Foto – Shutterstock

Piena pulveris – vai drošs bērna veselībai? 0

“Kā mazuļa veselību ietekmē mākslīgā bērnu pārtika, kur izmantots piena pulveris? Šo pulveri lieto arī pieaugušie. Vai tas ir ieteicams produkts?” 
Rita Preiļos

Reklāma
Reklāma

Pulveri iegūst no piena


VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

Uztura speciāliste Eva Kataja stāsta, ka pulveri iegūst no piena, proti, tas ir sauss piens. Pulverim ir liela priekšrocība – daudz ilgāks derīguma termiņš, jo no piena ir iztvaicēts ūdens. Vai pulveri drīkst lietot ikdienā? – Izmantot piena vietā noteikti nevajadzētu. Procesā, kura laikā piens tiek pārvērsts pulverī, visticamāk, veidojas oksidēts holesterīns, kas nelabvēlīgi ietekmē artēriju sieniņas, veicinot sabiezējumu veidošanos. Šādas holesterīna molekulas var izraisīt ķēdes reakciju un oksidēt arī pārējās holesterīna molekulas, kuras ir neoksidētā stāvoklī. Vājpiena pulverī gan oksidētā holesterīna saturs ir minimāls, jo tajā tikpat kā nav tauku, taču pilnpiena pulverī tā saturs ir lielāks. Tāpēc es neieteiktu ikdienā izvēlēties produktus no piena pulvera, bet paretam pielikt kaut kam klāt, kad svaigais piens ir beidzies, drīkst, un veselībai tas nekaitē. Galvenais ir parūpēties, lai uzturā būtu pietiekami daudz antioksidantu – dārzeņu, augļu, ogu, riekstu un citu svaigo produktu, kas parūpēsies par oksidēto (slikto) molekulu neitralizēšanu, – stāsta E. Kataja.

Mazulim vispiemērotākais ir kazas piens 


CITI ŠOBRĪD LASA

Par to, ka zīdainim vislabākais ir mātes piens, šaubu nav. Tomēr, ja viņa bērniņu ar krūti nebaro, protams, jāizvēlas maisījums, atzīst uztura speciāliste. Viņa iesaka rūpīgi izpētīt maisījuma sastāvu un konsultēties ar pediatru vai uztura speciālistu. – Maisījumi ir pilnīgi droši bērnu veselībai, taču sastāvs atšķiras, jo tie izgatavoti uz govs vai kazas piena bāzes, ir sojas proteīna, aminoskābju maisījumi utt., tādēļ, lai izdarītu pareizo izvēli, bez speciālista padoma neiztikt.

Viņasprāt, bez vajadzības piena maisījumus lietot nevajadzētu, jo tie vairs nav dabiski produkti. – No sākuma visas sastāvdaļas (piens, tauki, emulgatori, vitamīni, minerālvielas, stabilizatori) tiek sajauktas, tad notiek pasterizācija, homogenizācija, standartizācija un sterilizācija. Vienkāršiem vārdiem runājot, maisījumu gatavošanas process ir gana komplicēts. Ja bērns vēlas pienu, no viena gada vecuma uzturā pamazām var ieviest īstu pienu. Kazas piens ir vieglāk sagremojams un mazāk alerģisks, tāpēc var sākt ar to, – skaidro uztura speciāliste.

Pārtikas tehnoloģe: bažām nav pamata


Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pārtikas tehnoloģijas fakultātes dekāne, profesore Inga Ciproviča skaidro: – Pulveri iegūst no piena, tāpēc bažām par sausā piena kvalitāti un lietderību bērnu uzturā nav pamata. Sausais piens, ko izmanto bērnu pārtikas ražošanā, īpaši adaptētajos maisījumos, atšķiras no tā, ko ar nosaukumu sausais piens redzam veikalu plauktos. Mazuļiem paredzētajos produktos tā sastāvs ir mainīts, olbaltumvielas, tauki, ogļhidrāti pēc satura un sastāva ir pielāgoti mātes pienam. Lai atbildētu izsmeļošāk, ir jāzina, konkrēti par kādiem produktiem vēstules autore runā, vai tie ir sausie adaptētie maisījumi – mātes piena aizstājēji, vai arī produkti noteikta vecuma bērniem (putras u.c.).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.