“Arī ēšanā cenšamies ievērot dabīgus akcentus. Ja paši pagatavojam saldējumu, tam ir pavisam cita, daudz izcilāka garša. Svarīgi, ka arī abi bērni – Gustavs un Alma – piedalās šajā procesā,” priecājas Žanete.
“Arī ēšanā cenšamies ievērot dabīgus akcentus. Ja paši pagatavojam saldējumu, tam ir pavisam cita, daudz izcilāka garša. Svarīgi, ka arī abi bērni – Gustavs un Alma – piedalās šajā procesā,” priecājas Žanete.
Foto: Matīss Markovskis

Man patīk izjūta, ka kaut kas iet mazumā. Diplomētas vecmātes zaļā dzīvošana 0

“Sevis izzināšanai un zaļākai dzīvošanai īpaši pievērsos savas mammītes dēļ. Viņa nomira pirms četriem gadiem, slimoja ar vēzi. Šis notikums kļuva par manu lielāko skolotāju. Tā saka Žanete Eglīte, divu bērnu mamma, diplomēta vecmāte un pirtniece, interneta bloga Jasmīns veidotāja. Žanete apguvusi dabīgās kosmētikas gatavošanu, labprāt dalās receptēs gan savā blogā, gan interneta vietnē Instagram.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Patlaban Žanete ir pilna laika mamma, dzīvo mājās ar mazo Almu, vecākais dēls Gustavs apmeklē bērnudārzu, drīz svinēs triju gadu jubileju. Tētis, ģimenes galva Mārtiņš, studē Zviedrijā – maģistrantūrā apgūst programmēšanu. Viņi abi ir zaļākas dzīves piekritēji. Žanete smaidot teic, ka Mārtiņš ir minimālists pēc pārliecības, bet viņa gan nāk no kārtīgas krājēju cilts.

Lai gaiss un galva svaiga!

“Notika tā, ka mums ar vīru nācās sakārtot divu radinieku dzīvesvietas pēc viņu aiziešanas mūžībā. Tad ieraudzīju, kādas sekas ir lieku mantu krāšanai, kaut tas darīts ar labu nodomu. Ja visi stūri ir piebakāti ar mantām, šķiet, ka telpās trūkst gaisa. Mana mamma bija mūžīgā māksliniece, visu gribēja paturēt, sak, varbūt noderēs, ievajadzēsies kaut ko šūt, tamborēt vai salīmēt. Tā loriņi krājās. Lielāko daļu viņa tā arī neizmantoja.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad pārcēlāmies uz šo dzīvesvietu, es arī daudz ko atstiepu līdzi. Skapis bija pārpildīts drēbēm, ko sen nevalkāju, visur nieciņi, suvenīri… Tad lēnām mantu pa mantai sākām atvadīties no agrākās iedzīves. Vairumu lietu atdevām veikalam Otrā elpa, šo to piedāvājām sociālajos tīklos.

Vīra vecāki, redzot mūsu aktivitātes, arī iesaistījās krāmu mazināšanā. Prieks, ka kādam noderēja simt trīslitru burkas, ko viņi gadiem bija krājuši.

Man patīk izjūta, ka kaut kas iet mazumā. Rodas brīva telpa, svaiga galva! Reizi pusgadā atkal eju visam cauri, pārskatu, vai nav kas lieks. Tomēr lielākā māksla ir nesākt atkal pirkt, nestiept vietā jaunas lietas.”

Ģimenes skapi tagad pilda gandrīz tikai lietots apģērbs. Sev Žanete cenšas izveidot tā dēvēto kapsulas garderobi, kas sastāv no neliela daudzuma drēbju, ko viegli kombinēt. Viņa aizraujas, meklējot dažādas apģērba un apavu pērles, piemēram, andelemandele.lv mājaslapā. Meklē nesteidzīgi, ik pa laikam ieiet internetā un pārskata piedāvājumu. Un tiešām – allaž atrod tieši to, ko meklējusi.

“Man ļoti patīk apziņa, ka netērēju lielu naudu un izmantoju jau saražoto, tā taupot gan savus, gan dabas resursus. Es varu dot lietām otru mūžu. Pievēršanās minimālismam ir man papūtusi nost miglu, ļāvusi skaidrāk saskatīt dzīves prioritātes.”

