Foto: TASS/Scanpix/LETA

“Putinu – atlaist, Furgalu – mājās!” Par tā dēvēto Maskavas un provinces konfliktu Habarovskā 0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Krievijas Tālo Austrumu Habarovskas novadā kopš pagājušās piektdienas turpinās nesankcionētas protesta akcijas – iedzīvotāji ir sašutuši par viņu vēlētā gubernatora, tautā populārā Sergeja Furgala arestu.

Tas ir Maskavas un provinces konflikts, teic politologi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Krievijas Habarovskas novada gubernatoru Sergeju Furgalu saistībā ar apsūdzībām pasūtījuma slepkavību organizēšanā aizturēja 9. jūlijā un nekavējoties pārveda uz Maskavu.

Pagaidām viņš aizturēts uz diviem mēnešiem. Līdz vakardienai Furgals vēl oficiāli nebija atcelts no amata, taču tas var notikt tuvākajās dienās. Par gubernatoru viņš kļuva 2018. gadā, bet līdz tam bija Valsts domes deputāts.

Izmeklēšana apgalvo, ka Furgals 2004. un 2005. gadā organizējis divu uzņēmēju slepkavības un varētu būt saistīts arī ar citiem noziegumiem Tālo Austrumu reģionā, kas pastrādāti 20./21. gadsimta mijā.

Arestētais gubernators pārstāv skandalozā Krievijas politikas veterāna Vladimira Žirinovska vadīto Liberāldemokrātisko partiju (LDPR) un kategoriski noliedz viņam izvirzītās apsūdzības.

Pagājušās piektdienas stihiskais, nesankcionētais mītiņš Furgala aizstāvībai Habarovskas centrā, kas turpinājās vēl pēc pusnakts, ir atzīts par vismasveidīgāko visa šī Krievijas reģiona vēsturē.

Pēc neoficiālām aplēsēm, uz to pulcējas līdz 40 tūkstošiem dalībnieku. Mazāka mēroga protesti notikuši arī citās Habarovskas novada pilsētās un ciemos.

Pirmdien aptuveni 700 cilvēku vispirms sapulcējās Ļeņina laukumā iepretī Habarovskas novada administrācijai un tad kolonnā devās pa gājēju ietvēm uz pilsētas centru.

Pasākumi notiek mierīgi. Protestētāji lieto saukļus “Putinu – atlaist, Furgalu – mājās!”, “Maskava, vācies!”, “Putins – zaglis!”, “Nost caru!”, “Kauns Kremlim!”, “Nē patvaļai!” OMON kaujinieki un policija atrodas ielās un administrācijas ēkās, taču saglabā neitralitāti.

Reklāma
Reklāma

Vietējā administrācija vērsusies pie demonstrantiem ar lūgumu nepakļauties provokācijām, protestēt likuma ietvaros un atgādinājusi arī par Covid-19 briesmām.

Nedēļas sākumā Habarovsku neoficiāli apmeklēja Krievijas prezidenta pilnvarotais Tālo Austrumu federālajā apgabalā Jurijs Trutņevs, kurš slēgtās sanāksmēs tikās ar vietējās pašvaldības un spēka struktūru amatpersonām.

Trutņevs nemieru organizēšanu pārmetis vietējai varai un pieprasījis nekavējoties pārtraukt akcijas. Tikmēr Furgala pārstāvētās partijas šefs Žirinovskis piedraudējis, ka LDPR aizies no Krievijas Valsts domes un protestos iesaistīs partijas nodaļas arī citās Krievijas pilsētās, ja Furgalu neatbrīvos.

“Lai visa pasaule uzzina, kāds bardaks valda valstī!” viņš paziņojis žurnālistiem. Žirinovska interpretācijā, Furgals aizturēts, jo atteicies maksāt neoficiālo nodevu Maskavai – “atteicās vest kārbas [ar naudu]”.

Pret pastāvošo režīmu kritiski noskaņotie novērotāji Krievijā uzsver, ka notiekošais ir ilustrācija neapmierinātībai, kas pēdējos gados Krievijas provincē briedusi pret Maskavu un tagad izlauzusies uz āru.

Daudzi reģionos uzskata, ka galvaspilsēta tos aplaupa, izsūcot līdzekļus un visu labāko pievācot sev. Sen zināms, ka labklājības līmenis Maskavā un provincē atšķiras pat ļoti radikāli.

Komentētāji īsti neapšauba iespēju, ka no 90. gadu bandītu vidus nākušais gubernators varētu būt iejaukts slepkavībās un noziedzīgos darījumos, taču jautājums ir, kādēļ Maskavā par to atcerējušies tikai tagad.

Visticamāk, Furgalu aizvākuši ne jau dēļ jaunības kriminālnoziegumiem, bet tāpēc, ka Kremlis viņam nespēj piedot uzvaru 2018. gada vēlēšanās, kad Žirinovska partijas kandidāts cīņā par gubernatora krēslu ar 70% balsu sakāva valdošās partijas “Vienotā Krievija” virzīto sāncensi.

Laikraksts “Kommersant” apgalvo, ka Furgals pirms tam noraidījis priekšlikumu pāriet uz valdošo partiju un atteicies arī noņemt savu kandidatūru.

Jau tad varētu būt nolemts, ka viņš jāsoda. Turklāt, nācis pie varas, jaunais gubernators izspieda no novada administrācijas “Vienotās Krievijas” ielikteņus un pamazām pārvērta Habarovskas novadu par LDPR “cietoksni”.

Vienlaikus viņš reāli ķērās pie reģiona sakārtošanas, ar to iekarojot iedzīvotāju simpātijas. Gan Furgala uzvara 2018. gada vēlēšanās, gan tagadējie protesti pēc būtības signalizē par Krievijas reģionu iedzīvotāju dusmām par prezidenta Vladimira Putina īstenoto pārspīlēto varas centralizāciju, kad novados visu diktē Maskava.

Daudzi Krievijas politologi uzsver, ka protestētājus neinteresē Furgala vaina slepkavībās – viņu niknums vēršas pret Maskavu, kas kārtējo reizi tiem “uzspļāvusi”.

Uz šādu noskaņojumu norāda arī protestu dalībnieki – Habarovskas apgabala iedzīvotāji, paužot savas domas vācu raidītāja “Deut­sche Welle” krievu valodas dienestam. “Mēs paši zinām, ka viņš nav bez grēka.

Tomēr viņu mīl, neskatoties uz visiem grēkiem un ekonomiskajiem stiķiem pagātnē. Bet tā demonstratīvi ņemt un viņu novākt? Tas saniknoja visus!” atzinis viens no aptaujātajiem, vietējais mārketinga speciālists Vjačeslavs Mirončuks.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.