Foto: Kurhan/SHUTTERSTOCK

Pensionārs izsludinājis maksātnespēju un ticis vaļā no parādiem. Vai tiešām tā var būt? 0

Mans kaimiņš stāsta, ka esot izsludinājis savu maksātnespēju un ticis vaļā no parādiem. Vai tiešām tā varētu būt, ja viņš jau divus gadus saņem vecuma pensiju? Tad jau lielākā daļa pensionāru varētu būt maksātnespējīgi! INĀRA RĪGĀ

Reklāma
Reklāma

Pamatnosacījumi

Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Kokteilis
Izplatītas frāzes, ko vedeklām labāk neteikt vīramātēm 1
Lasīt citas ziņas
Pensionārs ir tāds pats cilvēks kā visi pārējie, kuri var izsludināt maksātnespēju, taču tam ir savi nosacījumi, kas jāņem vērā.

Tātad kurš katrs cilvēks gan tā nevar rīkoties. Maksātnespējas likuma mērķis ir veicināt finansiālās grūtībās nonākuša godprātīga parādnieka saistību izpildi un, ja vien tas iespējams, maksātspējas atjaunošanu, piemērojot likumā noteiktos principus un tiesiskos risinājumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

!!! Maksātnespējas likumā noteikts, ka fiziskās personas maksātnespējas procesa subjekts var būt jebkura fiziska persona, kura pēdējo sešu mēnešu laikā bijusi Latvijas Republikas nodokļu maksātāja un kurai ir finansiālas grūtības.

Lai ierosinātu maksātnespējas procesu, jābūt šādām pazīmēm: cilvēkam nav iespēju nokārtot parādsaistības, kurām iestājies izpildes termiņš, un parādsaistības kopā pārsniedz 5000 eiro vai ar pierādāmiem ap­stākļiem šai personai nebūs iespējams nokārtot parādsaistības, kuru izpildes termiņš būs gada laikā, un parādsaistības kopā pārsniedz 10 000 eiro.

Uz ko nevar vērst piedziņu

Fiziskās personas maksātnespējas process sastāv no bankrota procedūras un saistību dzēšanas procedūras.

Bankrota procedūras laikā tiek realizēta visa parādnieka manta, un tajā iegūtie līdzekļi novirzīti kreditoru prasījumu apmierināšanai. Saistību dzēšanas procedūras ietvaros parādnieka ienākumi tiek novirzīti kreditoru prasījumu apmierināšanai, un pēc saistību dzēšanas procedūras termiņa beigām tiek dzēstas šīs procedūras ietvaros nesegtās saistības.

Taču ne jau uz visu var vērst piedziņu, piemēram, piedziņa neattiecas uz atlaišanas, apbedīšanas pabalstu, pabalstu mirušā laulātajam, valsts atbalstu ar celiakiju slimam bērnam, apgādnieka zaudējuma pensiju, atlīdzību par apgādnieka zaudējumu un citiem sociālajiem pabalstiem, bērna uzturlīdzekļiem Ministru kabineta noteikto minimālo bērna uzturlīdzekļu apjomā, kurus saistībā ar tiesas nolēmumu vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas lēmumu maksā viens no vecākiem, konkrētām parādnieka mantām, kas noteiktas Civilprocesa likuma 1. pielikumā (mājas iekārtām, mājturības priekšmetiem, apģērbam, mēbelēm utt.).

!!! Šajā gadījumā pensija var tikt uzskatīta arī par ienākumiem (protams, atkarībā no tās apjoma), jo parādniekam, kā arī katram viņa ģimenes loceklim un apgādībā esošām personām ir jāatstāj nauda minimālās mēneša darba algas apjomā.

Reklāma
Reklāma

Kas notiek pēc tam

Pēc fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas tiek apturēta izpildu lietvedība lietās par piespriesto, bet nepiedzīto summu piedziņu un lietās par parādnieka saistību izpildīšanu tiesas ceļā, turklāt parādnieks zaudē tiesības rīkoties ar visu savu mantu, kā arī ar viņa valdījumā vai turējumā esošo trešajām personām piederošo mantu (izņemot mantu, uz kuru nevar vērst piedziņu), un šīs tiesības iegūst maksātnespējas administrators.

Apstājas aizdevuma (kredīta) lietošanas procentu pieaugums, likumisko procentu pieaugums, līgumsoda pieaugums (tajā skaitā procentos izteikta līgumsoda pieaugums) un nokavējuma naudas pieaugums. Nodokļu prasījumiem tiek apturēta tās nokavējuma naudas aprēķināšana, kura tiek noteikta kā procentu maksājums par nodokļu, nodevu un sodanaudas samaksas termiņa nokavējumu.

Parādnieks zaudē tiesības bez maksātne­spējas administratora piekrišanas biežāk par reizi mēnesī slēgt darījumus, kuru summa pārsniedz vienu minimālo mēnešalgu, un tiesības bez administratora piekrišanas uzņemties jaunas parādsaistības.

UZZIŅA

Fiziskās personas maksātnespējas procesa izmaksas, kas jāveic pašai personai, ir 860 eiro (divas minimālās mēnešalgas) un valsts nodeva 70 eiro (pieteikums tiesai). Taču likums paredz segt arī citas procesa izmaksas, ja tādas rodas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.