Foto – Shutterstock

Pārāk zems asinsspiediens: kādēļ tāds ir un kā var palīdzēt ājūrvēda 1

Nedaudz pazemināts asinsspiediens cilvēku parasti neapgrūtina. Ja vien tas nesasniedz kritisko robežu, nav vērts uztraukties, tomēr reizēm tas traucē labi justies. Tad vajadzētu noskaidrot problēmas iemeslu un to novērst, taču speciālu medikamentu spiediena paaugstināšanai nav.

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Lasīt citas ziņas

Lai gan katrs var justies labi ar atšķirīgu asinsspiedienu, par ideālo normu atzīst 120/80 mm/Hg. Ja abi rādītāji rakstāmi ar diviem cipariem, to uzskata par pazeminātu, taču, ja asinsrite nodrošina normālu skābekļa apgādi organismā un pašsajūta ir laba, tas konkrētajam cilvēkam atzīstams par normālu. Zemam spiedienam ir savas priekšrocības, jo pastāv mazāks risks iedzīvoties infarktā, insultā un citās nopietnās slimībās. Tomēr ne visiem organisms spēj pielāgoties – var rasties reiboņi, miegainība, nogurums, nespēks, koncentrēšanās spēju traucējumi. Nereti šie cilvēki ir salīgi, viņiem ir aukstas plaukstas un pēdas, jo raksturīgi perifērās asinsrites traucējumi.

– Ja jaunībā spiediens bijis 90/60 mm/Hg, bet mūža otrajā pusē paaugstinās līdz 120/70 mm/Hg, cilvēks nereti jūtas slikti. Ja viņš dakterim to nepasaka, tiek meklētas visādas problēmas, taču beigās izrādās, ka asinsspiediens normalizējas. Cilvēkiem ar zemu spiedienu bīstama var būt tā strauja paaugstināšanās, jo asinsvadi nav elastīgi un var viegli plīst, radot asinsizplūdumu, – stāsta ārstu prakses “Aparmita plus” ģimenes ārste un ājurvēdas konsultante Ilona Ābele-Šrenka.

Kāpēc zems

CITI ŠOBRĪD LASA

Asinsspiediens uz laiku nokrīt pēc bagātīgas maltītes, kad asinis koncentrējas galvenokārt vēdera dobuma orgānos un smadzenes izjūt to trūkumu, kas izpaužas kā pastiprināta miegainība. Savukārt citkārt tas noslīd, ievērojot stingru diētu vai badojoties. Nereti zems asinsspiediens ir jaunām, kalsnām sievietēm. Tas var nokrist zema muskuļu tonusa dēļ vai menstruāciju laikā, jo organisms zaudē daudz šķidruma.

Bieži vien asinsspiediens normalizējas vai pazeminās līdz ar gadiem. Piemēram, vīriešiem skelets attīstās līdz pat 25 gadu vecumam. Kad pilnībā izveidojušies muskuļi, kas masē asinsvadu sieniņas, stabilizējas arī spiediens.

Asinsspiediens var pazemināties, ja ir traucēta asiņu apgāde vai izjaukts hormonālais līdzsvars.

Sievietēm tas kļūst normāls pēc dzemdībām, kad organismā notiek hormonālas pārmaiņas.

Zemu asinsspiedienu var izraisīt barības vielu uzsūkšanās traucējumi, virsnieru darbības problēmas, mazasinība un citi iemesli, taču ne vienmēr tos izdodas noskaidrot. Nereti tā ir iedzimta īpatnība.

Viens no problēmas cēloņiem var būt nepareiza zāļu, piemēram, urīndzenošu medikamentu, lietošana, lai notievētu. Asinsspiediens var pazemināties, dzerot asinsvadus paplašinošus, kā arī nomierinošus medikamentus.

Kā paaugstināt spiedienu

• Var palīdzēt tonizējoši uztura bagātinātāji, kas satur ginku, žeņšeņu, zeltsakni, eleiterokoku, Ķīnas citronliānu. Tos lieto vismaz divas nedēļas un tad izvērtē organisma reakciju. Ja palīdz, var turpināt līdz pusotram mēnesim, raugoties, lai spiediens neuzlēktu par augstu.

• Svarīgi ik dienu pilnvērtīgi ēst un uzņemt aptuveni divarpus litrus šķidruma, kaut negribas, jo ūdens palīdz uzturēt organismā nepieciešamo asiņu tilpumu.

• Asinsspiedienu paaugstina vārāmais sāls. Sliktas pašsajūtas brīžos var apēst pustējkaroti sāls vai izšķīdināt to glāzē ūdens un izdzert. Ja šī metode palīdz, to var izmantot periodiski, taču regulāri un ilgstoši sāļu ēdienu nevajadzētu lietot, lai nesabojātu nieres un vielmaiņu, kā arī neiegūtu citas kaites.

Reklāma
Reklāma

• Ieteicamas fiziskas aktivitātes, lai darbotos muskuļi un nodrošinātu labu asinsriti. Vēlams, lai tās notiktu svaigā gaisā, jo telpās bieži vien trūkst skābekļa, uz ko cilvēki ar zemu spiedienu reaģē pastiprināti.

• Asinsriti uzlabo kontrastduša, beigās noskalojoties ar aukstu ūdeni.

• Lieto tonizējošus dzērienus, piemēram, melno vai zaļo tēju, bet vislabāk – mate tēju.

• Ilona Ābele-Šrenka par īpaši labu līdzekli asinsspiediena paaugstināšanai atzīst rozmarīna tinktūru, ko lieto pa 10 pilieniem divreiz dienā vienu nedēļu un, ja nepieciešams, turpina vēl.

• Reizēm pret zemu asinsspiedienu palīdz lakrica. Uz vienu krūzi ūdens ņem vienu tējkaroti saknes pulvera, vāra piecas minūtes un dzer novārījumu reizi dienā divas nedēļas. Var lietot arī lakricas kapsulas 400–500 mg lielā devā.

• 30–40 rozīnes uz nakti iemērc ūdenī un apēd no rīta tukšā dūšā, vēlams vienā un tajā pašā laikā. Izdzer arī ūdeni, kurā tās atradušās. Turpina aptuveni mēnesi.

• 15 svaiga bazilika lapas sasmalcina un izspiež sulu. Pievieno tējkaroti medus un kārtīgi samaisa. Lieto divas reizes dienā nedēļu un, ja nepieciešams, kursu atkārto.

• Zemu asinsspiedienu iesaka paaugstināt, arī dienas laikā apēdot 4–5 mandeles, 10–15 upenes vai 15–20 zemesriekstus un uzdzerot glāzi piena.

• Ja zems asinsspiediens sagādā problēmas, vēlams atteikties no alkohola, neēst daudz maizes, rīsu, kartupeļu, makaronu un citu ogļhidrātiem bagātu produktu.

• Pret zemu asinsspiedienu var līdzēt īpaši ājurvēdiskie preparāti, piemēram, ašvaganda.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.