet leņķa slīpmašīnai, kurā izmanto 240 mm diskus. Protams, var izmantot arī slīpmašīnas ar 125 mm diskiem, taču tad varēsiet pārgriezt vien ļoti neliela diametra caurules. Ierīces lielākā vērtība – slīpmašīnu tajā var ielikt un izņemt, lai izmantotu arī citiem mērķiem.

Sāk ar slīpmašīnas stiprinājumu

CITI ŠOBRĪD LASA

Ierīces izgatavošanu sāk ar stiprinājuma izveidošanu slīpmašīnai. No tās nomontē griezējdisku, rokturi un drošības aizsargu. Lielākajām slīpmašīnām korpusā ir trīs vietas roktura stiprināšanai ar vītni M8, mazākajām divas ar vītni M6. Jāizveido detaļa U burta formā, kurā precīzie iederas slīpmašīnas reduktors, turklāt urbumu asis detaļā precīzi sakrīt ar roktura stiprinājuma vietu asīm reduktora korpusā.

Detaļu sametinot izgatavo no 3–4 mm biezām metāla plāksnītēm (A).

Kā nākamo izgatavo pareiza taisnstūra formas rāmi (B). Sametinot jāseko, lai tā stūri patiešām būtu taisni. Vispirms metinājuma vietas pieķer un tikai pēc tam šuves metina pilnībā. Pietiks, ja rāmim izmantosiet 20 x 40 mm taisnstūrveida caurules. Rāmja izmērs ir vairāk gaumes un praktiskuma jautājums. Zīmējumā rāmja izmērs ir 400 x 300 mm.

Gultņu bloku labāk pirkt gatavu

Divu gultņu bloku ar asi (C) gan vēlams iegādāties veikalā jau gatavu. Šīs detaļas precīza izgatavošana mājas apstākļos, ja vien neesat pieredzējis atslēdznieks, nebūs pa spēkam.

Tālāk izgatavo divus 150 mm garus atbalstus (D) ar skrūvju vietām gultņu bloka stiprināšanai. Abām detaļām jābūt absolūti identiskām, lai griezums būtu precīzs. Atzīmē balstu vietu uz rāmja. To visvieglāk izdarīt, ja balstus saskrūvē ar gultņu bloku. Balstus piemetina perpendikulāri rāmja virsmai.

Ievēro leņķus!

Kā nākamo izgatavo kronšteinu (E), kam vēlāk piemetinās slīpmašīnas stiprinājumu. 250 mm attālumā no tās gala izurbj caurumu gultņu bloka asij. Arī šajā gadījumā rūpīgi jāievēro leņķi. Urbumam jābūt perpendikulāram kronšteina plaknei, un tā centram jāsakrīt ar viduslīniju. Urbumā ievieto un iemetina gultņu bloka asi. Ievērojot 45 grādu sagāzumu, pie kronšteina (E) piemetina slīpmašīnas stiprinājumu (A).

Reklāma
Reklāma

Ar detaļām (F) pastiprina rāmi, vienlaikus izveidojot pamatu apstrādājamās detaļas stiprināšanai. Šīs detaļas izgatavo no 20 x 20 mm kvadrātcaurules. Savukārt griešanas laikā apstrādājamo detaļu balstīs atbalsts no 25 x 25 mm leņķdzelzs (G). Tajā, tāpat kā detaļās (F), izurbj caurumus tā, lai atbalstu (G) varētu fiksēt 90 un 45 grādu leņķī.

Atliek vien ierīkot rokturi (H) darbgalda darbināšanai un atsperes mehānismu (I), kas pacels leņķa slīpmašīnu no apstrādājamās detaļas.

Kad konstrukcija samontēta, tai pieskrūvē leņķa slīpmašīnu, savā vietā novietojot gan aizsargu, gan griezējdisku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.