Parafīns silda un ārstē 
 0

Reizēm zāles var aizstāt parafīns – ne gluži 
tas, kas svecēs, bet medicīniskais. Turklāt, ievērojot piesardzību, to iespējams lietot arī mājās.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm 115
Lasīt citas ziņas

Attīrīta parafīna procedūras fizikālajā medicīnā izmanto gan profilaksei, gan ārstēšanai. Tās ieteicamas pret locītavu iekaisumu, sāpēm un stīvumu (izņemot akūto periodu), kā arī polineiropātijas gadījumā, rētaudu mīkstināšanai, sīko asinsvadu un muskuļu spazmu mazināšanai.

Parafīns iedarbojas uz ādu un zemādas audiem ar siltumu un spiedienu. Aplikācijas vietā mazinās tūska, tiek veicināta asiņu un limfas plūsma. Uzlabojas ādas mikrocirkulācija, un tas nozīmē, ka šūnas saņems vairāk barības vielu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Labsajūta būs jūtama uzreiz, taču, lai aplikācijas efekts būtu noturīgāks, nepieciešamas vismaz 6–12 procedūras, ko veic katru dienu vai pārdienās, un kursu atkārto 2–3 reizes gadā.

Parafīnu nedrīkst lietot, ja ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, dažādas infekcijas slimības, asas sāpes, trombi, asiņošana vai to rašanās risks, onkoloģiskas slimības.

Mājas apstākļos sasmalcinātu medicīnisko parafīnu silda ūdens peldē līdz 50–54 °C temperatūrā, kamēr tas izkūst. Pēc tam ar otu uzklāj šķidro masu uz plaukstām vai pēdām vairākās kārtās 3–5 milimetru biezumā. Ja uz ādas ir apmatojums, vispirms uzziež augu eļļu. Virs parafīna uzliek pārtikas plēvi, ietin aplicēto vietu palagā un pēc tam segā. Aplikāciju tur 15–20 minūtes.

Pēc procedūras vēlams uzturēties siltā telpā, iedzert siltu tēju un izmasēt sasildītos audus. Ja aplikācijas liktas uz pēdām, vajag uzvilkt vilnas zeķes un doties pie miera.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste, algoloģe Dzintra Vāvere gan neiesaka nodarboties ar šādu pašārstēšanos, jo rezultāti nebūs tik labi, kā sadarbojoties ar speciālistu, turklāt parafīns, nonākot saskarē ar uguni, var aizdegties, radot smagus ķermeņa apdegumus. Neveikli rīkojoties, šķidro parafīnu sev virsū var uzliet ne tikai pieaugušie, bet arī tuvumā esošie bērni.

Aptiekās iespējams iegādāties arī ozokerītu jeb kalnu vasku, kuru izmanto līdzīgi. Salīdzinot ar parafīnu, ozokerīts ilgāk saglabā siltumu un dziļāk izsilda audus. Kalnu vaska sastāvā ir sveķi, sērūdeņradis, metāns, etāns, asfaltēni, minerāleļļas un citas bioloģiski aktīvas vielas, kas labāk pabaro ādas šūnas, tādēļ efekts ir ātrāks un noturīgāks, nekā lietojot tikai parafīnu. Medicīnas iestādēs ozokerīta labākai iedarbībai parasti pievieno arī noteiktu daudzumu parafīna, un kalnu vaska aplikāciju ārstniecisko efektu jūt pat smagi slimnieki. Taču lietošanai mājas apstākļos ozokerīts ir vēl nedrošāks par parafīnu, jo ātrāk uzliesmo un intensīvāk deg.

Reklāma
Reklāma

Parafīns un ozokerīts parasti nopērkams 250 gramu iepakojumā un maksā attiecīgi aptuveni četrus un sešus eiro. To nevar uzskatīt par dārgu pirkumu, jo materiālu var izmantot vairākas reizes. P