Bez kļūdām neiztikt

Vannasistabas plauktiņus rotā pudelītes un dozītes, kur ieslēpts Žanetes radīts pildījums. Dabīgās kosmētikas gatavošanu Žanete iemācījusies mācību centra Elisanda kursos. Viņa prot dabūt gatavu visu, ko vien var iedomāties: krēmu, šampūnu, zobu pastu, dezodorantu, ķermeņa sviestu un skrubi, arī mājas tīrīšanas līdzekļus. Protams, ir lietas, ko pērk gatavas, tomēr arī tās izvēlas atbilstīgas saviem standartiem un attieksmei pret dabu un dzīvniekiem.

Reklāma
Reklāma

Visa iesākums, iespējams, ir medicīnas zināšanas, kuras Žanete ieguvusi, apgūstot vecmātes profesiju. Daudz ko izdevies uzzināt Pirtsskolā, kur viņa skolojusies par pirtnieci.

“Gatavojot dabīgo kosmētiku, mani uzrunā vidi saudzējošais faktors un nekaitīgums veselībai. Varu izpētīt visas sastāvdaļas, to izcelsmi un īpašības. Pamazām esmu nomainījusi gandrīz visu, ko ikdienā lietojam. Recepšu jau daudz, bet svarīgi atrast to, kura tiešām patīk. Tad nu eksperimentēju.

Protams, gadās kļūdas. Vāru krēmu, bet jau pēc diennakts ūdens daļa atdalās no eļļas daļas.

Nesaprotu, kāpēc tā. Izrādās, dažu vielu temperatūrām jābūt ļoti precīzi saskaņotām.

Nereti jautā, vai pašam gatavot kosmētiku iznāk lētāk. Noteikti! Īpaši, ja salīdzina ar dārgu firmu produkciju. Sākumā nākas izdot vairāk, lai nopirktu izejvielas, tomēr laika gaitā tas atmaksājas. Pareizi glabātas sastāvdaļas der vismaz 3–4 mēnešus, galvenais, lai tām brīvi netiek klāt gaiss un saules stari.

Izmantoju dabīgās kosmētikas veikala BB Factory produkciju – tur var atrast visu nepieciešamo. Man prieks, ka savu padomu neliedz veikala saimniece Ieva Biedrīte. Izejvielas var nopirkt arī citur, piemēram, veikalos Mana aromstudija vai Calendula.

Foto: Matīss Markovskis

Nopelnīt pulksteni

Vai kosmētikas gatavošanai vajag īpašu aprīkojumu? Žanete teic, ka speciāli pērk tikai dažas lietas, pārējo piemēro. Katliņu taču var kārtīgi izmazgāt un izkarsēt, lai nekaitētu ne kosmētikai, ne ēdienam.

“Noteikti nesāku ar aprīkojumu – visu sapirkšu un tad tikai sākšu. Tas ir līdzīgi kā ar sportošanu. Vispirms iegādājas dārgu tērpu un tad mēģina saņemties. Vīrs vienmēr saka: sportam nevajag naudu, uzvelc tupeles un skrien.

Nesen man ļoti sakārojās viedo pulksteni, kas skaita soļus, mēra pulsu, rāda nodedzinātās kalorijas un uzrauga aktivitātes līmeni. Bet es sev teicu: vispirms paveic kaut ko, pierādi, ka esi to pelnījusi!

Pēc abiem bērniem man bija pieaudzis svars, jutos ne savā ādā. Kopā ar draudzenēm iesaistījos īpašā treniņprogrammā, kas deva arī veselīga dzīvesveida rekomendācijas.

Sakārtoju ēdienkarti, ik rītu vingroju, gāju aukstā dušā, katru dienu nosoļoju teju desmit kilometru.

Sāku justies labāk, svars saruka. Atzinu, ka tagad jūtos nopelnījusi viedo pulksteni, un Ziemassvētkos to saņēmu dāvanā no vīra.”

Vaicāju par Žanetes aktivitātēm internetā. Viņa teic, ka tā ir vēlme dalīties labajā. Pateikt citiem, ko uzzini, iemācies. Tā radās blogs Jasmīns. Pēc tam viņa sāka arī instagramā ievietot bildes un stāstiņus par savu ikdienu: rādīja, kā klājas mammai ar diviem bērniem, kā kuļ krēmu vai pagatavo jēdzīgu zobu pastu.

