Foto: Hetizia/Shutterstock

Pesto ar gārsas lapiņām… Pirmie zaļumi – atspēriens no ziemas noguruma 1

Katru pavasari uztura speciālisti aicina ēst vairāk zaļumu, turklāt izvēlēties nevis zem mākslīgās gaismas lampām ar minerālmēsliem audzētos, bet piemājas saulītē izdīgušās gārsu, nātru un pieneņu lapiņas, virzu un citus zaļumus. Kur un kā tos izmantot pie ikdienas ēdieniem, lai mājiniekiem vieglāk pierast pie veselīgāka dzīvesveida?

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 33
Lasīt citas ziņas

Ne visi ir dzimuši zālēdāji, kā nereti tautā sauc tos, kuri uzturā lieto nepierastākus zaļumus, piemēram, liepu pumpurus salātos, bērzu pumpurus kā garšvielu, gārsu kamoliņus (tās vietas, no kurām gārsa dzen lapiņas, sākumā ir kā cieti bumbulīši, kuriem ir saldena garša un kraukšķīga struktūra) kā redīsus, gatavo priežu čiekuru konfektes, spinātu vietā izvēlas gārsu lapiņas, no balandām un auzu pārslām gatavo kotletes. Lai garšas kārpiņas pieradinātu pie dabas zaļumiem un padarītu savu ēdienkarti bagātāku ar vit­amīniem un mikroelementiem, ieteicams pamazām pieradināt sevi un pārējos ģimenes locekļus pie zaļumiem no dabas. Kā to paveikt?

Pirms zupas vārīšanas pagatavo jauno gārsas lapiņu buljonu. Uzvāra ūdeni, pievieno nomazgātas gārsas lapiņas un 5 minūtes pavāra. Izkāš un vāra zupu, kā parasti. Arī pastu un makaronus vāra nevis ūdenī, bet gārsas buljonā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Pesto gatavo nevis no bazilika, bet gārsas lapiņām, pētersīļiem un skābenēm.

Gatavo zaļo pastu – blenderī vai piestiņā saberž gārsas un balandas lapiņas, cieto sieru, lociņus, pievieno nedaudz eļļas un citrona sulu, sāli un maltus melnos piparus. Kad makaroni mīksti, tos sajauc ar pagatavoto zaļo mērci. Aromātiski, gardi un veselīgi!

Ierastajiem veikalu paku salātiem pievieno smalki sakapātas gārsas un nātru lapiņas. Pakāpeniski dabas zaļumu proporcijas palielina.

Biezpienam pievieno ne tikai lociņus, bet arī sīki sakapātas gārsas lapiņas.

Skābeņu zupai trešdaļu no skābeņu daudzuma aizstāj ar sīki sagrieztām balandas un gārsas lapiņām. Arī aukstajai zupai labi piestāv sakapātas gārsas lapiņas un virza.

Sīki sakapātas un noblanšētas pieneņu lapiņas un svaigas gārsas lapiņas pievieno saldajam krējumam, pieliek sakapātas dilles, sāli un maltus melnos piparus, uzkarsē. Pārlej vārītiem kartupeļiem un rīsiem mērces vietā.

Jebkuram sautējumam, siltajām zupām, salātiem, omletei var pievienot pāris ēdamkarošu jauno zaļumu.

Ja gatavo ogu vai zaļos kokteiļus, labāk veikala zaļumus un dārzeņus (piemēram, kale kāposta lapas, seleriju kātus, gurķi) aizstāt ar dabas zaļumiem, sākumā vien ēdamkaroti uz glāzi, pakāpeniski zaļumu daudzumu palielinot.

Foto: Hetizia/Shutterstock

UZZIŅA

• Maigāka garša ir tām gārsas un pieneņu lapiņām, kas ievāktas ēnainā vietā. Gārsām vāc tikai jaunās, spīdīgās lapiņas – tās ir visgardākās. Lai samazinātu pieneņu lapu rūgtumu, pirms lietošanas tās var pusstundu mērcēt vēsā sālsūdenī vai aprasināt ar citrona sulu. Vācot pieneņu lapas, labāk uzvilkt cimdus, jo pieneņu sula notraipa rokas. Savāktos zaļumus ieteicams turēt ledusskapī, plastmasas maisiņā, tad tie ilgāk saglabājas svaigi.