Foto: SHUTTERSTOCK

Pie ārsta tikai ar nopietnu iemeslu. Kas notiek Rīgas un reģionālajās slimnīcās? 0

Pēc Valsts operatīvās medicīniskās komisija lēmuma Latvijas slimnīcas jau nedēļu strādā paaugstinātas gatavības režīmā, tas nozīmē pastiprinātus drošības pasākumus un plānveida veselības aprūpes pakalpojumu, tajā skaitā arī ambulatoro, sniegšanas samazināšanu Lai izvairītos no inficēšanās ar Covid- 19, dažādi ierobežojumi ieviesti arī poliklīnikās, ģimenes ārstu un zobārstu praksēs.

Reklāma
Reklāma

Pirmajā vietā dzīvības glābšana

RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 36
Lasīt citas ziņas

Klīniskās universitātes un reģionālās slimnīcas nepārtrauc akūtas, dzīvību glābjošas operācijas, turpina sniegt medicīnisko palīdzību pacientiem ar onkoloģiskām saslimšanām vai “zaļā koridora” ietvaros, veic orgānu aizstājējterapiju, hematolīzi un citas būtiskas procedūras.

Lai būtu iespējams nodrošināt pacientu ar Novico-19 uzņemšanu universitātes slimnīcās, mainīta hospitalizācijas kārtība. Pacientus novirza uz zemāka līmeņa ārstniecības iestādēm, bet tos, kuriem pabeigta akūta ārstēšana, pārved uz reģionālajām un lokālajām daudzprofilu slimnīcām.

CITI ŠOBRĪD LASA

P. Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca no pirmdienas, 23. marta, pārtrauc izmeklējumu, plānveida un ambulatoro pakalpojumu sniegšanu. Slimnīcas komunikācijas daļas vadītāja Janita Veinberga sola, ka ar visiem pacientiem, kuri pierakstījušies uz plānveida vizīti pie speciālista, diagnostiskajiem izmeklējumiem vai operāciju, noteikti sazināsies Klientu informācijas un apkalpošanas centra darbinieki.

Aptuveni 30 % pacientu jau paši piezvanījuši, lai atteiktu pierakstu.

Dažām pacientu grupām speciālistu klātienes konsultācijas tiks nodrošinātas, protams,ievērojot visus piesardzības pasākumus. Papildus iepriekš jau minētajām grupām, klātienē vakcināciju nodrošinās jaundzimušajiem un pacientiem, kuriem jāpabeidz vakcinācijas kurss, turpināsies arī grūtnieču ambulatorā uzraudzība.“Tuvinieku apciemojumi arī turpmāk nebūs iespējami un pacientiem varēs nodot tikai pirmās nepieciešamības higiēnas preces,” uzsver slimnīcas pārstāve.

Foto: LETA/Zane Bitere

No šī gada 20. marta Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā vairs netiek sniegtas ambulatorās ārstu konsultācijas, tajā skaitā arī par maksu, un dienas stacionāru pakalpojumi, nav pieejams podologs (pēdu speciālista) un Reto slimību kabinets. Taču pacientiem joprojām būs iespējams saņemt ķīmijterapiju, bioloģisko medikamentu terapiju, dzīvībai svarīgo orgānu aizstājējterapiju, staru terapiju, dienas stacionāra pakalpojumus hematoloģijā, kā arī medicīnisko palīdzību pacientiem, kuriem jāturpina vai jāpabeidz neatliekamā kārtā uzsākta ārstēšana.

Savukārt Diagnostiskās radioloģijas centrā diagnostiskos izmeklējumus varēs veikt “zaļā koridora”, onkoloģiskie, HIV/AIDS un tuberkulozes pacienti, kā arī tie pacienti, kuriem nepieciešama traumu seku novēršana vai pēc lielo locītavu endoprotezēšanas operācijām- mediķu uzraudzība.

“Zaļā koridora” un vēža pacientiem būs pieejamas onkologu ķīmijterapeitu un hematologu, bet pacientiem pēc traumām vai lielo locītavu endoprotezēšanas- traumatologa ortopēda konsultācijas. Latvijas Infektoloģijas centra poliklīnikā joprojām konsultēs vīrushepatīta, HIV/AIDS, lipīgo ādas slimību un seksuāli transmisīvo slimību pacientus, būs atvērts arī vakcinācijas kabinets. Pacientiem ar citām hroniskām saslimšanām konsultācijas tiks nodrošinātas attālināti, arī ambulatorie ārstu konsīliji notiks bez pacienta līdzdalības.

“Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus pacientiem ar elpceļu slimību simptomiem plānveida ambulatorie pakalpojumi netiks sniegti,” brīdina slimnīcas pārstāve Ilga Namniece.

Arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīca ierobežojusi ambulatoro un dienas stacionāra pakalpojumu klāstu. Līdz pat 14. aprīlim atceltas visas plānveida operācijas, manipulācijas, izmeklējumi un konsultācijas. Izņēmums ir mazie pacienti, kuriem nepieciešama nepārtraukta terapija. Ar pārējiem pacientiem Klientu apkalpošanas speciālisti sola sazināsies tuvākajā laikā, lai informētu par iespējām pakalpojumu saņemt vēlāk.