“Es vienkārši daru to, kas mani iedvesmo, un ar to dalos. Ja tas iededz uguntiņas manās acīs, viss ir kārtībā!”

RECEPTES

Mūsmāju saldējums

Foto: Matīss Markovskis

Vispirms sagriežu ripiņās banānu un to ievietoju ledusskapja saldētavā, kamēr sasalst. To blendēju kopā ar mango un dažādām ogām, var saldētām.

Pievienoju nedaudz Indijas riekstu, rīsu krēmu vai kokosriekstu pienu (var citu augu pienu). Turpinu visu blendēt, kamēr kārums iegūst tīkamu konsistenci.

Lūk, veselīgais saldējums gatavs!

Mājas tīrībai

Ar šo mazgāju teju visu: grīdu, virsmas, izlietni, klozetpodu.

Nopērku šķidrās ziepes (uz beziepakojuma veikalu Turza dodos ar savu trauku). Tās ieleju 250 ml traukā – pirksta biezumā. Pievienoju eikalipta ēterisko eļļu un ūdeni. Un viss!

Kosmētikas noņēmējs

Foto no privātā albuma

• 80 g ūdens vai ziedūdens

• 15 g tenzīda, virsmaktīvās vielas (putojošā sastāvdaļa, kas palīdz noņemt dekoratīvo kosmētiku)

• pa 1 g aktīvās vielas, kas mīkstina un aizsargā ādu (D-pantenols, Oligoquat vai hialuronskābe)

• 15 pilienu konservanta (izmantoju Cosgard)

• ēteriskā eļļa pēc sajūtām un garastāvokļa

Visas sastāvdaļas liek traukā un sajauc. (Es gatavoju uzreiz 250 ml, ar to pietiek pāris mēnešiem.)

Konservants nepieciešams, jo ūdens klātbūtnē līdzeklis ātrāk bojājas, var sarūgt pat nedēļas laikā. Ja pievieno konservējošo vielu, ir svaigs vairākus mēnešus.

Ja jūtu, ka āda pārāk daudz savelkas, nākamreiz pievienoju mazāk tenzīda vai pieleju klāt nedaudz ūdens. Ja kosmētiku nevaru efektīvi noņemt, tātad tenzīda ir par maz. Es izmantoju kokosriekstu betaīnu, nereti babassu betaīnu vai decilglikozīdu.

Trauku, kurā leju produktu, izmantoju daudzkārt, atliek vien rūpīgi izmazgāt ar ziepēm un mazo pudeļbirstīti.

Mana zobu pasta

Foto no privātā albuma

• 15 g balto mālu

• 50 g kalcija karbonāta (abrazīvā viela)

• 5–7 g ksilitola vai pēc garšas (dabīgais saldinātājs, kas nekaitē mutes veselībai)

• naža gals ksantāna sveķu

• 3 pilieni kanēļa ēteriskās eļļas

• 3 pilieni citrona ēteriskās eļļas

Sākumā sasver un samaisa sausās sastāvdaļas. Tad palēnām pievieno ūdeni un maisa, līdz iegūst vēlamo konsistenci. Visbeidzot pa pilienam pievieno ēteriskās eļļas, ik pa laikam pagaršojot, vai ir tīkami.

Baltos mālus un kalcija karbonātu var miksēt sev tīkamās proporcijās, abi kopā tie veido maigi abrazīvu konsistenci, taču tā nebojā zobu emalju. Kalcija karbonāts ir dabīgs minerāls, tas attīra zobus no aplikuma un mazina zobakmens veidošanos.

Ksantāna sveķus iegūst glikozes fermentācijas procesā, tas ir pulveris, kas palīdz biezināt. To pievienojot ūdenim vai ziedūdenim, izveidojas tāda kā želeja.

Ēteriskās eļļas var izvēlēties sev tīkamākās. Taču tās nedrīkst pielikt par daudz, īpaši, ja ir jutīga mutes gļotāda. Tas attiecas arī uz bērniem.

Konsultējos ar zobārsti, vai šāda zobu pasta ir gana laba. Daktere atzina to par derīgu. Lai saņemtu fluorīdu, kas arī nepieciešams, pāris mēnešu gadā der palietot pirkto zobu pastu ar fluorīdu, jo pasta jau tāpat ik pa laikam jāmaina.