Pēc kā izsalkuši tavi mati ziemā? 2

Plāni, nespodri un lūstoši mati nav tikai vizuāls „defekts”. Lai gan matus trauslus var padarīt to nesaudzīga aprūpe, piemēram, pārlieku bieža krāsošana, balināšana un matu taisnošana, matu bojāšanās un izkrišana ir būtisks indikators arī cilvēka iekšējai veselībai. Visbiežāk matu problēmām risinājums tiek meklēts šampūnos un matu maskās, taču to lietošana nesniegs vēlamo efektu, ja mati netiks baroti no „iekšpuses”. „BENU Aptieka” farmaceits Vitālijs Mitrohins stāsta par pārtikas produktiem, vitamīniem un minerālvielām, kas ir būtiskas matu stiprināšanai.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Lai iegūtu spīdīgus, zīdainus matus, kas izskatās gluži kā pēc friziera apmeklējuma, ļoti būtiski ir matus pabarot no iekšienes, jo gluži kā koka lapām, kuras savu barību saņem no saknēm, arī mati savas barības vielas uzņem no saknes. Savukārt, ja mata sakne nav pabarota, matu veselība nebūs atgūstama pat ar dārgiem matu kopšanas līdzekļiem. Vēsais rudens un ziemas laiks ir periods, kad par matiem būtu jāparūpējas papildus, jo aukstais vējš un sausais iekštelpu gaiss tos var novājināt.

Kādi vitamīni nepieciešami matu veselībai?
Lai uzlabotu matu izskatu un veicinātu to augšanu, īpaši būtisks ir sabalansēts, uzturvielām un vitamīniem bagāts uzturs. Visbiežāk dažādas matu problēmas var izraisīt dzelzs, sēra, cinka, kalcija, vitamīnu A un E, kā arī B grupas vitamīnu trūkums. Lai uzņemtu šos vitamīnus, ikdienas uzturā nepieciešams iekļaut dabiskas izcelsmes pārtikas produktus, kas palīdzēs pabarot mata sakni.

CITI ŠOBRĪD LASA

„BENU Aptieka” farmaceits Vitālijs Mitrohins skaidro, ka mata struktūra pamatā ir veidota no proteīna. Ja proteīna rezerves organismā izsīkušas, mati kļūst vājāki un var sākt šķelties. Lielisks proteīna avots ir olas baltums, biezpiens un citi piena produkti, kā arī pākšaugi. Tāpat matu veselībai būtisks ir arī dzelzs un C vitamīns. Dzelzs klātbūtne organismā veicina matu augšanas ātrumu. Dzelzi iespējams uzņemt ar dažādiem tumšzaļajiem salātiem, piemēram, spinātiem, skābenēm, dažādiem riekstiem, ķirbi, kāpostiem, savukārt dzelzs uzsūkšanos organismā nodrošina C vitamīns. Tas atrodams citrusaugļos, upenēs, ābolos, plūmēs u.c.

Ļoti labvēlīgi matu veselību ietekmē dažādi rieksti. Piemēram, mandelēs un valriekstos atrodams E vitamīns, kas darbojas kā antioksidants, cīnoties pret brīvajiem radikāļiem, kas izraisa novecošanas procesus. E vitamīns bagātīgi atrodams arī pākšaugos. Jau minētie rieksti, kā arī graudaugi un brūnie rīsi satur cinku. Par cinka trūkumu var liecināt tas, ka matiem zūd mirdzums. Ja mati ir trausli un lūst vai arī problēma ir sausa galvas āda, lieti noderēs Omega 3 taukskābes, kas atrodamas zivīs (lasis, forele, mencu aknas) un zivju eļļā. Protams, ceļā uz veseliem matiem nevajadzētu aizmirst par pietiekamu šķidruma uzņemšanu.

Ja ar pārtiku nav līdzēts
Ja sabalansēts uzturs nesniedz vēlamos rezultātus vai arī matu stāvoklī konstatējat izmaiņas, kurām cēlonis nav skaidrs, un vēlaties paātrināt augšanas ātrumu vai gluži vienkārši palutināt matus, BENU aptieku farmaceits V.Mitrohins rekomendē lietot kompleksos uztura bagātinātājus matu stāvokļa uzlabošanai. Aptiekas sortimentā atrodami īpaši matu veselībai paredzēti uztura bagātinātāji, kuru saturs ir sabalansēts ar vitamīniem un minerālvielām, kas ļaus papildināt ikdienas uzturu ar visām matu veselībai nepieciešamajām vielām. Šāda veida līdzekļiem pirmie rezultāti ir pamanāmi aptuveni pēc viena mēneša lietošanas, taču ieteicamais lietošanas kurss gan ir ilgāks – aptuveni no trim līdz sešiem mēnešiem, jo tikai ilgākā laika periodā iespējams iegūt stabilu un paliekošu rezultātu. Ja nepieciešams, kursu var atkārtot pēc trim mēnešiem.
Tiem, kas nevēlas lietot vitamīnu kompleksus, pieejami arī cita veida efektīvi preparāti. Lielisks eliksīrs matu stiprināšanai un augšanai ir silīcijs. Tas uzlabo kolagēna, kas ir galvenā ādas olbaltumviela, un keratīna sintēzi, šādi stiprinot matus, nagus un ādu. Tomēr ar laiku un pēc 25 gadu vecuma silīcija saturs organismā, it īpaši ādā, sāk strauji samazināties, kā rezultātā mati kļūst trauslāki un plānāki, turklāt elastību zaudē arī āda, kā rezultātā sāk veidoties krunkas. Tāpēc farmaceits iesaka silīciju uzņemt papildus, piemēram, aptiekās ir pieejami silīcija preparāti, kas gatavoti no tīruma kosas un bambusa, kā arī silīcijs šķidrā veidā. Turklāt pozitīvi, ka silīcija preparātu iedarbība kļūst manāma jau mēneša laikā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.