Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Piespiež doties atvaļinājumā: bērnudārza darbinieces sūdzība pievērš VDI uzmanību 2

Jēkabpils bērnudārza darbiniece Sandra Stankeviča pārmet pašvaldībai piespiešanu doties atvaļinājumā Covid-19 pandēmijas laikā, bet pašvaldības vadība pārmetumus noraida. Saistībā ar šo gadījumu pašvaldība sniegusi paskaidrojumu arī Valsts darba inspekcijai (VDI).

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Artuss Kaimiņš savā raidījumā pamatīgi nokaitina LTV leģendu Andreju Volmāru, kurš pamet sarunu pusratā
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
Policija aicina atpazīt attēlā redzamās sievietes, kuras nokārtoja dabiskās vajadzības Rīgas skolas sporta kompleksā 15
Lasīt citas ziņas

Jēkabpils pilsētas pirmsskolas izglītības iestādes “Auseklīts” darbiniece sociālajā tīklā “Facebook” pavēstīja, ka viņa atrodas piespiedu atvaļinājumā, pret kuru iebildusi gan mutiski, gan arī rakstiski.

“Neņemot vērā pirmsskolas izglītības iestādes [“Auseklītis”] vadītājai un Jēkabpils pašvaldībai adresēto iesniegumu, mani automātiski “iemeta” atvaļinājumā, to apstiprina Jēkabpils pašvaldības jurista atbilde.

CITI ŠOBRĪD LASA
Lielākā daļa kolēģu iebilda un nepiekrita.

Neviens nekādu rīkojumu nav redzējis un parakstījis,” ierakstā uzsvēra skolotāja.

Viņa norādīja, ka Jēkabpils pašvaldība ārkārtējās situācijas pirmajās dienās aizsūtījusi darbiniekus atvaļinājumā, piešķirot tikai atvaļinājuma daļu, kas esot atbildusi tobrīd valstī noteiktajam ārkārtējās situācijas periodam.

Tad, kad ārkārtējā situācija pagarināta, Jēkabpils pašvaldība esot automātiski līdz 12.maijam pagarinājusi arī atvaļinājumu.

Jēkabpils pilsētas pašvaldības izpilddirektors Guntars Gogulis aģentūrai LETA pastāstīja, ka patlaban apmeklētājiem ir slēgtas četras no piecām pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēm un daļa darbinieku atrodas atvaļinājumā.

Jautāts, vai darbinieki ir piespiesti doties atvaļinājumā, viņš sacīja, ka šāds formulējums neesot korekts.

Jēkabpils pilsētas pašvaldības izpilddirektors sacīja, ka ar “Auseklīša” darbiniekiem notikusi saruna, kuras gaitā tika pārrunāta esošā situācija. Viņš uzsvēra, ka notikumi valstī attīstījās strauji, tāpēc pašvaldība reaģēja un pieņēma lēmumu, ka bērnudārzi apmeklētājiem ir jāslēdz.

Būtiski ir bijis rūpēties gan par darbinieku, gan par bērnu drošību jaunā vīrusa izplatības laikā. Ņemot vērā, ka pirmsskolas izglītības iestādes vasarā pusotru mēnesi ir ciet, darbiniekiem tika piedāvāts doties atvaļinājumā ārkārtējās situācijas laikā.

Tas tika pamatots ar to, ko vasarā būs jāstrādā, lai pašvaldības iedzīvotāji, beidzoties ārkārtas situācijai un atgriežoties darbā, varētu atvases laist uz pirmsskolas izglītības iestādi.

Jēkabpils pilsētas pašvaldības izpilddirektors norādīja, ka tikšanās laikā viedokļi bijuši dažādi, tomēr otrā dienā pēc tikšanās pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja bija dokumentus sakārtojusi un tie ir tikuši parakstīti.

“Saskaņā ar Darba likumu atvaļinājums ir darba devēja un darbinieka vienošanās. Tā nav tikai darba devēja vai darbinieka vēlme,” uzsvēra Gogulis, pavēstot, ka pašvaldība saistībā ar šo gadījumu ir sniegusi paskaidrojumu VDI.

VDI apliecināja, ka sūdzība tiek izvērtēta, taču pašlaik plašāku informāciju par to nav iespējams sniegt, jo jāiepazīstas ar iesaistīto pušu paskaidrojumiem.

LETA jau vēstīja, ka Covid-19 pandēmijas dēļ izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ VDI ir pieaudzis sniegto konsultāciju skaits, un visbiežāk darba devēji interesējas tieši par kārtību, kādā savus darbiniekus palaist piespiedu atvaļinājumā, iepriekš intervijā Latvijas Radio sacīja VDI direktora vietniece Andra Auziņa.

Viņa atzina, ka konsultācijas notiek ne tikai pa telefonu, bet arī elektroniski, kad atbildes tiek sniegtas pa e-pastu, jo Covid-19 izraisītās izmaiņas skar visus, tāpēc konsultācijas, kā rīkoties konkrētās situācijās, prasa darba ņēmēji, gan darba devēji.

Reklāma
Reklāma

Protams, šādā situācijā darba devējiem visbiežāk ir neskaidrības par kārtību, kādā viņi var savus darbiniekus nosūtīt piespiedu atvaļinājumā, bet gan no darba devējiem, gan darba ņēmējiem ir jautājumi par abu pušu tiesībām un pienākumiem, kā arī par pasākumiem drošas vides nodrošināšanai.

Tomēr uz jautājumu, vai darba devējs var piespiest darbinieku strādāt attālināti pat situācijā, kad ir noteikti ierobežojoši pasākumi, Auziņa atbildēja, ka darbinieku nevar piespiest strādāt attālināti.

“Darbinieks var atteikties no šāda piedāvājuma, ja vien tas iepriekš netika paredzēts. Tad darba devējam darbiniekiem ir jānodrošina droša darba vide,” sacīja Auziņa.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.