Attēlam ir ilustratīva nozīme.
Foto: pexels.com

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā neatliekamās palīdzības sniegšana notiek ierastajā režīmā, taču ievērojami samazināts plānveida gūžas un ceļa endoprotezēšanas operāciju skaits, pārtraukt plānveida pleca endoprotezēšana mugurkaulāja operācijas un ortopēdiskās operācijas, kuras nav saistītas ar neatgriezenisks fizisko funkciju zudumu.

Reklāma
Reklāma

Pacienti šobrīd nevar saņemt arī ambulatorās ārstu konsultācijas, rehabilitācijas un diagnostiskās radioloģijas nodaļas pakalpojumus, pēc iepriekšējā pieraksta tiek nodrošināta vienīgi pārsiešana slimnīcā operētajiem pacientiem un kontrole pēc traumas. No 18.marta Jūrmalas slimnīcā atceltas visas plānveida operācijas, konsultācijas un izmeklējumi.

Kas notiek reģionu slimnīcās?

Plānveida operācijas un pacientu uzņemšana plānveida ārstēšanai stacionārā un dienas stacionārā Ziemeļkurzemes slimnīcā un Talsu filiālē tiek pārcelta līdz brīdim, kad situācija valstī, saistībā ar Covid-19 vīrusu, normalizēsies. Arī Liepājas Reģionālajā slimnīcā ieviesti vairāki ierobežojumi, piemēram, dzemdību nodaļā nav atļauts dzemdībās piedalīties pavadošajām personām, tai skaitā dzemdētājas partnerim, dūlai, mātei (šāds aizliegums ir arī citās dzemdību nodaļās), samazināts plānveida izmeklējumu, manipulāciju un operāciju skaits.

Savukārt Rēzeknes reģionālajā slimnīcā pārtrauktas plānveida operācijas, atcelti mamogrāfijas skrīninga izmeklējumi un fizikālās terapijas procedūras, bet poliklīnikas pacienti aicināti sekot līdzi Ambulatorajā daļā izvietotajai informācijai par drošības pasākumiem un iespēju robežās pārcelt izmeklējumus vai vizītes pie speciālistiem.

Daugavpils reģionālajā slimnīcā, protams, ievērojot visus ārkārtas režīma drošības pasākumus, ambulatorā palīdzība pacientiem joprojām tiek sniegta.

Slimnīcas valdes priekšsēdētājs Grigorijs Semjonovs stāsta, ka šobrīd ambulatorie pacienti ar akūtām veselības problēmām ir nodalīti no tiem, kurus atved Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes. Šim nolūkam Uzņemšanas vienībā izveidots pacientu šķirošanas un reģistrācijas postenis.

Vidzemes slimnīcā ārstu ambulatorās pieņemšanas, funkcionālie, endoskopiskie un radioloģiskie izmeklējumi joprojām notiek pēc pieraksta. Ja kāda no pieņemšanām dažādu iemeslu dēļ tiek atcelta, par to reģistratūras darbinieces sazinās ar pacientu personīgi. Taču pacientiem nav pieejama ambulatorā medicīniskās rehabilitācija un dienas stacionāra pakalpojumi. “Līdz 14. aprīlim atceltas visas plānveida operācijas, tajā skaitā endoprotēzēšanas. Personāls sazināsies ar pacientiem un par operācijas iespējamo norises laiku vienosies personiski. Plānveidā tiks veiktas tikai onkoloģiskās operācijas,” norāda slimnīcas ārstnieciskā direktore Inga Ozoliņa.

“Pārtrauktas vairāku speciālistu ambulatorās pieņemšanas, piemēram, gastroenterologa, ķirurga, dermatologa, anesteziologa. Vairāki speciālisti turpinās pacientus pieņemt akūtās situācijās.

Atceltas arī plānotās operācijas, izņemot ķeizargriezienus.

Uzņemšanas nodaļa strādās ierastā režīmā, taču, ņemot vērā kopējo situāciju, aicinu ikvienu izvērtēt saslimšanas vai traumas nopietnību un Uzņemšanas nodaļā vērsties tikai akūtos gadījumos,” aicina Kuldīgas slimnīcas galvenā ārste Svetlana Serpāne.

Arī Jūrmalas un Preiļu slimnīca visās savās struktūrvienībās atcēlusi plānveida pacientu uzņemšanu un ambulatoro pakalpojumu sniegšana, izņemot, protams, neatliekamo medicīnisko palīdzību.

Turpretī Cēsu klīnika turpina sniegt ambulatoros pakalpojumus, tajā skaitā diagnostiskos izmeklējumus, taču pacientiem jāparaksta apliecinājums, ka pēdējo 14 dienu laikā viņi nav bijuši ārzemēs, kontaktā ar Covid-19 slimnieku vai cilvēku, kam ir noteikta mājas karantīna.

