Foto: Peru Kultūras ministrija.

Peru senpilsētā atklāti 750 gadus seni koka elku tēli 0

Kādas Peru senpilsētas citadeles drupās atklāti 19 no koka darināti elku tēli, kuri tapuši aptuveni pirms 750 gadiem, informē portāls “LiveScience”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
RAKSTA REDAKTORS
VIDEO. “ASV aizliedz ar likumu, Latvijā tirgo uz katra stūra!” Brīdina par zīdaiņiem bīstamām precēm 13
Lasīt citas ziņas

Aptuveni 70 centimetrus augstajiem tēliem “sejas” sedza māla maskas, dažiem rokās bija šķēpi un vairogi, un, pēc arheologu domām, viņu uzdevums bijis “aizsargāt” citadeli. No māla veidotās sienas gaitenī, kurā tēli uzieti, sedza zvejas tīklu un rakstu vīstokļu zīmējumi.

Tāpat identificēts kaķim līdzīgais “Mēness dzīvnieks” – svarīgs pirmskolumba laika simbols.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tēli atrasti pirmskolumba čimu civilizācijas laikā aktīvās Čančanas pilsētas drupās. Čimu kultūra pastāvēja aptuveni 1250.-1470. gadā mūsdienu Peru teritorijā. Tās pārstāvji ekspluatēja plašas rūdas raktuves, no upēm skaloja zeltu, bet no pašreizējās Bolīvijas teritorijas ieguva alvu, ar kuras palīdzību tika veidoti bronzas sakausējumi. Čimu bija ari meistarīgi zeltkaļi un keramiķi.

Paši senākie tēli šobrīd tiek piesardzīgi attiecināti uz 1100.-1300. gadu.

Čančanas pilsēta ziedu laikos aizņēmusi aptuveni 28 kvadrātkilometrus, un tajā dzīvoja aptuveni 60 000 cilvēku. Tādējādi tā, ticams, bija sava laika lielākā metropole Dienvidamerikas kontinentā.

15. gadsimtā Čančanu sagrāba inki, – lai to izdarītu, viņi aizdambēja upi, kas plūda gar pilsētu, un pagrieza to citā virzienā. Tikai ūdens trūkums lika pilsētniekiem padoties inkiem. Taču īsts pagrimums Čančanā iestājās pēc spāņu iebrukuma.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.