Valdis Muktupāvels
Valdis Muktupāvels
Foto: Zane Bitere / LETA

Pētnieciskas atziņas mākslinieciskā formā: Valdis Muktupāvels sacerējis folkoratoriju “Mūsu esmes upes” 0

Oktobra nogalē tiks pirmatskaņota komponista, pētnieka un etnomuzikologa prof. Valda Muktupāvela folkoratorija “Mūsu esmes upes” (Rivers of Our Being), LA.lv uzzināja Latvijas Kultūras akadēmijā (LKA).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Kokteilis
Izplatītas frāzes, ko vedeklām labāk neteikt vīramātēm 1
Lasīt citas ziņas

Iestudējumā piedalīsies Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) jauktais koris “Sōla” un kamerorķestris diriģenta Kaspara Ādamsona vadībā.

Folkoratorijas atskaņojums būs LKA starptautiskās zinātniskās konferences “Kultūras Krustpunkti XIII” atklāšanas notikums, pauda LKA komunikāciju speciāliste Aija Lūse.

CITI ŠOBRĪD LASA

Oratorija tapusi starptautiski nozīmīga kultūras mantojuma izpētes projekta “CoHERE. Kritiskais mantojums: identitātes izpausmes un reprezentācija Eiropā” ietvaros, kur LKA bija viena no 12 partneriem.

Četru gadu zinātniskā sadarbība noslēgusies ar radošu rezultātu –

Valdis Muktupāvels projekta pētnieciskās atziņas ir ieaudis mākslinieciskā formā,

radot īpaša žanra jaundarbu – folkoratoriju “Mūsu esmes upes”.

Pasākuma laikā 29. oktobrī tiks prezentēts arī cits projekta “CoHERE” rezultāts – apgādā “Routledge” izdotā zinātniskā monogrāfija “Mantojums un festivāli Eiropā”, kurā iekļauti LKA Zinātniskās pētniecības centra vadošo pētnieču Rūtas Muktupāvelas, Andas Laķes un Baibas Tjarves raksti.

Folkoratorijā 12 Eiropas tautu muzikālā mantojuma elementi savīsies kopā ar dzeju un kultūrpētnieku refleksīvajiem tekstiem, kuru rečitēšanā piedalīsies projekta “CoHERE” vadošie pētnieki Gonula Bozoglu, Kriss Vaitheds, Mēreida NikKreita un Ulrihs Kokels.

Iestudējumu papildinās tematiskas videoprojekcijas, ko veido videomākslinieks Viktors Keino sadarbībā ar režisoru Mārtiņu Kagaini.

“Lai arī folkoratorija jau piedzīvojusi divus atskaņojumus Eiropā – 2018. gada 1. novembrī Ņūkāslā un 30. novembrī Edinburgā – Latvijas mērogā šāda mākslas un pētniecības sinerģija būs unikāls kultūras notikums,” pauda Aija Lūse.

Jāpiebilst, ka visi minētie pētnieki piedalīsies arī konferences “Kultūras Krustpunkti XIII” starptautiskajā dienā 30. oktobrī, reflektējot par mākslas un pētniecības mijiedarbību, tai skaitā arī par folkoratorijas tapšanas procesu.

“Kompozīcija “Mūsu esmes upes” ir tematiski iedvesmojusies no Eiropas upēm, kas, plūstot caur dažādām zemēm, savieno atsevišķas kultūras. Upju straumes tiek prezentētas paralēli ar dažādām mūzikas tradīcijām plašajā Eiropas kultūrtelpā, tās ir arvien mijiedarbojušās un ietekmējušas viena otru. Folkoratorijā valodas, instrumenti, muzikālās tēmas un vēstījumi ir harmoniski savijušies, ļaujot tās plūdumā sajust gan Eiropas dažādību un vienotību, gan arī savu vietu tajā,” stāsta komponists V. Muktupāvels.

Reklāma
Reklāma

Folkoratorija “Mūsu esmes upes” tiks pirmatskaņota 29. oktobrī plkst. 20 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.