Iet vai neiet uz poliklīniku?

Sākot ar 2020. gada 21. martu Nacionālajā rehabilitācijas centrā “Vaivari” ambulatorā klīnika Rīgā, Vienības gatvē pārtrauc darbu,bet stacionāro un ambulatoru rehabilitāciju saņems tikai tie bērni un pieaugušie, kuriem šo pakalpojumu atlikšana var radīt invaliditāti, darbspēju zaudēšanu vai ievērojamu funkcionālā stāvokļa pasliktināšanos.

Rīgas 1. slimnīcā, izņemot stingrus drošības noteikumus, nekādas citas izmaiņas nav ieviestas un pacienti pilnā apjomā var saņemt gan ambulatoros, gan diena stacionāra, gan īslaicīgās sociālās aprūpes pakalpojumus.

Foto: Goodluz/SHUTTERSTOCK

Arī “Veselības centrs 4” filiālēs un grupas uzņēmumos visas konsultācijas, procedūras un operācijas notiek tāpat, kā līdz šim. Audzis tiešsaistē pieejamo ārstu skaitus – konsultācijām maksas video platformā www.doconline.lv pieejami gan ģimenes ārsti, gan speciālisti: endokrinologi, dermatologi, kardiologs, dietologs, uztura speciālists, urologs, proktologs, asinsvadu ķirurgs, un citi. Ārsti attālināti var izsniegt nepieciešamās e-receptes un izrakstus no pacientu ambulatorajām kartēm.

Veselības centru apvienības filiāles turpina darbu ierastajā kārtībā, ārsti joprojām dodas mājas vizītēs pie pacientiem. Taču pirms tam klientu apkalpošanas speciālisti zvana pacientiem, kuri pierakstījušies uz pakalpojumiem, lai pārliecinātos, ka viņi paši vai viņu tuvinieki pēdējo 14 dienu laikā nav bijuši vīrusa skartajās teritorijās.

Uz laiku atceltas visas nodarbības grupās – ārstnieciskā vingrošana, nodarbības baseinā, Jauno ģimeņu skolas nodarbības, kurās bez maksas būs iespējams piedalīties tiešsaistē.

Uz neatliekamām medicīnas procedūrām, konsultācijām un manipulācijām pacienti aicināti ierasties bez pavadoņiem, protams, ja vien tas nav bērns vai cilvēks ar pārvietošanās grūtībām, tas attiecināms arī uz ultrasonogrāfiskajiem izmeklējumiem grūtniecēm.
Poliklīnika “Bauskas slimnīca” pārtraukusi veikt obligātas veselības pārbaudes, skrīninga mamogrāfiju, dzemdes kakla skrīningu, veloergometriju un Holtera monitorēšanu, atcēlusi dienas stacionāra pakalpojumus un profilaktiskās bērnu pārbaudes pie oftalmologa.

Apmeklētāju pieņemšana jau nedēļu pārtraukta bērnu rehabilitācija centrā “Poga” Rīgā, arī Daugavpils bērnu veselības centrs līdz 14. aprīlim atcēlis gandrīz visu speciālistu konsultācijas, izmeklējumus, rehabilitācijas un dienas stacionāra pakalpojumus, izņemot rentgenogrāfija, dežūrārsta un bērnu ķirurga pieņemšanu akūtos gadījumos. Centra telpās pieņemšanas turpina ģimenes ārstu – pediatru prakses.

Ārkārtas pasākumu laikā nav prāta darbs domāt arī par zobu labošanu.

Piemēram, Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūtā atcelta pieņemšana pie zobārstniecības nodaļas studentiem, lai gan speciālisti turpina pakalpojumus sniegt līdzšinējā kārtībā.

Latvijas Zobārstu asociācijas vadītājs Andis Paeglītis sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitātes un Latvijas zinātņu akadēmijas speciālistiem izstrādājis vadlīnijas ārkārtas situācijai, kurās teikts, ka zobārstiem ir tiesības pārtraukt darbu, ņemot bezalgas atvaļinājumu, sniegt tikai akūto palīdzību, ja pacientam nepieciešams izraut zobu, nepieņemt plānveida pacientus vai vismaz samazināt to plūsmu, piemēram, līdz vienam ik pēc divām stundām un ievērot īpašu piesardzību, lietojot aerosolus veidojošas ierīces zobu labošanas laikā.

Nacionālais veselības dienests norāda, ka turpmāk ģimenes ārstu praksēs pacienti tiks apkalpoti pēc iepriekšēja pieraksta arī akūtajās stundās, tādēļ iedzīvotāji tiek aicināti nedoties pie ģimenes ārsta bez iepriekšējas pieteikšanās.

Ģimenes ārsts zvana laikā, noskaidrojot pacienta sūdzības un veselības stāvokli, izvērtēs vai nepieciešams prakses apmeklējums klātienē. Ņemot vērā ārkārtas situāciju, ģimenes ārstiem ir tiesības pārcelt arī pacientu profilaktiskās pārbaudes.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.